MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile zarobisz na lokacie? Tyle wyniosło średnie oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych. Wiemy, gdzie jest najlepsza oferta

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Choć średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych pozostało ostatnio bez zmian, to eksperci zwracają uwagę, że przybywa gwiazdek przy produktach trafiających do zestawienia najlepszych bankowych depozytów.
Choć średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych pozostało ostatnio bez zmian, to eksperci zwracają uwagę, że przybywa gwiazdek przy produktach trafiających do zestawienia najlepszych bankowych depozytów. 123RF
7,05 proc. wyniosło średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych w czerwcu 2023 roku – wynika z analizy przeprowadzonej przez HREIT. Jednocześnie zwrócono uwagę, że do oferty wróciła propozycja ze stawką na poziomie 10 proc. Takie warunki należy spełnić, żeby z niej skorzystać. – Z miesiąca na miesiąc przybywa bowiem reguł, które trzeba wypełnić, aby uzyskać solidniejszy procent – podkreślają autorzy analizy.

Spis treści

W tym banku dostaniesz najlepszą ofertę. Jakie są warunki?

Oskar Sękowski i Bartosz Turek, HREIT w swojej analizie zwracają uwagę, że największy polski bank PKO BP oferuje **lokatę na pół roku i obiecuje w zamian oprocentowanie na poziomie 10proc./b] To, jak zauważają, wyraźnie więcej niż konkurencja, która „nawet przy promocyjnych depozytach nie wychodzi poza zakres 8-8,5 proc."

Jednak oprocentowanie na poziomie 10 proc.[b] będzie naliczane jedynie do kwoty 50 tys. zł.** Ponadto musimy spełnić co najmniej jeden z trzech warunków, czyli:

  • ustawić zlecenie stałe,
  • kupić dowolne ubezpieczenie
  • kupić jednostki funduszu inwestycyjnego.

– Co ważne, mówimy tu o lokacie mającej celebrować 10 urodziny aplikacji IKO. Ma to swoje konsekwencje. Po pierwsze lokatę założymy tylko przez IKO, a dodatkowe warunki (ustawienie zlecenia stałego, zakup ubezpieczenia lub jednostek funduszu) również musimy spełnić poprzez aplikację na telefonie. Dla porządku warto dodać, że w przypadku niespełnienia żadnego z nich obowiązuje oprocentowanie 5 proc. w skali roku, a jeśli zerwiemy lokatę przed czasem, to tracimy odsetki – podkreślają Sękowski i Turek w swojej analizie.

Wyższe oprocentowanie, to więcej warunków do spełnienia

Choć średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych pozostało ostatnio bez zmian i oscyluje w granicy 7 proc., to eksperci zwracają uwagę, że w ostatnich miesiącach przybywa gwiazdek przy produktach trafiających do zestawienia najlepszych bankowych depozytów.

Ile zarobisz na lokacie? Tyle wyniosło średnie oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych. Wiemy, gdzie jest najlepsza oferta
analiza HREIT

– Chodzi tutaj o to, że promocyjny procent otrzymamy dopiero wtedy, jeśli spełnimy określone wymagania, a te stają się coraz bardziej wymyślne. I tak poza wspomnianymi ograniczeniami przykładowo w innym banku uzyskamy 7,4 proc., o ile będziemy jednym z pierwszych 500 klientów, którzy zgłoszą się do banku. W dodatku najpóźniej do końca pierwszego miesiąca po miesiącu otwarcia konta musimy zapewnić saldo dzienne środków w wysokości 450 tys. zł – wskazują jako jeden z przykładów.

– Znajdziemy również propozycję banku, w którym oprocentowanie na poziomie 7 proc. w skali roku naliczane jest po wyrażeniu zgód marketingowych – wymieniają. – Znajdziemy też i takie banki, w których aby uzyskać wyższe oprocentowanie musimy aktywnie korzystać z karty lub konta – dodają.

Dlatego podkreślają, aby uważnie sprawdzać regulaminy promocyjnych depozytów, ponieważ jak podają, nierzadko spełnić trzeba kilka wymagań naraz by uzyskać wysoki procent na naszym rachunku. W przeciwnym wypadku „możemy być zdziwieni, że nasze oszczędności urosły np. o jedynie 2 proc. w skali roku, a nie nawet kilkukrotnie mocniej".

Co dalej z oprocentowaniem lokat

Sękowski i Turek prognozują, że z każdym miesiącem jesteśmy przecież coraz bliżej rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych. – Ekonomiści spodziewają się delikatnego luzowania polityki pieniężnej jeszcze w bieżącym roku. Jeszcze śmielej swoje prognozy stawiają gracze rynkowi. Jeśli bowiem spojrzymy na notowania kontraktów terminowych na stopę procentową (FRA), to okaże się, że obniżki mogą się pojawić już pod koniec 3 kwartału 2023 roku – podają.

Jest to o tyle istotne, że poziom stóp procentowych jest skorelowany z oprocentowaniem lokat. Jeśli dojdzie do obniżek stóp procentowych, to spadać powinno także oprocentowanie lokat. Jednocześnie przypominają, że „zarówno rynkowe notowania jak i prognozy bywają zmienne i zależą od wielu czynników takich jak: bieżąca sytuacja ekonomiczna, gospodarcza czy geopolityczna".

Co mówią dane NBP?

Eksperci powołując się na kwietniowe (najświeższe, przyp. red.) dane NBP podają, że w czwartym miesiącu średnie oprocentowanie faktycznie zakładanych lokat wyniosło 5,7 proc. Wynik ten w porównaniu do poprzedniego miesiąca był więc gorszy o 0,06 pkt. proc.

– To już 4 konsekwentny ruch w dół. Średnie oprocentowanie faktycznie zakładanych lokat wynosiło pod koniec 2022 roku 6,25 proc. W ciągu czterech miesięcy mamy więc spadek o ponad 0,5 pkt. proc. – wyliczają.

Średnie oprocentowanie się nie zmienia

Stało się tak pomimo wprowadzenia lokaty na 10 proc. w skali roku. Z drugiej jednak strony dwie instytucje postanowiły zredukować obiecywany procent.

– Jeden z banków wycofał swoją flagową ofertę i proponuje inną, ale z niższym oprocentowaniem. Drugi natomiast po prostu obniżył oprocentowanie swoich najlepszych produktów. To zrównoważyło wartość średnią –zaznaczają.

Co dalej z limitami płatności gotówką? Sejm wycofuje się z kontrowersyjnego projektu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ile zarobisz na lokacie? Tyle wyniosło średnie oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych. Wiemy, gdzie jest najlepsza oferta - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński