Kiedy i jak układać płytki?

Redakcja
Podłoże powinno być wysezonowane: należy odczekać około trzech miesięcy, by beton przestał się kurczyć, bo skurcz mógłby spowodować pękanie zbyt wcześnie położonych płytek.

Podłoże, na którym będą układane płytki, powinno być stabilne, suche i czyste. Nieodpowiednie są podłoża popękane i zanieczyszczone substancjami, które mogłyby pogorszyć przyczepność klejów. Warstwy tynku lub szpachlówki nie powinny się łuszczyć.

Podłoże nie może się też kruszyć, a na powierzchni nie powinny występować wykwity pleśni. Zwykle ściana lub podłoga wymaga wyrównania i uzupełnienia ubytków. Stosuje się do tego odpowiednie masy wyrównujące i szpachlowe, a żeby klej dobrze wiązał, stosuje się emulsje gruntujące (na zdjęciu), które zwiększają przyczepność podłoża. Sposób przygotowania podłoża zależy w dużym stopniu od jego rodzaju.

Przygotowanie podłoża

W nowych budynkach płytki ceramiczne układa się często na powierzchniach z betonu lub jastrychu. Podłoża takie powinny być wysezonowane: należy odczekać około trzech miesięcy, by beton przestał się kurczyć, bo skurcz mógłby spowodować pękanie za wcześnie położonych płytek.

Dobrze jest też posmarować ich powierzchnię emulsją gruntującą. Koniecznie trzeba jej użyć wtedy, gdy ściany są wykonane z betonu komórkowego lub wykończone płytami gipsowymi. Materiały te są bardzo nasiąkliwe. Emulsja gruntująca zabezpieczy klej przed zbyt szybkim "wyciąganiem" z niego wody, co spowodowałoby pogorszenie jego właściwości.

Co to jest jastrych?

Jastrych jest to jednolita warstwa wykonana z mieszaniny, która w trakcie układania ma konsystencję sypką, plastyczną lub ciekłą, a po upływie określonego czasu twardnieje.

Jastrych pełni funkcję bezspoinowego podkładu podłogowego, rzadziej bezspoinowej posadzki. Zależnie od zastosowanego materiału można wyróżnić jastrych: asfaltowy, cementowy (na zdjęciach), gliniany, gipsowy, skałodrzewny itp.

Jastrych zespolony układany jest bezpośrednio na zagruntowanym wcześniej podłożu; minimalna grubość warstwy takiego podkładu wynosi 20-25 mm. Na słabych, chłonnych, wilgotnych lub zaoliwionych podłożach jastrych układa się na warstwie oddzielającej, czyli izolacji przeciwwilgociowej. Izolację należy ułożyć szczelnie, bez fałd, i wywinąć ją na ściany. Minimalna grubość warstwy jastrychu na warstwie oddzielającej wynosi 35 mm.

Jastrych pływający układa się na warstwie izolacji termicznej lub akustycznej z płyt styropianowych (ze styropianu elastycznego odmiany minimum FS 15) albo płyt z wełny mineralnej. Na wełnie lub styropianie układa się szczelną izolację przeciwwilgociową.

Minimalna grubość warstwy jastrychu pływającego wynosi 35-40 mm. Jeśli ściśliwość izolacji termicznej jest duża, należy zwiększyć grubość podkładu lub zastosować zbrojenie.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie