MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Innowacyjny projekt dla osób w spektrum autyzmu. Jest realizowany w szczecińskich przychodniach

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Na zdjęciu szczeciński zespół zaangażowany w realizację projektu: Angelika Milkiewicz – Ławicka z PMR Szafera, Paulina Hartman, Małgorzata – Polańska Matz i Małgorzata Paciejewska – Sokołowska z KTA O/Szczecin oraz Anna Szewczyk i Agnieszka Kosińska ze Stowarzyszenia Polska 2050
Na zdjęciu szczeciński zespół zaangażowany w realizację projektu: Angelika Milkiewicz – Ławicka z PMR Szafera, Paulina Hartman, Małgorzata – Polańska Matz i Małgorzata Paciejewska – Sokołowska z KTA O/Szczecin oraz Anna Szewczyk i Agnieszka Kosińska ze Stowarzyszenia Polska 2050 Anna Szewczyk
Nie ulega wątpliwości, że osoby w spektrum autyzmu mają szczególne potrzeby i wymagają szczególnego podejścia. „Przyjazne miejsce dla osób w spektrum autyzmu” - to projekt, który ma ułatwić im załatwianie codziennych spraw w miejscach, gdzie występuje kontakt międzyludzki.

Pierwszym miejscem, które podjęło się wdrożenia projektu są szczecińskie Przychodnie Medycyny Rodzinnej "Szafera". W listopadzie ubiegłego roku, personel w czterech placówkach wziął udział w specjalnych warsztatach, które prowadziła wieloletnia prezes Krajowego Towarzystwa Autyzmu okręg Szczecin - Małgorzata – Polańska Matz. Warsztaty dotyczyły trzech obszarów.

- To wizyta u lekarza, pobranie krwi i szczepienie. Opowiedziała wszystko na temat autyzmu, naszych potrzeb i trudności. Na tej podstawie zostały stworzone wspólne metody postępowania w przypadku osób w spektrum autyzmu, które będą wprowadzone i stosowane w tych przychodniach - tłumaczy Anna Szewczyk ze Stowarzyszenia Polska 2050, które jest autorem projektu, a prywatnie mama Kajetana ze spektrum autyzmu.

Proponowane rozwiązania dotyczą między innymi tego, żeby pacjentom w spektrum maksymalnie skrócić czas oczekiwania na wizytę u lekarza, zapisując ich na początku lub końcu kolejki, a także ograniczyć bodźce zewnętrzne np. przez przygaszenie światła i wyłączenie muzyki. Lekarz bądź laboratorium mają otrzymywać wcześniejszą informację o pacjencie w spektrum autyzmu, żeby lepiej przygotować się do wizyty. Dokształcani są również sami pacjenci m.in. za pomocą plakatów, które są rozwieszone w przychodniach.

- Chodzi o rzeczy nieistotne dla wielu z nas, które mają jednak duże znaczenie dla osób w spektrum autyzmu - zapewnia Anna Szewczyk.

Na specjalnie przygotowanym kanale o nazwie projektu na portalu YouTube, przygotowane są materiały filmowe dla personelu medycznego, a także dla pacjentów w spektrum autyzmu, które mają ułatwić przygotowanie ich do wizyty w przychodni. Są one ogólnodostępne.

Innowacyjny projekt

Autorem projektu jest Stowarzyszenie Polska 2050 reprezentowane przez Annę Szewczyk ze Szczecina i Bartosza Czajkę z Warszawy. To jednak stolica Pomorza Zachodniego pilotażowo wprowadza rozwiązania projektowe. W pomoc włączyła się właśnie szczecińska sieć przychodni, a także lokalni przedstawiciele Krajowego Towarzystwa Autyzmu. Jest nadzorowany przez Fundację Stocznia, która w ubiegłym roku udzieliła grantu finansowego na jego realizację. Intensywne prace zaczęły się jesienią.

- Ten projekt dojrzewał w Inkubatorze Inicjatyw Społecznych, a samo przygotowanie wszystkiego trwało kilkanaście miesięcy. Od września ruszyliśmy z pracą praktyczną. Przymierzamy się do przetestowania efektów, żeby otrzymać odpowiedź zwrotną od pacjentów, czy projekt zdaje egzamin - mówi Anna Szewczyk.

Jeśli rozwiązania sprawdzą się w placówkach medycznych, autorzy projektu chcą poszerzyć zakres działania na inne placówki publiczne jak np. urzędy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński