MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile kosztuje budowa domu? Dom parterowy 100 mkw. – analiza kosztów budowy

Katarzyna Laszczak
Koszt budowy domu zależy od wielu czynników. Ale im prostsza forma budynku, tym koszty niższe (i mniejsze ryzyko błędów budowlanych).
Koszt budowy domu zależy od wielu czynników. Ale im prostsza forma budynku, tym koszty niższe (i mniejsze ryzyko błędów budowlanych). Braas
Koszt budowy domów zależy od wielu czynników. Sprawdzamy, jakim budżetem musimy dysponować, decydując się na budowę małego parterowego domu w 2018 roku.

Szacuje się, że w 2018 roku budowa domu będzie droższa o ok. 8% niż w roku 2017 roku. Wynika to przede wszystkim z trzech powodów: wyższych kosztów robocizny, większych wymagań, dotyczących energooszczędności domów oraz rosnących cen materiałów budowlanych. Nie ma jednak co czekać na spadek cen, bo nic nie wskazuje na to, żeby miał nastąpić. Wręcz przeciwnie – najprawdopodobniej koszty będą rosły.

Przykładowy dom parterowy 100 metrów kwadratowych

Sprawdzamy, ile będzie nas kosztować w tym roku wybudowanie parterowego domu o powierzchni 100 m². Jego wnętrze to: salon (35 m²), kuchnia (10 m²), dwie sypialnie (po 15 m²), łazienka (8 m²), WC (2 m²), przedpokój (5 m²) i pomieszczenie gospodarcze z kotłownią (10 m²).

W wyliczeniach brane są pod uwagę średnie ceny materiałów oraz koszty robocizny (brutto), pochodzące z początku 2018 roku. W zależności od regionu kraju mogą one być wyższe lub niższe o ok. 10%.

Koszt stanu surowego otwartego

Budowę zaczynamy od wykonania fundamentów. Prace obejmują: wykonanie wykopów o głębokości metra, wylanie ław fundamentowych z betonu C20/25 (wym. 60 x 40 cm), budowę ścian fundamentowych z bloczków betonowych, hydroizolację i izolację cieplną, a także podsypkę i wykonanie płyty z chudego betonu (grubość 15 cm). Za materiały zapłacimy 19 000, natomiast koszty robocizny wyniosą nas ok. 8 000 zł. Łączny koszt wykonania fundamentów to 27 000 zł.

Kolejny etap to budowa ścian nośnych. W naszym projekcie ich powierzchnia wynosi 150 m². Zakładając, że będą wzniesione z bloczków betonowych (szer. 24 cm), to ich koszt wyniesie ponad 7100 zł (materiały łącznie z zaprawą, nadprożami i izolacją poziomą). Do tego trzeba doliczyć robociznę, czyli 6 300 zł.

Ściany działowe, budowane z cieńszych bloczków (12 cm) mają powierzchnię ok. 70 m². Za materiał na nie zapłacimy prawie 2 000 zł, a koszt prac murarskich to 2 800 zł.

Trzeba też uwzględnić koszt budowy kominów – wentylacyjnych (6 szt.) i dymowego (1 szt.) – całościowy koszt ich budowy (łącznie z wykończeniem ponad dachem) to ok. 6 900 zł.

W parterowym domu bez poddasza dobrym rozwiązaniem jest strop drewniany. Łącznie zapłacimy za niego ponad 27 500 zł (materiał i wykonanie). Natomiast koszt budowy dachu wyniesie nas ok. 31 000 zł. To suma przy założeniu, że dach jest dwuspadowy, a jego powierzchnia wynosi ok. 150 m². Więźba została wykonana z elementów prefabrykowanych, poszycie - z membrany dachowej, a pokrycie stanowi dachówka ceramiczna.

Ale dach pochłonie jeszcze dodatkowe wydatki. Na rynny (PVC zakup i montaż) wydamy ok. 3 350 zł, na podbitkę dachową (sosnową) – 2 100 zł. Większe wydatki będą nas czekać przy ociepleniu stropu, bo wydamy na to ok. 10 300 zł (obejmuje to zakup i montaż wełny mineralnej oraz płyt gipsowo-kartonowych). Możemy zdecydować się również na wyłaz dachowy za ok. 370 zł.

Łącznie więc koszt wykonania dachu to 47 000 zł, a całej budowy na tym etapie – ponad 127 000 zł.

Stan surowy zamknięty

Po wykończeniu dachu mamy dom w stanie surowym otwartym. Żeby doprowadzić do stanu zamkniętego, trzeba wstawić drzwi i okna. Antywłamaniowe drzwi zewnętrzne będą nas kosztować ok. 3 000 zł (z profesjonalnym montażem). Natomiast okna, przy łącznej powierzchni 20 m² – to wydatek co najmniej 10 000 zł. Tyle zapłacimy za białe okna PVC, natomiast okna drewniane to koszt ok. 14 500 zł (w obu przypadkach z montażem i uwzględniając stolarkę o standardowych parametrach).

Ocieplenie domu i wykończenie elewacji

Ocieplenie domu to element, który od 2017 roku musi spełniać zaostrzone rygory. Dlatego też jego koszty wzrosły najbardziej w ostatnim czasie. Trzeba zastosować lepszą (lub grubszą) izolację, a jej układanie jest bardziej wymagające. Stąd wyższe koszty i materiałów, i robocizny. Uwaga: od 2021 roku te wymagania będą jeszcze większe, więc koszty również wzrosną.

Przy założeniu, że ocieplenie wykonano z wełny mineralnej grubości 25 cm i wykończono tynkiem silikatowym, za materiały zapłacimy 17 300 zł, a za robociznę – 9 300 zł. Natomiast ocieplenie ze styropianu frezowanego (grubość 25 cm) i tynk akrylowy będzie to: 12 600 zł (materiały) i ok. 7 400 zł (robocizna).

Instalacje wewnętrzne w domu

Jeśli chodzi o instalacje wewnętrzne, to ich koszty kształtują się następująco (uwzględniamy materiały i fachowy montaż):

  • instalacja elektryczna przy uwzględnieniu 80-85 punktów elektrycznych – ok. 8 700 zł;
  • instalacja wodno-kanalizacyjna dla łazienki (z wanną, prysznicem, umywalką, toaletą i pralką) oraz dodatkowego WC i kuchni – ponad 4 200 zł (z uwzględnieniem kranu na zewnątrz);
  • ogrzewanie – przy założeniu, że 60 m² domu będzie ogrzewane tradycyjnymi grzejnikami, a 40 m² – za pomocą ogrzewania podłogowego, to instalacja i jej elementy wyniosą nas 5 700 zł (grzejniki) plus 4 200 zł (podłogówka). Do tego należy doliczyć zakup źródła ciepła i wyposażenie kotłowni, czyli od ok. 13 000 zł do ponad 15 000 zł plus ok. 2 100 zł za prace montażowe.

Wykończenie ścian, sufitów i podłóg

Wykończenie podłóg, uwzględniając konieczność odpowiedniego wykonania i izolacji podłogi na gruncie, to koszt rzędu 6 150 zł.

Koszt wykończenia ścian zależy od rodzaju tynku. Wzięliśmy pod uwagę tynk gipsowy, którego wykonanie będzie kosztować ok. 10 500 zł. Droższe będzie wykończenie tynkiem cementowo-wapiennym, bo będzie trzeba doliczyć także wykończenie gładzią gipsową. Jeśli zdecydujemy się na sufit podwieszany, zapłacimy za niego ok. 9 100 zł.

Do kosztów wykończenia trzeba doliczyć również parapety. Za parapety wewnętrzne z PVC i zewnętrzne aluminiowe zapłacimy ok. 2 800 zł.

Wykończenie domu pod klucz

Koszty wykończenia domu pod klucz są najbardziej zróżnicowane, bo też mamy największy wybór materiałów. Biorąc pod uwagę średni standard i uwzględniając montaż, musimy liczyć się z następującymi wydatkami:

  • łazienka z wyposażeniem – ok. 12 800 zł
  • kuchnia z wyposażeniem – ok. 23 000 zł
  • salon – ok. 17 000 zł
  • sypialnia (jedna) – ok. 7 500 zł
  • pomieszczenie gospodarcze – ok. 1 700 zł.

Łącznie na wykończenie i wyposażenie wydamy ok. 75 000 zł. A całościowo koszt budowy i wykończenia domu wyniesie 306 000 zł.

Pamiętajmy, że podane kwoty są orientacyjne. Zawsze warto porównywać ceny materiałów oraz ofertę firm budowlanych. Jednak wybieranie najtańszej oferty wiąże się z ryzykiem niskiej jakości, a takie „oszczędności” nie opłacają się zupełnie, szczególnie przy budowie domu. Solidna praca i dobre materiały muszą kosztować. A koszty napraw i remontów mogą być wyższe niż budowy, pomijając już to, że nie zawsze są możliwe do wykonania.

Zobacz koniecznie: Sprytny sposób na niższe rachunki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ile kosztuje budowa domu? Dom parterowy 100 mkw. – analiza kosztów budowy - e-Ściany

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński