Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie drzewa rosną w mieście? Zakończyła się inwentaryzacja szczecińskich drzew

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Ile mamy drzew w Szczecinie? Tego dowiemy się za kilka lat. Na razie wiemy jedynie, ile drzew rośnie w centrum i w miejskich parkach.
Ile mamy drzew w Szczecinie? Tego dowiemy się za kilka lat. Na razie wiemy jedynie, ile drzew rośnie w centrum i w miejskich parkach. archiwum
Lipa drobnolistna, klon zwyczajny i dąb szypułkowy - te trzy gatunki drzew dominują w centrum Szczecina. Razem stanowią prawie jedną trzecią całego drzewostanu tego terenu.

- Wszystkie trzy gatunki zaliczamy do grupy gatunków rodzimych – wyjaśnia Marta Safader-Domańska, Ogrodnik Miasta. - Jest to korzystna sytuacja, ponieważ są one najlepiej przystosowane do warunków klimatycznych i siedliskowych panujących w naszym kraju oraz powiązane najsilniej rozwiniętą siecią zależności z innymi elementami ekosystemu.

Jeden z symboli zielonego Szczecina, platan klonolistny, z udziałem 7 proc. populacji drzew, znajduje się na czwartym miejscu co do częstości występowania.
W grudniu zakończył się pierwszy etap inwentaryzacji szczecińskich drzew - dotyczył roślin rosnących w centrum miasta, w parkach a także wzdłuż ulic i na terenach należących do miejskich instytucji. Wiemy więc, ile drzew rośnie w centrum - 5719 i na miejskich zieleńcach - 3307. W przyszłości inwentaryzacja obejmie całe miasto - oczywiście również i w tym przypadku dotyczyć to będzie terenów należących do gminy.[/b]

Pierwszy etap inwentaryzacji miejskich drzew został podzielony na dwa podetapy. Pierwszy z nich został przeprowadzony latem i jesienią i obejmował wszystkie tereny zieleni urządzonej w centrum Szczecina, czyli skwery, parki, zieleńce. Inspektorzy zajrzeli więc m.in. do parku im. Stefana Żeromskiego, parku im. Gen. Wł. Andersa, Jasne Błonia, Wały Chrobrego i parku Nadratowskiego - łącznie zajmujących ponad 41 ha. Rośnie w nich 3307 drzew.

Czego już teraz możemy się dowiedzieć o szczecińskiej zieleni? Okazuje się, że w parkach i zieleńcach w sposób ewidentny dominują drzewa liściaste. Iglaste stanowią tylko nieco ponad 8 proc.

- Pomimo, że utrzymanie płytko korzeniących się drzew iglastych jest w dobie ekstremalnych susz coraz trudniejsze, będziemy podejmować działania prowadzące do zwiększenia udziału cennych dla kompozycji parków smukłych sylwet jodeł, świerków i sosen - zapewnia Marta Safader-Domańska, Ogrodnik Miasta.

Podczas inwentaryzacji parków rozpoznano 173 gatunki drzew, a wśród nich: grójecznik japoński, skrzydłorzech kaukaski, jesion mannowy, paulownia puszysta, kasztan jadalny i wiele innych. Najbogatszym pod tym względem jest park im. Stefana Żeromskiego, gdzie znajduje się aż 110 gatunków drzew.

- Jest to dowód na niezrównane bogactwo dendrologiczne, jakim się mogą pochwalić jedynie nieliczne parki miejskie w Polsce – mówi Marta Safader-Domańska.

- Tradycje sadzenia egzotycznych okazów drzew będą kontynuowane, tak aby kolekcja interesujących gatunków stale się poszerzała.

Wyjątkową różnorodność gatunkową drzewostanu szczecińskich parków potwierdza Paweł Rychlicki z warszawskiej firmy TAXUS UL, prowadzący inwentaryzację.

- Park Żeromskiego to prawdziwy raj dla dendrologów - przyznaje.

- Natrafiliśmy tu na niespotykane w innych miastach okazy, takie jak kłęk amerykański czy szupin chiński oraz wiele gatunków odmianowych, nad którymi musieliśmy się czasem dłużej pochylić. Co ciekawe, gatunki te świetnie się tu odnajdują, bo zazwyczaj to duże, piękne drzewa.

Ponad połowa zinwentaryzowanych w parkach drzew to drzewa dojrzałe, czyli takie, które osiągnęły docelowy rozmiar i cieszą oko swoim monumentalnym pięknem. 31 proc. to drzewa młode i dojrzewające, które nadal znajdują się w fazie wzrostu. Blisko 13 proc. drzew to drzewa sędziwe.

- Każde stare drzewo ze swoimi dziuplami, wypróchnieniami, nienaruszoną glebą jest bogatym ekosystemem stanowiącym miejsce bytowania, żerowania i odpoczynku dla setek innych gatunków: ptaków, nietoperzy, pożytecznych chrząszczy, grzybów, porostów i różnych mikroorganizmów – wyjaśnia Ogrodnik Miasta.

- Co ciekawe, sędziwość może być najdłużej trwającą fazą rozwoju drzewa.

Wszystkie parkowe drzewa zostały poddane inspekcji, która objęła ocenę ich stanu zdrowia, poziom bezpieczeństwa w ich otoczeniu oraz przewidywany okres życia. Uzyskane dzięki tej pracy dane, po ich przeanalizowaniu, staną się podstawą do planowania właściwej opieki nad drzewostanem w kolejnych latach.

W grudniu zakończony został także drugi podetap inwentaryzacji, w którym zostały policzone i zmierzone pozostałe drzewa w centrum miasta: w pasach drogowych i na terenach towarzyszących zabudowie – jest ich dokładnie 5719 sztuk.

Zebrane w 2022 r. informacje będą analizowane w drugim etapie inwentaryzacji, który rozpocznie się w przyszłym roku. Ale przeprowadzone dotąd prace już przyniosły mnóstwo cennych informacji o wciąż jeszcze zielonym Szczecinie. Pośrednio sprowokowały ją powszechne narzekania na, zdaniem niektórych, nadmierną i niekontrolowaną wycinkę drzew w mieście - szczególnie w centrum. Przypomnijmy, że ostatnie protesty miłośników przyrody dotyczyły zabetonowania pl. Rodła. Teraz, po policzeniu i ocenieniu stanu zdrowia drzew w centrum, ich wycięcie będzie (miejmy nadzieję) nieco trudniejsze. A zebrane w tym roku informacje o miejskiej zieleni przydadzą się przy ocenie jej stanu zdrowia i późniejszej organizacji ewentualnych akcji ratunkowych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński