MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koleją pojedziemy szybciej

Agnieszka Tarczykowska
Ten peron zostanie przebudowany i wyposażony w nowoczesne urządzenia sterujące ruchem pociągów.
Ten peron zostanie przebudowany i wyposażony w nowoczesne urządzenia sterujące ruchem pociągów. Agnieszka Tarczykowska
Jeszcze w tym roku znikną dwie stare nastawnie kolejowe obok dworca w Goleniowe. Zastąpi je jedna sterowana komputerowo.

PKP przymierza się też do kolejowego połączenia z lotniskiem.

Modernizacja linii kolejowej Szczecin - Świnoujście w tym roku obejmuje odcinek goleniowski. Wkrótce zamontowane zostaną nowoczesne urządzenia sterowania ruchem oraz przebudowany zostanie peron przyległy do dworca.

Pomknie 120 km/h

Dwie stare nastawnie zastąpi jedna, nowoczesna, wybudowana przy przejeździe kolejowym na ul. Maszewskiej. Przebudowa torów sprawi, że pociągi do Świnoujścia będą się poruszać na tej trasie z prędkością 120 km na godzinę. Do tej pory, na niektórych odcinkach pociąg jechał z prędkością 30, góra 50 km/h, wszystko przez fatalny stan nawierzchni kolejowej.

- Mam rodzinę w Świnoujściu i często, zwłaszcza latem korzystamy z pociągów - mówi Krystyna Napieralska ze Szczecin Dąbia. - To dobra wiadomość, że na dojeździe w jedną stronę oszczędzimy godzinę. W sezonie letnim połączenie kolejowe będzie najlepszym rozwiązaniem i sporą konkurencją dla busów. Zakorkowane drogi nadmorskie powodują, że autobusem czy busem jedzie się naprawdę długo.

Z Dąbia do Świnoujścia jest 100 km. Jeszcze do niedawna pociągi pokonywały tę trasę w dwie godziny i dwadzieścia minut. Po modernizacji linii kolejowej ma być o godzinę krócej.

Liczą na Unię

Zarząd portu lotniczego w Goleniowie wystąpił z propozycją połączenia lotniska z linią kolejową. Najpierw jednak wniosek taki musi zaakceptować ministerstwo, a potem Unia Europejska. Jeśli ona zgodzi się przekazać pieniądze na ten cel, to połączenie będzie możliwe za około dziesięć lat.

- Na razie są to tylko plany - powiedział nam Włodzimierz Wiatr, zastępca dyrektora do spraw technicznych Zakładu Linii Kolejowych w Szczecinie. - Żeby się ziściły potrzebne są unijne pieniądze. Należy jednak pamiętać, że dobry projekt to nie wszystko. Liczy się jeszcze analiza ekonomiczna. To ona zapewne przesądzi o tym czy połączenie kolejowe z lotniskiem okaże się zasadne.

Obskurnie i ponuro

Tereny wokół goleniowskiego dworca szpecą miasto. Gmina od dłuższego czasu przymierza się do wykupienia gruntów przy dworcu.

- Z taką propozycją zwróciliśmy się do oddziału gospodarowania nieruchomościami PKP przed ponad rokiem - zapewnia Andrzej Wojciechowski, burmistrz Goleniowa. - Chcemy by w miejsce bud i przystanku PKS inwestorzy wybudowali elegancki kompleks gastronomiczno-handlowy. Niestety zarządca nie wydzielił geodezyjnie tego gruntu i nie oszacował go. Czekamy cały czas na krok ze strony PKP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński