Mateusz Pietras
EPA/PAP
Polska numer 2 na świecie Iga Świątek wygrała z Rosjanką reprezentującą Francję, Warwarą Graczewą 6:4, 6:1 w drugiej rundzie China Open w Pekinie. W meczu o ćwierćfinał WTA 1000 w Pekinie czterokrotna mistrzyni Wielkiego Szlema zagra z poznanianką Magdą Linette (25. WTA). Spotkanie między Igą Świątek, a Magdą Linette rozpocznie się w środę. Początek zaplanowano ok. godz. 10.00.

W pierwszej rundzie turnieju w Pekinie Iga Świątek wyeliminowała Hiszpankę Sarę Sorribes Tormo (55. WTA) 6:4, 6:3, a Warwara Graczewa ograła swoją rodaczkę Anastazję Potapową (27. WTA) 6:2, 3:6, 6:1.

Tenisistki nie miały dotychczas okazji zmierzenia się ze sobą - w Pekinie spotykają się po raz pierwszy w WTA Tour.

W obecnym sezonie Świątek wygrała 58 meczów i 11 przegrała, a Graczewa odniosła 34 zwycięstwa i 27 porażek.

Graczewa stawiała opór Świątek tylko w pierwszym secie

Na początek pojedynku obie tenisistki wygrały po swoim podaniu, ale kolejne cztery gemy padły łupem Polki. Graczewa dopiero przy stanie 4:1 dla Świątek zdołała przełamać Igę, a następnie wygrać swoje podanie i "złapać" kontakt na 4:3.

Kolejny gem jednak światowa "dwójka" zwyciężyła na sucho i doprowadziła do stanu 5:3. Rosjanka z francuskim paszportem odpłaciła się tym samym przy swoim podaniu i znowu odzyskała nadzieję na 5:4.

W dwunastym zaciętym gemie przy stanie 40-40 Iga wygrała kolejna piłkę i zakończyła seta asem 6:4.

Drugi set rozpoczął się od zwycięskiego break pointa Polki. Graczewa miała 3 niewykorzystane piłki na wygranie swojego podania.

Po przerwie wywołanej deszczem Świątek nie dała szans rywalce

Po pierwszym gemie drugiej partii deszcz przerwał mecz na korcie Lotosu na ponad godzinę.

Świątek po powrocie do gry dokończyła swojego zwycięskiego gema i zaliczyła drugie przełamanie w secie, wychodząc na prowadzenie 3:0. Przy swoim podaniu podwyższyła na 4:0.

W piątym gemie drugiej osłony rywalka doczekała się pierwszego gema przy własnym serwisie. Polak zakończyła mecz trzecim w tym secie break pointem.

Bratobójczy pojedynek Polek o ćwierćfinał China Open

Mecz Iga Świątek - Magda Linette w środę

W trzeciej rundzie turnieju WTA 1000 w Pekinie dojdzie do spotkania pomiędzy dwiema najlepszymi tenisistkami w kraju. Czterokrotna mistrzyni Wielkiego Szlema Iga Świątek i tegoroczna półfinalistka Australian Open Magda Linette powalczą o ćwierćfinał China Open.

Poznanianka awansowała do kolejnej rundy po kreczu Amerykanki Jennifer Brady. Przy stanie 3:1 dla Linette, rywalka wycofała się z dalszej rywalizacji.

Będzie to pierwsze spotkanie między tenisistkami.

Organizatorzy imprezy China Open poinformowali, że spotkanie dwóch Polek zostanie rozegrane w środę jako trzecie na korcie Lotus i nie przed godziną 16 czasu lokalnego, czyli 10 w Polsce.