Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak oszczędzać prąd w domu

Bogna Skarul
Nie da się ukryć, że w naszych domach zużywamy coraz więcej prądu. Tylko w ostatniej dekadzie, zużycie energii elektrycznej w przeciętnym gospodarstwie domowym w Polsce wzrosło o 40 procent.
Struktura zużycia prądu w przeciętnym gospodarstwie domowym w Polsce. Zobacz gdzie rzeczywiście ci się najbardziej opłaca oszczędzać energię.
Struktura zużycia prądu w przeciętnym gospodarstwie domowym w Polsce. Zobacz gdzie rzeczywiście ci się najbardziej opłaca oszczędzać energię.

Struktura zużycia prądu w przeciętnym gospodarstwie domowym w Polsce. Zobacz gdzie rzeczywiście ci się najbardziej opłaca oszczędzać energię.

Głównie dlatego, że w każdym mieszkaniu przybyło urządzeń elektrycznych. Już nie wystarcza nam jedna lampa w pokoju, mamy też po dwa, trzy telewizory, a obok kuchenki elektrycznej często stawiamy jeszcze mikrofalową. I tak zużycie prądu rośnie. Niestety, rosną też ceny energii elektrycznej.

Czy coś możemy zrobić, aby lepiej gospodarować energią i tym samym mniej płacić za prąd? Okazuje się, że nie jesteśmy tak bardzo bezbronni. Stosując większość rad, które powodują zmniejszenie zużycia prądu, możemy rocznie przeciętnie w jednym czteroosobowym gospodarstwie domowym zaoszczędzić około 800 zł. Ale co trzeba zrobić?

Powszechnie stosowaną jednostką zużycia energii elektrycznej jest kilowatogodzina (kWh). Jedna kWh odpowiada ilości energii, jaką zużywa przez godzinę urządzenie o mocy 1000 watów, czyli jednego kilowata. W tej też jednostce rozliczane jest zużycie energii elektrycznej. W Polsce 1 kWh kosztuje średnio 0,44 zł. W skład tej kwoty wchodzi koszt energii elektrycznej, opłata systemowa zmienna oraz opłata sieciowa zmienna.

Przeciętne gospodarstwo domowe zużywa miesięcznie od kilkuset do kilku tysięcy (przy ogrzewaniu prądem dużego domu) kWh energii elektrycznej. W przeliczeniu rocznym zużycie prądu dla poszczególnych grup odbiorców wygląda następująco:

- gospodarstwo jednoosobowe około 1900 kWh,
- gospodarstwo dwuosobowe około 3100 kWh,
- gospodarstwo trzyosobowe około 3500 kWh,
- gospodarstwo czteroosobowe około 4500 kWh,
- gospodarstwo pięcioosobowe około 5700 kWh.

Jak powinniśmy się zachowywać, co robić, aby rachunki za prąd były niższe? Oto rady, które stosowane systematycznie przyczynią się do obniżenia rachunków.

Gotowanie

- używaj wody od razu po zagotowaniu, aby drugi raz nie trzeba było włączać czajnika

- pamiętaj, że jeśli przed chwilą czajnik elektryczny zagotował wodę, to jeszcze przez kilka minut będzie miała odpowiednią temperaturę do zalania herbaty czy kawy. Czajnik elektryczny najwięcej energii zużywa na podgrzanie wody w ostatnim stadium gotowania, gdy temperatura jest bliska temperatury wrzenia.

- stosuj odpowiednio dopasowane pokrywki do patelni i garnków podczas gotowania

- pamiętajmy, by podczas gotowania na kuchence elektrycznej stosować odpowiednie garnki (z grubym dnem)

- gdy gotujesz na kuchence elektrycznej pamiętaj, że temperatura na grzałce utrzymuje się jeszcze dość długo po wyłączeniu kuchenki. Możesz więc wcześniej wyłączyć kuchenkę.

Lodówka

- sprawdź jaka jest izolacja na drzwiach urządzenia. Sprawne uszczelki powinny utrzymać włożoną kartkę papieru przy zamkniętych drzwiach

- postaw lodówkę jak najdalej od okien kuchennych i piekarników

- regularnie odmrażaj lodówkę i zamrażarkę. Gruba warstwa lodu jest dodatkową izolacją, a urządzenie by utrzymać wymaganą temperaturę będzie zużywać więcej energii

- optymalną temperaturą w lodówce jest od 2 do 3 stopni C a w zamrażarce -15 stopni C. Dostosuj termoregulator do tej temperatury

Oświetlenie

- koszty oświetlenia stanowią 10 proc. do 15 proc. rachunków za elektryczność. Pamiętaj, że jeśli kupisz energooszczędne żarówki możesz obniżyć zużycie energii za oświetlenie nawet o 3/4.

- staraj się oświetlać pomieszczenie możliwie jak najmniejszą liczbą żarówek

- jeśli wychodzisz z pomieszczenia oświetlonego żarówkami pamiętaj o zgaszeniu światła

- ale jeśli zamierzasz szybko wrócić do pokoju, to lepiej nie gaś światła, bo najwięcej energii zużywanej jest w czasie włączania i wyłączania światła

Urządzenia domowe

- wyłącz drukarkę, gdy jej nie używasz. Ponad 90 proc. jej energii zużywanej jest w ciągu roku na stand-by! Pozostałe 10 proc. to samo drukowanie!

- ustaw komputer na przechodzenie w stan wstrzymania lub hibernację w czasie bezczynności

- uruchamiaj pranie w godzinach nocnych od 22:00 do 6:00. Ceny jednostkowe prądu w okresie nocnym w zależności od taryfy i dostawcy energii są na ogół dwa razy niższe niż w dzień.

- wyłącz telewizor, radio zmywarkę z gniazdka jeśli wyjeżdżasz na dłużej

- prasuj od razu kilka koszul, zamiast codziennie jedną

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński