Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katedra w Szczecinie: Wkrótce zabrzmi Złoty Dzwon Niepodległości

Anna Folkman
Anna Folkman
Na dzwonnicy przy szczecińskiej katedrze zawiśnie jedyny w województwie i największy w Polsce dzwon z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wyręczy on dzisiejszy Wielki dzwon i od 11 listopada będziemy mogli usłyszeć go przy okazji wszystkich ważnych uroczystości.

- Z okazji wyjątkowej rocznicy jaką obchodzimy w Polsce w tym roku, w całym kraju zamawiane są okolicznościowe dzwony niepodległościowe. Pierwszy raz usłyszeliśmy o nich razem z proboszczem podczas targów. Spodobał nam się ten pomysł i stwierdziliśmy, że taki dzwon powinien znaleźć się także w Bazylice Archikatedralnej świętego Jakuba Apostoła w Szczecinie – mówi Dorian Sierek, kierownik techniczny bazyliki. - Był to pomysł tym bardziej uzasadniony, że nasz stary dzwon jest dziś już bardzo wysłużony i zdeformowany.

Nowy dzwon ma zawisnąć nad obecnym Wielkim dzwonem, który znajduje się na dzwonnicy przed katedrą. By było to możliwe, trzeba dobudować ok. 2 -metrową konstrukcję i wzmocnić tę obecną.

- Wielki dzwon waży 6 ton i pochodzi z 1682 roku. Nowy będzie od niego mniejszy, bo o wadze 1 tony i średnicy 1,2 metra. Będzie wykonany ze stopu miedzi i cynku – dodaje Sierek. - To i tak jednak daje mu pierwsze miejsce wśród wszystkich zamówionych niepodległościowych dzwonów w kraju. Będziemy mieli zatem podwójną dzwonnicę i nie wykluczone, że w przyszłości jeszcze się ona powiększy. W planach jest także jej obudowa, by nie przypominała tylko stalowej konstrukcji a nawiązywała do wyglądu katedry.

11 listopada podczas dużego koncertu po wieczornej mszy świętej z okazji Święta Niepodległości, dzwon zostanie poświęcony i po raz pierwszy usłyszymy jego dźwięk. Będzie to dźwięk typu F dur (żywy i radosny – przyp. red.)

Obecnie trwają prace konserwatorskie i prace projektowe dotyczące dzwonnicy. Konieczne będzie pozwolenie na budowę, bo dzwonnicę trzeba powiększyć i wzmocnić.

Złoty Dzwon Niepodległości został podzielony na cztery części. Na pierwszej jest godło Polski oraz napis: „Powołano mnie do życia w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską 11 listopada 1918 – 2018, na drugiej wizerunek św. Jana Pawła II oraz cytat, na trzeciej, wizerunek Józefa Piłsudskiego z cytatem a na czwartej części jest imię dzwonu oraz nazwisko arcybiskupa Andrzeja Dzięgi. Zwieńczeniem dzwonu jest ozdobny portal z herbami.

Będziemy mogli go usłyszeć średnio 15 razy w ciągu miesiąca, tak jak to było do tej pory w przypadku Wielkiego dzwonu. Ten jednak jest już wysłużony i odkryto w nim zniekształcenia. Wyręczy go zatem nowy i będzie włączany podczas ważnych uroczystości np. podczas uroczystości pogrzebowych parafian.

Dzwon będzie włączany elektronicznie, będzie sterowany silnikiem liniowym. Przycisk go uruchamiający znajdzie się w zakrystii.

Dzwon wykonała firma Prais Poznań i odlewnia dzwonów Braci Kruszewskich z Węgrowa.
Inwestorem jest parafia, koszt inwestycji to 300 tys. zł. Z uwagi na wyjątkowe okoliczności zakupu dzwonu, darczyńcy mogą liczyć na uwiecznienie swojego nazwiska na tablicy pamiątkowej oraz na niepodległościowy dzwon – miniaturkę. Identyczny ze szczecińskim oryginałem.

11 listopada w katedrze będzie dniem wyjątkowym także z uwagi na symboliczne światło, które po raz pierwszy rozbłyśnie na wieży katedry.

- Będzie to wiązka białego światła, która co 15 sekund będzie świecić na cztery strony świata. Takie światło pozostanie na wieży przez 100 dni i będzie symbolem naszej wolności dla całego świata – kończy Sierek. - Padł jeszcze pomysł, by kopułę oświetlić w kolorach flagi, ale na razie nie mamy pewności, czy to się uda.

Święto Niepodległości w Szczecinie. Zobacz również:

POLECAMY: Zobacz, gdzie w Szczecinie będziemy świętować 11 listopada!

Okręt i inne atrakcje na Wałach ChrobregoOficjalne obchody stulecia odzyskania niepodległości zaczną się 11 listopada o godz. 12 na dole Wałów Chrobrego, przy ul. Jana z Kolna. W samo południe święto Niepodległej odśpiewany zostanie hymn wspólnie z zespołem Szczecinianie. Następnie odbędzie się defilada, koncert orkiestry wojskowej, pokaz sprzętu wojskowego i służb mundurowych oraz warsztaty edukacyjno-artystyczne. Zacumuje też okrętu ORP Xawery Czernicki. Na jego pokład będzie można wejść od godz. 12 do 16. Po zakończeniu części oficjalnej zespół Szczecinianie zaprosi mieszkańców miasta do wspólnego śpiewania pieśni i piosenek patriotycznych. Dla chętnych osób przygotowano śpiewniki, a w nich słowa takich utworów jak np. „Ułani, ułani”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Wojenko, wojenko”. Dla mieszkańców Szczecina przygotowano także biało-czerwone flagi, przypinki z logiem „Niepodległa”, a dla najmłodszych - wiatraczki w barwach narodowych.

Zobacz, gdzie w Szczecinie będziemy świętować 11 listopada! ...

Jak dobrze znasz Mazurek Dąbrowskiego?
Święto Niepodległości w wielu miastach zawsze jest uroczyście obchodzone. Jak wyglądały obchody Święta Niepodległości w pierwszych latach po jej odzyskaniu? Jak bardzo różniły się od obecnego świętowania? Zobaczcie w galerii!Na zdjęciu: chłopcy obserwujący defiladę. Kraków, 1937 rok.

Święto Niepodległości 100 lat temu. Jak obchodzono pierwsze ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński