MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jaki zawód warto wybrać w przyszłości? Znamy Barometr Zawodów 2024. W tych profesjach jest największe zapotrzebowanie

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jaki zawód wybrać w przyszłości? Lepiej iść na studia czy kształcić się w zawodzie? Takie pytania pojawiają się wśród młodych ludzi. W wyborze ścieżki kariery pomóc może Barometr Zawodów 2024. Dowiadujemy się z niego, na jakie zawody jest największe zapotrzebowanie na rynku pracy. Sprawdź, kim warto zostać w przyszłości.

Spis treści

Czym jest Barometr Zawodów 2024?

Przy wyborze ścieżki edukacyjnej, a później także zawodowej warto kierować się nie tylko zainteresowaniami czy aspektami finansowymi, ale zapotrzebowaniem na rynku pracy. Tutaj z pomocą przychodzi Barometr Zawodów, a więc coroczne badanie przygotowywane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

rozmowa z psychologiem
Sprawdź raport Barometr Zawodowy 2024 freepik

Na jakie zawody jest największe zapotrzebowanie?

Zgodnie z raportem podsumowującym to badanie wśród deficytowych zawodów znalazły się te:

 • związane z branżą medyczną (pracownicy ochrony zdrowia i opieki nad osobami starszymi, pielęgniarki, położne i lekarze),
 • kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
 • pracownicy służb mundurowych,
 • nauczyciele, a konkretnie nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, nauczyciele przedszkoli,
 • księgowi (pracownicy ds. rachunkowości i księgowości oraz samodzielni księgowi),
 • magazynierzy,
 • robotnicy budowlani,
 • psycholodzy i psychoterapeuci,
 • fizjoterapeuci i masażyści.

Wśród potrzebnych na rynku pracy zawodów są też te związane z praktyczną nauką, a więc:

 • cieśle i stolarze budowlani,
 • dekarze i blacharze budowlani,
 • monterzy instalacji budowlanych,
 • ślusarze,
 • spawacze,
 • elektrycy,
 • elektromechanicy i elektromonterzy,
 • operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych,
 • mechanicy pojazdów samochodowych.

Jak podkreśliła Monika Banyś, ekspertka rynku pracy w rozmowie ze Strefą Biznesu „brakuje nam specjalistów z fachem w ręku”. Wśród 29 deficytowych zawodów aż 12 z nich to te, które można wykonywać po ukończeniu technikum lub szkoły branżowej.

– Są to osoby, które nie potrzebują wyższego wykształcenia, żeby wykonywać wspomniane zawodu. Często podkreślamy, że dla młodych ludzi może to być lepsza ścieżka kariery, niż pójście na studia humanistyczne, zwłaszcza w dobie rewolucji związanej ze sztuczną inteligencją – dodaje Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy w rozmowie ze Strefą Biznesu.

Kwalifikacje w zawodach deficytowych, czyli do jakiej szkoły warto iść?

Warto sprawdzić, jakie trzeba mieć kwalifikacje, by móc wykonywać powyższe zawody, w których jest zapotrzebowanie na pracowników.

Nowe zawody wśród deficytowych. Wśród nich nauczyciele

Patrząc na Barometr Zawodów w kontekście edukacyjnym, warto podkreślić zapotrzebowanie na nauczycieli. Jak czytamy w raporcie, jednym z nowych deficytowych zawodów, który ma pojawić się w tym roku, jest nauczyciel przedszkola, a także pracownicy służb mundurowych.

– Wobec alternatyw na rynku pracy potencjalni kandydaci (zniechęceni mniej atrakcyjnymi wynagrodzeniami i/lub trudnymi warunkami pracy) wybierają inne profesje, co skutkuje powstaniem luk i zaburza stan równowagi popytu i podaży pracy w tych zawodach – czytamy w raporcie na temat dwóch nowych deficytowych profesji.

Jednocześnie okazuje się, że grupa zawodów zrównoważonych ma liczyć w 2024 roku 139 pozycji (o dwie więcej, w związku z tym, że przeszły one do zawodów deficytowych). Z raportu wynika również, że nie ma nadwyżek, jeżeli chodzi o prognozę na ten rok. Warto zapoznać się z pełnym raportem Barometr Zawodów 2024.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jaki zawód warto wybrać w przyszłości? Znamy Barometr Zawodów 2024. W tych profesjach jest największe zapotrzebowanie - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński