Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierunki zamawiane - abc dla studentów

Małgorzata Annusewicz
Fot. Stock
Wydział Matematyczno-Fizyczny US, to jeden z wydziałów, który prowadzi kierunki zamawiane.

Absolwenci tego wydziału znajdują zatrudnienie w firmach consultingowych, analitycznych, informatycznych, bankach, w firmach produkujących oprogramowanie a także w instytucjach ochrony środowiska, przemyśle, w jednostkach administracji państwowej i samorządowej oraz jednostkach naukowo-badawczych.

Czym są kierunki zamawiane?

Kierunki zamawiane są projektem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego finansowanym ze środków Unii Europejskiej. Projekt ma na celu wyszkolenie specjalistów nauk ścisłych, aby zapełnić lukę na rynku pracy. W ramach projektu przyznawane będzie bezzwrotne stypendium w wysokości 1000 złotych miesięcznie, przyznawane będą bezpłatne zajęcia dodatkowe, oraz zostanie zmodernizowane zaplecze techniczne uczelni.

Dlaczego powstały kierunki zamawiane?

Rynek pracy zgłasza coraz więcej zapotrzebowania na specjalistów nauk ścisłych, od 10 lat powiększa się dysproporcja pomiędzy studentami nauk humanistycznych a ścisłych, co utrudnia znalezienie przez pracodawcę odpowiedniego pracownika. Wg szacunków TNS OBOP w roku 2013 zapotrzebowanie na specjalistów nauk ścisłych urośnie do 47 tys.

Ile można łącznie otrzymać stypendium?

Maksymalna wysokość stypendium wynosi 27000 przez cały okres trwania studiów nie licząc stypendiów z tytułu wyników w nauce, osiągnięć sportowych lub pomocy socjalnej. Stypendium jest dotacją bezzwrotną, także osoby które zrezygnowały ze studiów nie będą musiały zwrócić dotacji. Zachowujemy wszystkie prawa do stypendiów i pomocy takich jak: stypendia naukowe, za osiągnięcia w sporcie, socjalne, stypendium od ministra, zapomogi oraz możliwość zakwaterowania w domach studenckich.

Które kierunki są objęte projektem?

Wszystkie kierunki studiów I stopnia rozpoczynając od roku akademickiego 2009/2010: fizyka i zastosowania komputerów, fizyka biomedyczna, fizyka i monitoring środowiska, fizyka z informatyką (nauczycielska), zastosowania matematyki, analityka procesów gospodarczych, matematyka z fizyką (nauczycielska), matematyka z informatyką (nauczycielska).

Jakie są warunki otrzymania stypendium?

Stypendium będzie przyznawane co najmniej 50% studentów kierunków objętych programem. Podczas pierwszego semestru o przyznaniu stypendium będą decydowały wyniki maturalne, natomiast po pierwszym semestrze będą brane pod uwagę oceny z zakończonej sesji egzaminacyjnej. O liczbie tych stypendiów zadecyduje liczba studentów I roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński