Klasa mistrzyń. KGHM Zagłębie Lubin górą w Koszalinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jacek Wójcik
od 7 lat
W 27. kolejce Orlen Superligi Kobiet, piłkarki ręczne Młynów Stoisław Koszalin gościły pewne już obrony mistrzowskiego tytułu KGHM Zagłębie Lubin. Ostatni w sezonie 2023/2024 mecz w koszalińskiej hali, zakończył się wygraną faworytek 35:29.

Miedziowe przyjechały do Koszalina już pewne obrony tytułu i niespełna tydzień po zdobyciu Pucharu Polski, który to trofeum również obroniły. Pomimo tego podopieczne Bożeny Karkut nie potraktowały meczu z walczącymi o 5. miejsce w tabeli koszaliniankami ulgowo.

Pierwsza połowa stała pod znakiem dość wyrównanej walki. Wynik otworzyła Hanna Rycharska, a po raz drugi - i ostatni w meczu - Młyny były przed rywalkami w 3. min (2:1), za sprawą Martyny Koper. W zespole gości świetnie w pierwszych minutach spisywała się Daria Przywara. Po jej trzecim trafieniu, w 5. min było 5:3 dla Miedziowych. Dwa celne rzuty Marceliny Polańskiej przywróciły na tablicę wyników remis 5:5.

od 7 lat

Później było jeszcze 6:6, ale mistrzynie zaczęły wchodzić na wyższe obroty. Mając za plecami dobrze dysponowaną Monikę Maliczkiewicz, w 12. min odskoczyły na 9:6. Koszalinianki walczyły jednak ambitnie. W 17. min złapały kontakt z rywalkami (10:11), ale te znów zaliczyły serię 3 trafień - w tym 2 bardzo dobrze dysponowanej w sobotę Darii Michalak - ponownie zmuszając zespół Młynów do odrabiania strat (20. - 10:14).

Podopieczne Krzysztofa Przybylskiego jeszcze raz podgoniły wynik, zbliżając się na 13:14 (27.). Niestety, końcówka pierwszej połowy nie była już tak udana. Koszalińska defensywa nie potrafiła zatrzymać obrotowej Joanny Drabik i rywalki po raz kolejny uciekły na 3 trafienia. Tuż przed zejściem zespołów do szatni, wynik mogła poprawić z karnego Anna Mączka. Górą była jednak Maliczkiewicz.

Drugą połowę Młyny rozpoczęły z przewagą liczebną, bo w końcówce pierwszej karę otrzymała Przywara. Niestety, nie udało im się tego wykorzystać. Zagłębie przetrwało osłabienie, a po wyrównaniu sił na boisku zaczęło budować przewagę. W 34. min przyjezdne miały o 5 goli więcej (21:16), a w 38. były aż o 7 trafień przed Młynami (24:17). Od tego momentu mistrzynie Polski przejęły pełną kontrolę nad meczem, nie dopuszczając naszego zespołu na dystans mniejszy niż 5 bramek. Skończyło się na 6 golach różnicy.

Dodajmy, że przed rozpoczęciem meczu pożegnano 7 zawodniczek, które opuszczą po sezonie koszaliński zespół. Wcześniej już awizowano przejście Marceliny Polańskiej i Aleksandry Zaleśny do KPR Gminy Kobierzyce. Obok nich w nowym sezonie nie zobaczymy Kariny Bajrak, Kristiny Kubisovej, Karoliny Szajek, Aleksandry Iwanycji oraz Gabrieli Urbaniak. Ostatnia z wymienionych kończy sportową karierę. Z kolei Iwanycja, bramkarka reprezentacji Słowacji, opuszcza Superligę.

Młyny Stoisław Koszalin - KGHM Zagłębie Lubin 29:35 (14:17)