Na konferencji prasowej w Strasburgu unijny komisarz Nicolas Schmit oznajmił, że „kolegium postanowiło upoważnić służby prawne do wystąpienia o środki tymczasowe do Trybunału Sprawiedliwości związane z procedurą o naruszenie prawa UE, zainicjowaną przez KE w sprawie reżimu dyscyplinarnego dla polskich sędziów”.
Skarga do TSUE
W październiku ub.r. Komisja Europejska postanowiła skierować do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargi ws. systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce. Chciała w ten sposób chronić sędziów „przed kontrolą polityczną”.
W uzasadnieniu stwierdziła, że ustawa PiS dotycząca wymiaru sprawiedliwości nie zapewnia niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, gdyż w jej skład wchodzą jedynie sędziowie wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa, a te powołuje powołuje Sejm w procedurze mającej charakter polityczny.
Muller: Rząd podtrzymuje swoje argumenty
Rzecznik rządu Piotr Muller wyjaśnił w mediach społecznościowych, że wniosek KE dotyczy skargi z października 2019 r. - Rząd podtrzymuje liczne argumenty potwierdzające zgodność rozwiązań z prawem UE. Wskazujemy również na konieczność zapewnienia skutecznego realizowania wymiaru sprawiedliwości oraz niezależność krajów UE w zakresie regulacji w tym obszarze – napisał na Twitterze.
Opozycja: KE po raz kolejny przyszła Polsce z pomocą
Decyzja unijnej komisji nie umknęła uwadze opozycji. Kamila Gasiuk-Pihowicz z PO stwierdziła, że działania Komisji Europejskiej są powodem do radości. - KE staje w obronie prawa polskich obywateli do niezależnego sądu. System dyscyplinujący sędziów, stworzony przez PiS, to system partyjnego nadzoru i wywierania presji na niezależnych sędziów. Powinien jak najszybciej przestać obowiązywać – napisała w mediach społecznościowych.
- Z Borysem Budką walczyliśmy w Sejmie i na marszach z wycinką Puszczy przez PiS-owską władzę. KE przyszła nam z pomocą. Zwróciła się do TSUE o zarządzenie środka tymczasowego i wstrzymała wycinkę. Dziś kolejne wsparcie ws. wstrzymania represyjnego reżimu dyscyplinarnego wobec sędziów – napisał z kolei na Twitterze poseł PO Michał Szczerba.
Co dalej z Izbą Dyscyplinarną?
Gdy wniosek KE wpłynie oficjalnie do Trybunału Sprawiedliwości UE, zajmą się nim prawnicy. Później wiceprezes TSUE zdecyduje, czy Izba Dyscyplinarna zostanie tymczasowo zamrożona. Może to nastąpić nawet w ciągu tygodnia.
Nim nastąpi ostateczne orzeczenie odbędzie się rozprawa, na której nasz kraj będzie mógł przedstawić soje racje. Po ich wysłuchaniu TSUE wyda ostateczną decyzje w sprawie.
Nasz kraj będzie musiał zastosować się do decyzji TSUE i ewentualnie wstrzymać działanie Izby. W innym wypadku może grozić nam kara finansowa.
PiS i dyscyplinowanie sędziów
Prawo i sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustaw sądowych, który w założeniu partii rządzącej ma dyscyplinować sędziów, którzy przekraczają swoje uprawnienia, np. poprzez podważanie kompetencji sędziów Izby Dyscyplinarnej do orzekania. Projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i innych ustaw wprowadza m.in. możliwość złożenia sędziego z urzędu.
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?