KODEKS PRACY 2018: ZMIANY szykuje Ministerstwo Rodziny. Urlopy, umowy, premie, ciąża. Szykuje się rewolucja. Zmiany będą głębokie

MCH
Minister Rodziny Elżbieta Rafalska zapowiada przedstawienie postępu prac nad Nowym Kodeksem Pracy w piątek, 13 kwietnia.
Minister Rodziny Elżbieta Rafalska zapowiada przedstawienie postępu prac nad Nowym Kodeksem Pracy w piątek, 13 kwietnia. Bartek Syta
Udostępnij:
Kodeks Pracy 2018: Zmiany szykuje Ministerstwo Rodziny. Obejmą urlopy, premie, umowy o pracę. Rząd pracuje nad modyfikacją prawa, które niemal bez zmian obowiązuje od 40 lat. Szykuje się zatem wielka reforma kodeksu pracy. Jak argumentują rządzący sytuacja na rynku pracy zmieniła się, a prawo zostało. Dlatego będą m.in. nowe rodzaje umów o pracę, nowe zasady premiowania, 26 dni urlopu dla wszystkich bez względu na staż pracy. Zmiany w kodeksie pracy mają być duże. Sprawdź, kto skorzysta na zmianach w kodeksie pracy.

KODEKS PRACY 2018: Zmiany są konieczne, bo prawo jest przestarżałe

Kodeks pracy, jak przekonują rządzący jest już przestarzały. Ma ponad 40 lat, a w tym czasie sytuacja na rynku pracy diametralnie się zmieniła. W założeniu planowane zmiany w kodeksie pracy mają ograniczyć biurokrację i zlikwidować zawiłe przepisy dające szerokie pole do nadużyć. W praktyce dotyczyć mają m.in. urlopu wypoczynkowego, umów cywilnoprawnych czy premii pracowniczych.

ZMIANY W URLOPACH I UMOWACH O PRACĘ W NOWYM KODEKSIE PRACY 2018

Co prawda Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy nadal pracuje, ale już głośno mówi się o pierwszych proponowanych przez nią zmianach.

W piątek, 13 kwietnia, Ministerstwo Rodziny przedstawi plan prac nad Kodeksem Pracy

Nowy Kodeks Pracy 2019: Koniec urlopu na żądanie? Co z L4? R...

KODEKS PRACY 2018: Urlopy

W kwestii urlopów komisja proponuje znieść obecnie obowiązujący rozdział, czyli 20 dni urlopu dla osób o stażu poniżej 10 lat pracy i 26 dni powyżej tego okresu. Ma być jednakowo dla wszystkich. A to dlatego, że praca na umowę-zlecenie nie jest zaliczana do stażu urlopowego. Komisja rozważa też rozwiązanie, by urlop trzeba było wykorzystać w danym roku kalendarzowym, nie można by go „chomikować”. W wyjątkowych sytuacjach mógłby przejść na rok następny.

KODEKS PRACY 2018: Nowe umowy o pracę

Kolejne propozycje dotyczą nowych form umów o pracę, które zastąpić mają nadużywane dziś umowy-zlecenia. Mają to być umowa na pracę sezonową oraz umowa na pracę dorywczą. Byłyby mniej wiążące pracownika i pracodawcę niż tradycyjny etat.

Członkowie komisji proponują zmiany w kodeksie pracy z myślą o młodych osobach, np. studentach, którzy jeszcze sami się nie utrzymują. Z jednej strony, pracownicy na nowych typach umów o pracę mieliby ubezpieczenie i zdobyliby prawo do urlopu, ale bez obowiązku i gwarancji pracy. Wynagrodzenie otrzymywaliby tylko za wykonaną pracę. Pracodawca mógłby też wypowiedzieć taką umowę bez uzasadnienia.

W praktyce oznaczać to miałoby, że pracodawca ma nas na liście chętnych i podpisuje umowę wtedy, kiedy akurat potrzebuje pracowników. A pracownik będzie miał prawo odmówić przyjęcia takiej pracy, mimo zgłoszenia się.

Inną propozycją jest możliwość pracy zdalnej z domu, na krótko, w wyjątkowej sytuacji. Na przykład w razie gorszego samopoczucia zamiast iść na zwolnienie, będzie można pracować w domu, albo gdy czekamy na np. na fachowca, mechanika itp.

**

CZYTAJ KONIECZNIE: PŁACA MINIMALNA 2018: Kwoty netto na etacie i za godzinę

**

Mniej formalności i większą swobodę prowadzenia spraw kadrowych otrzymają z kolei przedsiębiorcy zatrudniający do 10 pracowników. Komisja rozważa także możliwość wykupienia się odprawą od obowiązku uzasadnienia wypowiedzenia.

KODEKS PRACY 2018: Premie
Resort szykuje wielkie zmiany w kodeksie pracy także w przypadku premii uznaniowych. Ministerstwo chce ograniczyć uznaniowe składniki pensji i określić ich procentowy udział w całej pensji, którego pracodawca nie będzie mógł przekroczyć.

Dokładne efekty pracy członków Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy poznać mamy w połowie tego roku. Wtedy poznamy najnowsze zmiany w kodeksie pracy 2018

ZOBACZ TAKŻE:
WYKAZ NIEDZIEL HANDLOWYCH 2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 46

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jurek 33
Umowy zlecenia to śmieciówki nie podlegające Kodeksowi Pracy, tylko Kodeksowi Cywilnemu, to umowy cywilno- prawne, tak samo o dzieło.Wszyscy Polacy powinny mieć normalne umowy o pracę, które chroni Kodeks Pracy.Bo większość z nas w razie krzywdy nie będzie mieć pieniędzy na adwokatów ani czasu by zakładać i walczyć o swoje w sądzie, oczywiście nie w Sądzie Pracy. Te umowy to paranoja.
K
KASIA22
UMOWY ZLECENIA i o dzieło precz.My Polacy powinniśmy mieć umowy , które chroni kodeks pracy a nie umowy cywilno prawne.W razie czego po sądach będziesz się włóczył, oczywiście mając czas i kasę na adwokatów.
G
Gość
mogą nawet dac 100 dni urlopu ale po co skoro ich nie można wykorzystać buhaha
n
niedzielny robol
to jeden pracownik pracuje w niedziele inni nie ??? żart jakiś ??? a gdzie konstytucyjne prawo do równego traktowania ????
p
pacjent
bezpłatny urlop na żądanie :DDDDDD 24h przed to jaki to urlop na żądanie???? to tylko l4 brac na nagłą chorobę a nigdy urlop na żądanie !!!!!
G
Gość
26 dni urlopu ale do przepadnięcia buhahaha czyli wychodzi urlop =zero ,bravo!!!! gdzie konstytucyjne prawa człowieka do odpoczynku . To jest jakas kpina z ludzi pracy czy prawo ????
G
Gość
Sztuka pisania to sztuka skracania wulcoku , pomiędzy państwami granicą dwóch cywilizacji , dwóch kultur europejskie,Śląsk to kraina ciężkiej pracy, i kraj bardziej zachodni
i bardziej przemysłowym, a więc przybliżo nos do krajów wyżej rozwiniętych,od swojego początku jestysmy w strefie wpływów europejskich czego nie mozna powiedzieć o drugiej str.......godka to niy wszystko my momy inno kultura i mentalnosc od wos. ...............
G
Gość
a kiedy kopali w nocy na polu sąsiada
G
Gość
PiS czy PO- to jedno zło!
G
Gość
PiS - PO jedno zło!
N
Nie ćpaj idioto!
Klawiatury głabie nie widzisz :-)
r
robol
Rafalska? Czym roni się praca pani w biedronce od pracy pani na stacji benzynowej czy kelnerki w restauracji???
Siedź w domu i nie kupuj ciastka i loda swoim dzieciom. Sama zrob obiad a nie do restauracji.
Potraficie tylko dzielić obludnicy pislamu.
Dlaczego pracujący w niedziele nie dostanie +200%?? Tylko jakieś wolne w srode?. Wsadź sobie ten kodeks.
Ty leżysz obludnico a inni musza pracować!
g
gosc

Panowie politycy pomyslcie onas co my dlugo pracujemy mamy po 35 lat pracy i 40 pracy

tesz jestesmy zmeczeni i z chorowani czas onas pomyslec o fizycznych ludziach za najnisza jak pracujemy i tak wiekszej emerytury nie bedziem mieli

G
Gość
Pojmowanie Demokracji jest tylko jedno zrzut spadochroniarzy najwyższej władzy Komunistycznej
obiecującej OCET i SÓL na półkach no i oczywiście jedyny polski paradygmat Komunizm
wiecznie Żywa...
d
dominujący
w państwie vistuli szacuje że można centralnie z położenia tyłów robić wielkie sprawy ???
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie