MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakim typem fitnesski jesteś? Poznaj rodzaj swojej osobowości i sprawdź, jak więcej się ruszać i stosować lepszą dietę

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Jakie bariery napotykają kobiety, gdy chcą regularnie ćwiczyć i zdrowo jeść? U każdej z pań mogą być one różne, a rosną szczególnie po urodzeniu dziecka czy wraz z wiekiem. Są jednak podstawowe typy osobowości, które powiązano z zachowaniami warunkującymi zdrowie. Bazują na ocenie obrazu własnego ciała i mówią wiele o tym, co robić dla poprawy nawyków. Sprawdź, jakim typem fit osobowości jesteś!
Młode aktywne kobiety
W oparciu o cechy wiązane z akceptacją i wstydem swojego ciała wyróżniono cztery typy „osobowości fitnessowej” u kobiet
julief514/123RF

Spis treści

Obraz ciała wpływa na nawyki zdrowotne

Dobre samopoczucie i ochrona przed chorobami to kwestia dobrych nawyków. Jedne z najważniejszych to ćwiczyć i zdrowo się odżywiać. Łatwo jednak powiedzieć, znacznie trudniej wykonać. Problem z tym mają zwłaszcza kobiety, lecz okazuje się, że napotykają przy tym na całkiem różne przeszkody i problemy. To dlatego nie ma uniwersalnych rozwiązań, które pasowałyby każdemu.

Istnieją jednak podstawowe typy osobowości, które mierzą się z konkretnymi wyzwaniami. Mają też swoje mocne strony i mogą łatwo je wykorzystać. W kwestiach dbałości o aktywność fizyczną i dietę wyodrębniono ich cztery, o czym poinformowano we wrześniowym numerze pisma „Body Image”.

Jakie są 4 typy osobowości fitnessowej?

Typ osobowości wpływa na nasze przekonania, a co za tym idzie – prozdrowotne czy szkodliwe rodzaje zachowań. W kwestii odżywiania się i aktywności nazwano je typami fitnessowymi. Nie mają przy tym nic wspólnego ze starożytnym podziałem Hipokratesa.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z czterech uniwersytetów australijskich podział na typy osobowości oparto na ocenie pozytywnych i negatywnych aspektów obrazu własnego ciała u 1,2 tys. kobiet w wieku wynoszącym średnio 41 lat. To właśnie obraz ciała wpływa na nasze przyzwyczajenia i podejmowane decyzje, stanowiąc też pewnego rodzaju klucz do rozwiązania problemów.

Zobacz: Jak samoakceptacja wpływa na nasze zdrowie?

Badacze poddali analizie zgromadzone dane, a oprócz BMI były to oceny cech świadczących o wstydzie ciała i jego docenianiu. Na tej podstawie wyodrębniono: typ doceniający, typ o średnim wstydzie, typ o wysokim wstydzie oraz typ przeciętny.

Gotowe rozwiązania dla czterech typów kobiet

W przypadku kobiet profil obrazu ciała ma znaczny wpływ na to, jakie ograniczenia w diecie stosujemy i jak ćwiczymy.

  • Typ o wysokim poziomie wstydu i niskim poziomie doceniania własnego ciała charakteryzował największe obawy dotyczące jedzenia i najmniejszy poziom aktywności. Takie osoby potrzebują więcej zachęty i wsparcia, by prowadzić aktywny tryb życia. Najbardziej skorzystać mogą na korzystaniu ze specjalnych miejsc przestrzeni publicznej i społecznościach, gdzie promowany jest pozytywny obraz siebie, braku osądów i kultura tolerancji.
  • Typ doceniający swoje ciało odznaczał się niskim poziomem problemów z jedzeniem i zdrowym poziomem codziennego ruchu. Takie osoby wciąż potrzebują jednak edukacji, a sposobem na utrzymanie dobrych nawyków może być ich ulepszanie i eksperymentowanie.
  • Typ o średnim poziomie wstydu to osoby, które mają pewien poziom pewności siebie. Najbardziej skorzystają na „miękkich” interwencjach, które nie stanowią rewolucji w ich nawykach. Chodzi raczej o wsparcie tych istniejących, które są dla nich korzystne, i zachęcanie do czerpania radości z ich kontynuowania.
  • Typ przeciętny to taki, który z definicji nie odczuwa zbytnich problemów z dietą i aktywnością, jednak może wymagać motywacji do wprowadzania i utrzymania prozdrowotnych zachowań, a także towarzystwa i akceptacji innych.

Sprawdź: Nie musisz ćwiczyć jak facet. Tyle minut trzeba, by zmniejszyć ryzyko śmierci

Uznanie i szacunek dla swojego ciała wiążą się z bardziej korzystnym stanem fizycznym i psychicznym, podczas gdy brak satysfakcji częściej występuje wraz z zaburzeniami odżywiania i tendencją do unikania ćwiczeń.

Osoby, które darzą swoje ciało szacunkiem i uznaniem, częściej stosują zbilansowaną i odżywczą dietę, a także częściej się ruszają. Kobiety, które wstydzą się swojej wagi lub mają inne kompleksy, rzadziej angażują się w prozdrowotne zachowania i łatwiej przybierają z czasem na wadze.

Co ważne, ćwiczenie dla lepszego wyglądu czy odchudzania nie stanowi skutecznej długoterminowej motywacji do tego, by być aktywnym. Ważniejsze jest to, by znaleźć pomoc w znalezieniu nawyków ruchowych, które sprawiają przyjemność. Motywacją do ich utrzymania będzie głównie to, że dzięki nim czujemy się dobrze.

Dodaj firmę Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jakim typem fitnesski jesteś? Poznaj rodzaj swojej osobowości i sprawdź, jak więcej się ruszać i stosować lepszą dietę - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński