MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne zmiany w programie nauczania? Pierwsza pomoc i edukacja dla bezpieczeństwa. Zajęcia z ratownictwa mają być obowiązkowe

OPRAC.:
Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Lekcje pierwszej pomocy nie będą wprowadzane jako nowy przedmiot, ale znajdą się w ramach obecnego dziś w programie nauczania przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa”.
Lekcje pierwszej pomocy nie będą wprowadzane jako nowy przedmiot, ale znajdą się w ramach obecnego dziś w programie nauczania przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa”. Fot. Anna Kaczmarz / Polska Press
Zajęcia z ratownictwa przedmedycznego w programie nauczania. 40 godzin w liceach i technikach. Taki zapis znalazł się w przygotowywanym przez MSWiA projekt ustawy o ochronie ludności. Projekt przewiduje też nową specjalizację ratownictwa medycznego oraz nowy, związany z ratownictwem kierunek studiów dla przyszłych strażaków.

Spis treści

Pierwsza pomoc w ostatniej klasie liceum

Szersza oferta związana z ratownictwem dla studentów i obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów ostatnich klas szkół średnich, to tylko jeden z elementów opracowywanych przepisów, które według ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji, mają wejść w życie 1 lipca 2023 roku.

Lekcje pierwszej pomocy nie będą wprowadzane jako nowy przedmiot, ale znajdą się w ramach obecnego dziś w programie nauczania przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa”. Zgodnie z założeniami będą nim objęci uczniowie ostatnich klas liceów i techników – w sumie około 450 tysięcy uczniów. Jak szacuje MSWiA, na wprowadzenie koniecznych zmian w programie nauczania, ale też na przygotowanie kadry pedagogicznej i zakup niezbędnego wyposażenia do prowadzenia zajęć z pierwszej pomocy przedmedycznej, trzeba będzie wygospodarować nawet 80 milionów złotych.

Nowe studia dla ratowników i strażaków?

To jednak nie wszystko, bo poza odpowiednim przygotowaniem uczniów szkół średnich do tzw. działań w ramach powszechnej samoobrony, MSWiA zamierza także uruchomić nowe kierunki studiów. To między innymi projektowane studia z zakresu ratownictwa medycznego dla ochrony ludności w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Przeszkolonych ma zostać też 3 tysiące ratowników medycznych Państwowej Straży Pożarnej. Wydzielona zostanie również specjalizacja ratownictwa medycznego dla służb pożarniczych – Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.

Stypendia na niszowych kierunkach

Ciekawostką są planowane stypendia dla studentów, którzy wybiorą kierunki przydatne służbom MSWiA. Chodzi tu między innymi o fizykę jądrową, biotechnologię, cyberbezpieczeństwo, kryptografię, lotnictwo, nawigację morską, chemię analityczną, czy odpowiednio ukierunkowaną informatykę. Jak zaznacza resort, stypendia będą przyznawane w wyjątkowych sytuacjach, kiedy to absolwent wskazanego kierunku będzie szczególnie przydatny formacjom podległym i nadzorowanym przez ministra spraw wewnętrznych.

Nacisk na edukację z zakresu ratownictwa medycznego w strukturach pożarniczych nie jest przypadkowy. Zgodnie z zapisami najnowszego projektu ustawy o ochronie ludności, zadania obecnej obrony cywilnej, w czasie wojny przejmie straż pożarna, przy wsparciu zespołów ratownictwa medycznego oraz wyspecjalizowane formacje Obrony Cywilnej.

Poza planowanymi szkoleniami i nowymi specjalizacjami ratownictw medycznego, MSWiA szykuje się do zakupu blisko 3 tysięcy nowych ambulansów. Pojazdy, które według wstępnych obliczeń kosztować będą ponad 2 miliardy złotych, mają trafić do samorządów oraz stacjonować bezpośrednio w strażnicach PSP.

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolejne zmiany w programie nauczania? Pierwsza pomoc i edukacja dla bezpieczeństwa. Zajęcia z ratownictwa mają być obowiązkowe - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński