Jak odejść?

Piotr Jasina, 28 września 2004 r.
Sytuacja na polskim rynku pracy nie daje powodów do zadowolenia. Najlepiej wiedzą o tym ci, którzy doświadczyli zwolnienia z pracy.

Poczucie zwątpienia, beznadziejności i niepewności jutra towarzyszą nieodłącznie gehennie, będącej następstwem wypowiedzenia z pracy.

Jak postąpić na wypadek zwolnienia?

Nie warto palić za sobą mostów. Ta dobrze znana wszystkim zasada znajduje zastosowanie również w tym przypadku. To jedna z najważniejszych reguł, którą należy kierować się w sytuacji zwolnienia z pracy.

Irytacja oraz złość towarzyszące rzeczywistości "pozwolnieniowej" łatwo niszczą mosty, które potem mogą pomóc w znalezieniu kolejnej pracy. Wszystkie kontakty nawiązane w pracy, zarówno z przełożonymi, jak i współpracownikami, mogą w przyszłości okazać się przydatne.

Powroty się zdarzają

Powody zwolnienia bywają różne. Jeśli przyczyną okazała się zła sytuacja finansowa zakładu, a w niedługim czasie firma zacznie lepiej prosperować, prawdopodobne jest, że zwróci się do byłego pracownika z propozycją dalszej współpracy.

Również agencje headhunterskie, szukające pracowników dla byłej firmy, zwrócić się mogą do zwolnionego pracownika, gdyż właśnie on, spełniać może stawiane wymogi. Godne i profesjonalne zachowanie w obliczu zwolnienia, może kolejny raz otworzyć bramy do zakładu pracy.

Negocjowanie odprawy

Każdemu zwalnianemu pracownikowi przysługuje odprawa. Niektóre firmy oferują całe pakiety, jednak najczęściej jest to ustalona kwota, będąca krotnością miesięcznej wypłaty. W takiej sytuacji warto negocjować. Należy jednak pamiętać, aby zachować pełen profesjonalizm.

Osoby zwalniające, przeważnie nie czynią tego na własną prośbę, lecz wykonują odgórne postanowienia. Można przypuszczać, że czują się okrutnie w tej roli. Dlatego, bardziej niż kto inny, skłonni będą wysłuchać i pomóc zwalnianemu pracownikowi. Prośba o bardziej korzystną odprawę nie jest w takiej sytuacji niczym nieodpowiednim. W końcu oni zamierzają Cię zwolnić!

Jeśli zakład pracy nie zaoferował kontynuacji świadczeń zdrowotnych, warto o tym porozmawiać. Świadczenia z tego tytułu powinny być aktualne co najmniej do czasu, do którego odnosi się wysokość odprawy pieniężnej.

Przed podpisaniem przeczytaj!

Finalizacja zwolnienia to podpis obu stron na dokumencie jako dowód porozumienia. Przed podpisaniem dokumentów należy się z nimi dokładnie zapoznać, a w razie niejasności, zapytać lub poprosić o pomoc prawnika.

Zdarza się, że niektóre firmy zabezpieczają się, zamieszczając w treści dokumentów nie do końca jasne i kompletne klauzule.

Najczęściej są one formą zabezpieczenia dla firmy przed konkurencją. Podpisany dokument może w przyszłości uniemożliwić pracownikowi podjęcie pracy w konkurencyjnej firmie.

Jest to szczególnie dotkliwe, gdyż z racji kompetencji, zwolniona osoba najprawdopodobniej tam rozpocznie poszukiwanie nowej pracy. Podpisując, należy kierować się własną intuicją i wnikliwą oceną sytuacji.

Rezygnacja czy zwolnienie?

W niektórych przypadkach zwalniania osoba może zadecydować o okolicznościach odejścia z pracy. Przyczyną może być własnowolna rezygnacja lub zwolnienie z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy. Zarówno jedna i druga możliwość ma swoje wady i zalety (o ile w tym przypadku można mówić o jakichkolwiek zaletach).

Rezygnacja z pracy najprawdopodobniej oznaczać będzie problemy z uzyskaniem zasiłku dla bezrobotnych i wszystkich świadczeń ubezpieczeniowych, natomiast zwolnienie pozostawia ślad w życiorysie, który może utrudniać znalezienie pracy.

Podejmując ostateczną decyzję w tej sprawie warto skonsultować się z kompetentną osobą, która dokładnie wyjaśni i doradzi korzystne rozwiązanie.

Za tydzień o listach referencyjnych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie