Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolano pod kontrolą

Joanna Boroń
Większość z nas miała, ma lub doświadczy problemów z kolanami. Osobyakty wne sportowo narażone są na urazy, a starsze i te z nadwagą - na zwyrodnienia.

Staw kolanowy jest bardzo podatny na urazy. Nic dziwnego - wciąż jest obciążany. Szczególnie duże problemy z kolanami mają sportowcy, którzy często cierpią na skręcenie stawu, ale poważne urazy mogą dotyczyć również zwykłych śmiertelników, nawet tych najmłodszych.

Jeśli bóle kolan występują u dziecka, rodzice koniecznie powinni pójść z nim do lekarza. Nasz niepokój powinny wzbudzić szczególnie:
* trzaskanie w kolanie;
* uciekanie kolana do przodu albo na boki,
* zaczerwienienie skóry w okolicach stawu,
* zaniki mięśni
* ograniczenie ruchu stawu;
* obrzęk kolana.

Uraz kolana to poważna sprawa i wymaga wizyty u ortopedy. Zwyrodnienie stawu kolanowego jest to przedwczesne zużycie i zwyrodnienie tkanek tworzących staw.

Schorzenie dotyka najczęściej kobiety w wieku 40-60 lat, cierpiące na otyłość. U mężczyzn zwyrodnienie stawów kolanowych związane jest zazwyczaj z urazami powodującymi uszkodzenia łękotek oraz wiązadeł krzyżowych. Zmiany zwyrodnieniowe nasilają się powoli, stopniowo, w miarę, jak postępuje niszczenie, chrząstki. Przez długi czas mogą nie dawać żadnych zauważalnych objawów.

Przyczyną mogą być, oprócz wagi i starzenia się organizmu, zaburzenia endokrynologiczne: niedoczynność tarczycy, akromegalia, choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzyca, oraz przewlekłe stany zapalne stawów (w takich chorobach, jak reumatoidalne zapalenie stawów oraz dna moczanowa).

Leczenie zależy od stadium choroby oraz rozmiarów uszkodzeń w stawie. Zwyrodnienia stawu kolanowego leczy się dwoma metodami: zachowawczą oraz operacyjną. Leczenie zachowawcze polega na zastosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, leków wspomagających regenerację chrząstki stawowej oraz, czasami, preparatów kwasu hialuronowego wspomagających metabolizm chrząstki stawowej. Zaleca się fizykoterapię i stosowanie kul. Leczenie operacyjne stosuje się w bardziej zaawansowanych stadiach choroby. Wykonuje się artroskopię, czasem ostekomie korekcyjne.

Niekiedy konieczna jest wymiana stawu na sztuczny. Brzmi groźnie? Jeśli tak, to czas na działanie. Punktem pierwszym programu profilaktycznego jest, w przypadku osób z nadwagą, zrzucenie wagi. Drugim - wprowadzenie do życia ruchu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński