MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak postawić domek letniskowy zgodnie z przepisami? Sprawdź, jakie wymogi prawne i warunki musi spełniać taki budynek

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 7 lat
Budowa domku letniskowego to marzenie wielu osób pragnących mieć własne miejsce na wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku. Aby jednak taki domek mógł powstać, trzeba spełnić określone warunki prawne. Dowiedz się, co zrobić, aby postawić domek letniskowy na zgłoszenie!

Domek letniskowy – co to jest?

Według polskiego prawa budowlanego (art.29 pkt 2a Ustawy) domek letniskowy to obiekt budowlany przeznaczony do okresowego wypoczynku, a nie do stałego zamieszkania. Tego rodzaju budynki zazwyczaj buduje się na działkach rekreacyjnych i nie są wyposażone w instalacje oraz udogodnienia, które charakteryzują budynki mieszkalne przeznaczone do całorocznego użytkowania.

domek biały na działce rekreacyjnej
Sprawdź, jak wybudować domek letniskowy do 70 m kw. bez pozwolenia. Pixabay

Jakie warunki musi spełniać domek letniskowy?

Aby budowa domku letniskowego była zgodna z przepisami prawa budowlanego, musi on spełniać kilka podstawowych warunków. Po pierwsze, budynek musi być usytuowany na działce przeznaczonej na cele rekreacyjne, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku takiego planu, trzeba samodzielnie uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, a to wiąże się z kilkoma wizytami w urzędzie.

Zgodnie z przepisami, powierzchnia zabudowy domku letniskowego nie może przekraczać 35 m kw. lub 70 m kw. przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgu wsporników do 2 m. Na jednej działce rekreacyjnej można postawić tylko jeden domek letniskowy, przy czym działka ta musi mieć powierzchnię co najmniej 500 m kw.

Domek letniskowy na zgłoszenie – co trzeba wiedzieć?

Jeśli projekt domku nie przekracza powierzchni 70 m kw., z rozpiętością elementów konstrukcyjnych do 6 m, wysięgiem wsporników – do 2 m, nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę. W takiej sytuacji wystarczy samo zgłoszenie. Nie oznacza to, że budowla taka nie musi spełniać żadnych wymogów.

Trzeba pamiętać, że musi to być obiekt wolnostojący, czyli taki, który nie jest połączony z innym budynkiem. Ponadto, domek letniskowy musi być parterowy. Nie ma bowiem możliwości wybudowania domu z poddaszem użytkowym jedynie na zasadzie pozwolenia. Co ciekawe, domek może mieć antresolę, która według przepisów nie jest pełną kondygnacją i tym samym nie uznaje się jej za część użytkową budynku.

Budowa domku letniskowego na zgłoszenie przebiega łatwiej,niż w przypadku pozwolenia na budowę:

  • nie trzeba sporządzać projektu budowlanego,

  • nie dotyczy ich część przepisów przeciwpożarowych

  • nie muszą mieć oświetlonego wejścia

  • można je wznosić także na działkach innych niż budowlane.

Gdzie zgłosić budowę domku letniskowego?

Budowa domku letniskowego może przebiegać bez udziału kierownika budowy. Budowę domku letniskowego do 70 m kw. zgłasza się w miejscowym starostwie lub w urzędzie miasta na prawach powiatu, w wydziale architektoniczno-budowlanym. W formularzu trzeba podać termin rozpoczęcia prac, sposób ich wykonania oraz potwierdzić swoje prawo do działki. Wymagane jest także oświadczenie o przejęciu odpowiedzialności za prowadzenie budowy, jeśli rezygnujemy z zatrudnienia kierownika budowy.

Jeśli dla danego terenu nie ma uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wówczas konieczne jest samodzielne zdobycie decyzji o warunkach zabudowy. Pamiętaj, że masz również obowiązek stosować się także do wymagań techniczno-budowlanych określonych w przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak postawić domek letniskowy zgodnie z przepisami? Sprawdź, jakie wymogi prawne i warunki musi spełniać taki budynek - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński