Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy zniknie pomnik w Dąbiu? Nadal nie ma konkretnego terminu

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Monument został wzniesiony w 1962 r. dla upamiętnienia żołnierzy polskich i radzieckich poległych w marcu 1945 r. w czasie walk o wyzwolenie wschodnich dzielnic Szczecina (według projektu Krystyny Trzeciak i Mieczysława Waltera). Pierwotnie ponad inskrypcją umieszczona była pięcioramienna gwiazda, a poniżej data 1945 r. - w latach 90. elementy te zostały jednak usunięte.
Monument został wzniesiony w 1962 r. dla upamiętnienia żołnierzy polskich i radzieckich poległych w marcu 1945 r. w czasie walk o wyzwolenie wschodnich dzielnic Szczecina (według projektu Krystyny Trzeciak i Mieczysława Waltera). Pierwotnie ponad inskrypcją umieszczona była pięcioramienna gwiazda, a poniżej data 1945 r. - w latach 90. elementy te zostały jednak usunięte. Archiwum Andrzej Szkocki
Z krajobrazu Szczecina według zapowiedzi miał zniknąć posowiecki pomnik "Poległym w Walce o Wyzwolenie Dąbia" stojący na skwerze przy ul. Emilii Gierczak w Szczecinie.

- Nie znamy jeszcze dokładnego terminu demontażu. Termin ustalany jest z władzami miasta. Współpraca z władzami miasta układa się dobrze — zapewnia "Głos" dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej.

Przypomnijmy, że Rada Miasta Szczecin 28 czerwca 2022 roku jednogłośnie podjęła uchwałę o demontażu pomnika w Dąbiu. Jest pomysł, żeby w tym miejscu powstał pomnik, który upamiętnia prawdziwych bohaterów. Chodzi o żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a konkretnie generała broni Władysława Andersa, dowódcę 2 Korpusu Polskiego.

- Decyzja o sposobie zagospodarowania miejsca po zdemontowanym pomniku należy do władz miasta. Wystąpiliśmy z ofertą współpracy w tym zakresie i zaproponowaliśmy budowę pomnika generała Władysława Andersa — uważa Krzysztof Męciński, szef IPN w Szczecinie. - Nie ma w Szczecinie upamiętnienia wysiłku żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a to była dość liczna grupa, która znalazła tu swój nowy dom i włączyła się w budowę polskiego Szczecina. Generał Anders to wybitny Polak, jeden z najwybitniejszych dowódców w czasie II wojny światowej i przede wszystkim symbol niezłomności, walki o niepodległą Polskę, czołowy przedstawiciel i autorytet polskiego wychodźstwa niepodległościowego.

To nie jedyny pomnik w regionie, który ma zostać wyburzony. To zmodernizowany "Pomnik Pamięci" znajdujący się w Pyrzycach, który wcześniej nosił nazwę "Pomnik Wdzięczności". Można go rozpoznać po głowie sowieckiego żołnierza, poniżej której są słowa "Bóg, Honor, Ojczyzna". Co z demontażem?

- Władze samorządowe zostały poinformowane o warunkach współpracy z IPN. W najbliższym czasie mają się do nich odnieść — wyjaśnia Rafał Leśkiewicz.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński