MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie są zarobki w Żandarmerii Wojskowej? Armia kusi kandydatów atrakcyjnymi benefitami. Tyle zarobią szeregowy, kapral i dowódca ŻW

Bartłomiej Ciepielewski
Dołączenie do Żandarmerii Wojskowej wymaga spełnienia kilku kluczowych warunków takich jak: polskie obywatelstwo, minimum 18 lat, zdolność psychiczna i fizyczna do pełnienia służby, a także brak kar za umyślne przestępstwa.
Dołączenie do Żandarmerii Wojskowej wymaga spełnienia kilku kluczowych warunków takich jak: polskie obywatelstwo, minimum 18 lat, zdolność psychiczna i fizyczna do pełnienia służby, a także brak kar za umyślne przestępstwa. Adam Janowski / Polska Press
Praca w Żandarmerii Wojskowej to spore wyzwanie, a także duża odpowiedzialność, dlatego nie każdy sprawdzi się w tym zawodzie. Osoby, które jednak zdecydują się na służbę w ŻW, mogą liczyć na spore możliwości rozwoju, atrakcyjne benefity oraz regularne podwyżki wynagrodzeń. Ile można zarobić w Żandarmerii Wojskowej i jak zostać żandarmem?

Spis treści

Żandarmeria Wojskowa to wyspecjalizowana i wyodrębniona służba Sił Zbrojnych RP zajmująca się ochroną porządku publicznego, pilnowaniem przestrzegania dyscypliny wojskowej, a także zapobieganiem popełnianiu przestępstw w miejscach publicznych oraz na terenach jednostek wojskowych. ŻW zajmuje się także ochroną m.in. prezydenta, marszałka Sejmu i Senatu czy szefa MON. Ze względu na swój zakres obowiązków, nazywana jest także policją wojskową.

Powierzone zadania Żandarmeria Wojskowa realizuje zarówno w kraju, jak i w misjach i operacjach poza granicami państwa. Żołnierze formacji służą na stanowiskach w dowództwach Polskich Kontyngentów Wojskowych, w strukturach wielonarodowych pododdziałów policji wojskowej oraz jako jednolite, zwarte pododdziały w składzie kompanii manewrowych, wykonując zadania w podporządkowaniu narodowym, bądź w składzie pododdziałów wielonarodowych – czytamy na portalu gov.pl.

W skład ŻW wchodzą: Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej, oddziały w Elblągu, Lublinie, Krakowie, Bydgoszczy, Mińsku Mazowieckim, Warszawie, Szczecinie, Żaganiu, a także Oddział Zabezpieczenia ŻW i Centrum Szkolenia ŻW.

Ile wynoszą zarobki w Żandarmerii Wojskowej w 2023?

Zarobki w Żandarmerii Wojskowej uzależnione są między innymi od posiadanego stopnia. Obecnie przeciętne pensje w ŻW prezentuje się następująco:

 • szeregowy – 4960 zł brutto,
 • kapral – 5560 zł brutto,
 • sierżant – 5940 zł brutto,
 • dowódca ŻW – 12 550 zł brutto.

Oprócz wynagrodzenia zasadniczego żołnierzom przysługują różnego rodzaju dodatki, a także świadczenia takie jak:

 • trzynasta pensja,
 • dodatek motywacyjny dla szeregowych i podoficerów,
 • dodatek za rozłąkę (540 zł miesięcznie),
 • nagrody uznaniowe,
 • świadczenie motywacyjne (od 1500 do 2500 zł),
 • nagrody jubileuszowe.

Praca w Żandarmerii Wojskowej – wymagania

Służba w Żandarmerii Wojskowej wiąże się ze stresem i dużą odpowiedzialnością, dlatego proces aplikacyjny do tej formacji jest złożony i wymaga spełnienia kilku kluczowych warunków. Zgodnie z polskimi przepisami wszyscy kandydaci powinni spełniać wymogi takie jak:

 • posiadanie obywatelstwa polskiego,
 • zdolność psychiczna i fizyczna do pełnienia służby,
 • co najmniej 18 lat,
 • co najmniej 175 cm wzrostu (tylko w przypadku mężczyzn),
 • brak kar za umyślne spowodowanie przestępstwa.

Co więcej, osoby zainteresowane karierą w ŻW nie mogą pełnić innej służby wojskowej czy posiadać zwolnienia z nakazu pełnienia czynnej służby wojskowej w przypadku ogłoszenia mobilizacji.

Jak wygląda rekrutacja do Żandarmerii Wojskowej?

Rekrutacja do Żandarmerii Wojskowej składa się z kilku etapów. Na początku należy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej ŻW. Po uzupełnieniu wszystkich danych można go przesłać pocztą do jednej z jednostek lub dostarczyć osobiście.

Następnie komisja zajmie się weryfikacją wszystkich danych przekazanych przez kandydatów. Sprawdzone zostaną między innymi wpisy do Krajowego Rejestru Karnego, Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych, a także Krajowego Systemu Informacyjnego Policji. Jeśli w formularzach zostaną odnotowane nieścisłości, aplikujący zostaną zaproszeni do jednostki na krótką rozmowę rekrutacyjną.

Drugim etapem będą badania, które pozwolą dokładnie ocenić stan zdrowia i kondycję aplikujących. Kandydat będzie musiał też zaliczyć egzamin sprawności fizycznej oraz wykazać się znajomością języków obcych. Znajomość języków w ŻW jest niezwykle ważna ze względu na prowadzoną współpracę z zagranicznymi służbami mundurowymi.

Do dwóch ostatnich etapów zaliczamy weryfikację wszystkich informacji o kandydatach, a następnie rozmowę kwalifikacyjną, podczas której omawiana jest ścieżka kariery. Aplikujący otrzyma wtedy także propozycję stanowiska w ŻW.

Rekrutacja do Żandarmerii Wojskowej składa się z kilku etapów. Na początku należy pobrać ze strony internetowej ŻW i wypełnić, a następnie dostarczyć lub przesłać formularz aplikacyjny pod jeden ze wskazanych w dokumencie adresów korespondencyjnych.

Warto pamiętać, że Żandarmeria Wojskowa rekrutuje także osoby cywilne. Najczęściej poszukiwani są pracownicy administracji biurowej, tłumacze oraz lekarze. W tym przypadku proces także rozpoczyna się od złożenia odpowiednich dokumentów. Następnie aplikujący zapraszani są na rozmowę kwalifikacyjną, po której muszą przejść badania psychologiczne, a także testy językowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jakie są zarobki w Żandarmerii Wojskowej? Armia kusi kandydatów atrakcyjnymi benefitami. Tyle zarobią szeregowy, kapral i dowódca ŻW - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński