MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak pandemia zmieniła nasze podejście do podróżowania? Wyniki nie są oczywiste

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Większość respondentów zadeklarowało, że woli wypoczynek za granicą.
Większość respondentów zadeklarowało, że woli wypoczynek za granicą. Karolina Misztal/ Polska Press
Jak się okazuje niemal 7 na 10 mieszkańców dużych miast wyjechało lub planuje wyjazd mimo pandemii, jednak znacząco spadła częstotliwość tych wyjazdów. Co do samych wyjazdów- najchętniej podróżujemy za granicę, do Grecji i Chorwacji. Lipiec, sierpień i wrzesień to najpopularniejsze miesiące na wakacyjne wyjazdy.

Mogłoby się wydawać, że pandemia mocno ograniczyła wyjazdy Polaków na wakacje, ale jak wynika z przeprowadzonego badania, większość z nas odbyło lub planuje urlop z rodziną i znajomymi. Prawie ¾ respondentów zadeklarowało, że wyjeżdża na wczasy mimo trwającej pandemii.

Na podstawie przeprowadzonych ankiet zespół analityków Puccini wyłonił dziesięć miast (Warszawa, Kraków, Poznań, Białystok, Trójmiasto (Gdynia, Gdańsk, Sopot), Bydgoszcz, Rzeszów, Łódź, Wrocław i Szczecin), których mieszkańcy najchętniej wyjeżdżają na wakacje mimo trwającej pandemii, jednocześnie tworząc ranking najbardziej podróżnych miast w Polsce. Z analizy wynika, że na wakacyjny wypoczynek w czasie pandemii decydowali się przede wszystkim mieszkańcy Krakowa, Warszawy i Wrocławia - te miasta zyskują miano TOP 3, w których najwięcej mieszkańców decyduje się na wakacje w 2021 roku.

Dla porównania, na wyjazd zdecydowało się 82 proc. ankietowanych w Krakowie i 57 proc. mieszkańców Szczecina. Poza podium znalazły się: Poznań 71 proc., Białystok 69 proc., Rzeszów 67 proc. oraz Łódź z wynikiem 65 proc. Zestawienie zamykają: Bydgoszcz 63 proc., Trójmiasto 59 proc. i wspomniany wcześniej Szczecin.

– W takiej sytuacji trudno jest reklamować zawyżoną cenę, ponieważ „zjedliśmy” nasz dowód. Aby ustrzec się podobnych doświadczeń, przed zjedzeniem posiłku zażądajmy podania jego wagi i ceny. Jeśli mamy wątpliwości, poprośmy o zważenie posiłku w naszej obecności. Próby oszustwa „na wadze” to wykroczenie i można zgłaszać ten fakt na policję. Dodatkowo o sprawie warto powiadomić Inspekcję Handlową – mówi Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia AQUILA

Sprawdź jak nieuczciwi sprzedawcy oszukują w lokalach gastro...

Taki stan rzeczy eksperci tłumaczą kilkoma czynnikami. Po pierwsze są to zarobki. Warszawa, Wrocław i Kraków wedle danych GUS z 2018 roku były miastami o najwyższej średniej zarobków (odpowiednio: 3266 netto, 2815 netto, 2761 netto). W Szczecinie, średnia zarobków wynosiła 2333 netto. po drugie wskazano na położenie geograficzne miasta – wielu respondentów, wybierających urlop w kraju, decyduje się na wyjazdy nad morze.

Kolejnym czynnikiem są szczepienia, dzięki którym łatwiej podróżować. Do 21 lipca w pełni zaszczepiono najwięcej mieszkańców Warszawy (60 proc.). Z drugiej strony w Szczecinie wskaźnik ten osiągnął 50 proc. Również średnia wieku wpływa na chęć podróżowania. Eksperci powołując się na statystyki CBOS wskazują, że odsetek osób w wyższych grupach wiekowych, które wybierają się na wyjazdy, jest niższy niż wśród młodych. Na plany urlopowe może mieć więc wpływ rozkład wiekowy mieszkańców miast. Dla przykładu, w Bydgoszczy liczba ludności w wieku poprodukcyjnym to 25,9 proc., a w Warszawie 24,4 proc. - Dane z 2019 roku ze źródła stat.gov.pl. wskazują, że Kraków, Wrocław i Warszawa mają więc nieco niższy odsetek osób w wieku poprodukcyjnym niż miasta, których mieszkańcy najmniej chętnie podróżowali w czasie pandemii- zauważono.

Większość respondentów zadeklarowało, że woli wypoczynek za granicą. Taki wyjazd w pandemii odbyło albo planuje odbyć 61,6 proc. z nich. Blisko połowa (46,7 proc.) zdecydowała się na wyjazd w granicach Polski (procenty nie sumują się, ponieważ ankietowani mogli wskazać, że odpoczywają i w Polsce, i za granicą). Najczęściej wybierane kraje na wakacyjny urlop to Grecja i Chorwacja.

Jak wynika ze statystyk GUS dotyczących średniej rocznej ceny 1 litra benzyny bezołowiowej (95 oktanów) w ostatnich latach. Ogólnokrajowa stawka kształtowała się następująco: 2010 r. - 4,59 zł; 2011 r. - 5,14 zł; 2012 r. - 5,73 zł; 2013 r. - 5,51 zł; 2014 r. - 5,30 zł; 2015 r. - 4,65 zł; 2016 r. - 4,37 zł; 2017 r. - 4,63 zł; 2018 r. - 4,95 zł; 2019 r. - 5,02 zł; 2020 r. - 4,48 zł.

W którym województwie najwięcej zapłacisz za paliwo? [RANKIN...

Najpopularniejsze miesiące to lipiec, sierpień oraz wrzesień. Co ciekawe – niską popularnością cieszą się styczeń i luty, choć zazwyczaj na te miesiące przypadają ferie zimowe. Mieszkańcy Polskich miast stawiają więc wypoczynek letni nad zimowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Jak pandemia zmieniła nasze podejście do podróżowania? Wyniki nie są oczywiste - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński