MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile mandatów wystawili policjanci w Szczecinie i regionie w trakcje pandemii koronawirusa?

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
brak
Choć policjanci zapewniali z podziwem, że poddajemy się rygorom walki z pandemią koronawirusa, to w ciągu trzech tygodni wystawili ponad 1,6 tysiąca mandatów mieszkańcom województwa. A to nie koniec kar, które spotkają kolejne osoby.

Od 24 marca do 13 kwietnia policjanci wystawili 1 657 mandatów za naruszanie zakazu przemieszczania się i gromadzeń. To wykroczenia za które grozi nagana lub 500 zł grzywny.

58 interwencji skierowano do sądu. To oznacza, że obwiniony może dostać nawet 5 tys. zł kary... lub zostać uniewinniony. Kolejne 168 spraw jest w toku.

Ostatnie trzy tygodnie są bardzo ważne jeśli chodzi o kontrolowanie zachowań mieszkańców. Na początku kwietnia w życie weszły przepisy zaostrzające grzywny za naruszenia kwarantanny.

Grzywny do 30 tysięcy złotych nakładają powiatowe stacje sanitarno-epidemilogiczne na wniosek policji. Policja do sanepidu skierowała 131 spraw. Ukarano 60 osób na prawie 400 tys. zł. Decyzje o grzywnach są teoretycznie natychmiast wykonalne, ale jak na razie żaden z ukaranych nie zapłacił.

ZOBACZ TEŻ:

Policjanci prowadza prawie pół tysiąca spraw związanych nieprzestrzeganiem nakazów i zakazów przez chorego lub nosiciela choroby zakaźnej. To wykroczenie za które grozi grzywna lub nagana.

- Takich spraw było 490, w tym 12 wniosków do sądu o ukaranie, reszta czynności wyjaśniające w toku - wyjaśnia podkomisarz Irena Kornicz z zachodniopomorskiej policji.

Stosunkowo niewiele jest spraw dotyczących przestępstwa narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia, lub narażenia na zarażenie. Grozi za to proces karny i nawet 10 lat więzienia. Policjanci prowadza na razie dwie takie sprawy.

W naszym województwie kwarantanną objętych jest obecnie 9988 osób. Każdej doby policjanci mają kilkadziesiąt interwencji związanych z naruszaniem różnych przepisów w sprawie zwalczania koronawirusa.

Od czwartku do piątku zanotowali 18 przypadków złamania kwarantanny. Jedną sprawę wysłali do sanepidu w celu nałożenia wysokiej grzywny. Za naruszenie przepisów o zakazie zgromadzeń pouczono 12 osób, nałożono 17 mandatów, jedna sprawa trafi do sądu. Za złamanie zakazu przemieszczania się pouczono 26 osób, 10 osób ukarano mandatami, skierowano 5 wniosków do sądu.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński