MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak minął sylwester ratownikom pogotowia w Szczecinie i regionie? Mieli dużo pracy

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Miniona noc była – zgodnie z przewidywaniami – bardzo pracowitą nocą dla zespołów ratownictwa medycznego i dyspozytorów WSPR. W naszym regionie dyżur pełniły 82 zespoły ratownictwa medycznego rozlokowane na terenie całego województwa i 14 dyspozytorów medycznych w dwóch dyspozytorniach – w Szczecinie i Kołobrzegu.

Od północy do godziny ok. 6 rano dyspozytorzy medyczni WSPR w Szczecinie i Kołobrzegu odebrali kilkaset telefonów od mieszkańców i turystów przebywających w naszym województwie.

Ponad 300 z tych zgłoszeń zostało przyjętych i zadysponowano do nich najbliższe zespoły ratownictwa medycznego.

W Szczecinie tuż po północy wszystkie dyżurujące zespoły ratownictwa medycznego wyjechały w miasto udzielać pomocy (w sumie 14 zespołów ratownictwa medycznego – tyle dyżuruje w Szczecinie) i nie zjechały do bazy ani na chwilę aż do godz. 4 nad ranem.

- Najwięcej było zgłoszeń do osób, które nadużyły alkoholu lub zażyły środki odurzające i wdały się w bójkę, doznały urazu po upadku lub leżały nieprzytomne przy drodze (w Szczecinie sporo takich zgłoszeń było w okolicach Jasnych Błoni). Wiele zgłoszeń dotyczyło zaburzeń zachowania, samookaleczenia i prób samobójczych - informuje Paulina Targaszewska, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

Nie odnotowano poważniejszych wypadków komunikacyjnych, w których byłyby ofiary śmiertelne. Nad ranem w Warszowie w Świnoujściu dachował samochód, jednak dwie osoby, które się w nim znajdowały, wyszły z pojazdu o własnych siłach.

- W Białogardzie doszło niestety do ataku na naszego ratownika medycznego. Wezwanie dotyczyło 17-latka pod wpływem alkoholu z urazem głowy. Pacjent stał się agresywny w karetce, rzucił się na członka zespołu ratownictwa medycznego, szarpał go i kopał w brzuch. Ostatecznie w asyście policji został odwiedziony do szpitala. Odpowie za atak na funkcjonariusza publicznego na służbie. Naszemu ratownikowi medycznemu na szczęście nic poważnego się nie stało - podkreśla Paulina Targaszewska.

Kilkanaście zgłoszeń dotyczyło poparzeń i urazów po wybuchach petard oraz fajerwerków. Najpoważniejsze dotyczyło ok. 70-letniego mężczyzny w Szczecinie (20 minut po północy), u którego podczas wybuchu petardy, doszło do niemal całkowitego oderwania prawej dłoni i rany podudzia.

Pogotowie Ratunkowe w Szczecinie zostało powołane 11 sierpnia 1949 roku i początkowo mieściło się w siedzibie Polskiego Czerwonego Krzyża przy al. Wojska Polskiego 63. 24-godzinne dyżury zabezpieczali lekarze medycyny i felczerzy. Zakres usług obejmował także działalność ambulatoryjną, stomatologię i wenerologię. Obszar działalności obejmował Szczecin i jego okolice.

Pogotowie ratunkowe w Szczecinie dawniej i dziś. Warszawa i ...

W Białogardzie po wybuchu petardy w ręku przytomność stracił ok. 60-letni mężczyzna, na szczęście nie doszło u niego do żadnego urazu.

W Goleniowie 8-letnie dziecko po wybuchu petardy z poparzoną klatką piersiową trafiło do szpitala. W Kołobrzegu u 9-letniego chłopca doszło do urazu głowy, klatki piersiowej i poparzenia po wybuchu petardy.

- Niestety zdarzały się też wezwania fałszywe, złośliwe, głuche telefony i połączenia omyłkowe - mówi rzeczniczka WSPR.

POLECAMY TAKŻE: Sylwester w Szczecinie. Gorąca atmosfera na Jasnych Błoniach! Tak przywitaliśmy nowy rok! [ZDJĘCIA]

To był ostatni szczeciński Sylwester przed pandemią! Powspominajcie w galerii zdjęć >>>

Tak szczecinianie bawili się na ostatnim miejskim sylwestrze...

Tak się bawili szczecinianie na Sylwestrze na Jasnych Błonia...

Bal sylwestrowy1975/1976Zabawa sylwestrowa w Poznaniu.W wigilię Nowego Roku wciąż wkładamy do buta lub portfela łuskę karpia - ma to zagwarantować szczęście i dostatek pieniędzy. Zwyczaj pojawił się wraz z karpiem na wigilijnych stołach - czyli w połowie XX wieku.

Kiedyś to były bale! Jak dawniej witano Nowy Rok? Imprezy sy...

Nowy Rok, nowa ja! Memy o postanowieniach noworocznych potwierdzają: każdy to słyszał, nikt w to nie wierzy. Ty też, prawda? Jeśli jeszcze nie wiesz, jakie w 2021 roku podjąć postanowienia noworoczne, memy pomogą ci podjąć decyzję... Zobacz!

Nowy rok, nowa ja... i tak co roku. MEMY o postanowieniach n...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński