MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kilowaty nie na straty

Artur Kosteck
Prawidłowe docieplenie budynku to ogromne oszczędności w jego poźniejszej eksploatacji. Szczególnie jeśli chodzi o koszty ogrzewania.
Prawidłowe docieplenie budynku to ogromne oszczędności w jego poźniejszej eksploatacji. Szczególnie jeśli chodzi o koszty ogrzewania. Archiwum
Wiele budynków mieszkalnych - zwłaszcza bloków, przedwojennych kamienic i willi ma nieszczelne okna i brak im izolacji termicznej.

Wykonanie odpowiedniego ocieplenia pozwoli nam sporo zaoszczędzić. (Baumit)
Jednym z nieodzownych sposobów jest odpowiednie ocieplenie, tak więc:

- Docieplenie styropianem lub wełną mineralną, pozwala na znaczne zaoszczędzenie zużywanej energii - mówi Sławomir Cichoński, produkt manager ocieplenia z firmy Baumit, członka Stowarzyszenia na rzecz systemów ociepleń. - Istnieje przy tym możliwość skorzystania ze specjalnego kredytu termomodernizacyjnego. Ponadto, część kosztów poniesionych na docieplenie zwróci nam bank, w postaci premii termomodernizacyjnej.

Z wyliczeń wynika, że docieplenie ścian zewnętrznych przynosi 10-25% oszczędności ciepła. Podobnie docieplenie stropodachu. Uszczelnienie stolarki okiennej i drzwiowej pozwala zaoszczędzić kolejne 3-5% ciepła. Wymiana okien na trzyszybowe - 10-15%.

Zmodernizuj instalację CO

Jeżeli używasz gazu do ogrzewania mieszkania, nowoczesny kocioł i instalacja grzewcza pozwolą zaoszczędzić ok. 25-30% energii. Pomoże wymiana zaworów grzejnikowych na zawory termostatyczne, rur stalowych na orurowanie miedziane o mniejszych średnicach i oporach przepływu.

Za grzejnikami zainstalować możemy ekrany (to ok. 5% oszczędzonego ciepła). Najwięcej kosztować może wymiana grzejników, lecz zmniejszenie ich objętości poprawi funkcjonowanie obiegu grzewczego. Warto także pamiętać o ich właściwym umiejscowieniu - jeżeli nie znajdują się pod oknami, to przy okazji wymiany rur możemy je tam przenieść. Unikniemy dużych strat ciepła, jeśli wentylacja w mieszkaniu będzie dostosowana do kubatury pomieszczeń i rodzaju ogrzewania.

Zużywaj mniej prądu

W raporcie Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii ze stycznia 2006, opracowanym na zlecenie WWF czytamy, że "(...) potencjał redukcji zużycia energii elektrycznej w średnim polskim gospodarstwie domowym wynosi ponad 21%."

Specjaliści zalecają m.in. ograniczenie korzystania z technologii standby (stan czuwania urządzenia) - i wyłączanie nieużywanych urządzeń. Opłaci się także wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne (tzw. świetlówki kompaktowe). Tu jednak uwaga: nie należy włączać i wyłączać światła częściej niż co 6 minut - ciągłe pstrykanie powoduje zmniejszenie żywotności świetlówek!

Zdecydowanie bardziej energooszczędne okazują się lodówko-zamrażarki, niż osobne wolnostojące lodówki i zamrażarki. Kupując sprzęt AGD, należy zwrócić uwagę na jego efektywność energetyczną. Oznaczona jest ona na etykietach efektywności energetycznej w skali od A do G - gdzie A to urządzenie najbardziej efektywne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński