Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia nie musi być nudna! Pierwsze w Szczecinie zajęcia z wykorzystaniem VR [ZDJĘCIA, WIDEO]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Wideo
od 16 lat
W "Przystanku Historia" w Szczecinie odbyły się zajęcia dla uczniów z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.

- Obecnie rynek gier komputerowych to jest kilkanaście milionów odbiorców w Polsce, a na świecie liczy miliardy osób. Instytut Pamięci Narodowej musi się zmieniać, musi się dostosować do zmieniającego się świata. Musimy w sposób atrakcyjny, z nowoczesnym, ciekawym przekazem trafić z naszą ofertą edukacyjną do tej najmłodszej grupy naszych odbiorców - mówi Krzysztof Męciński, dyrektor oddziału IPN w Szczecinie.

Nowoczesne podejście do historii Polski zapewnia Biuro Nowych Technologii IPN. W czasie zajęć w "Przystanku Historia" uczniowie mogli zapoznać się m.in. z „Grą Szyfrów”, czyli grą FPP (perspektywa pierwszej osoby), składająca się z trzech misji. Opisują one przebieg wojny polsko-bolszewickiej oraz wpływ polskiej kryptologii na jej zwycięski finał. Uczniowie mogli złamać bolszewickie szyfry i zniszczyć sowiecki pociąg pancerny.

Sporym zainteresowaniem cieszyła się również gra "Warsaw Rising”, dzięki której uczestnicy mogli przenieść się do 1944 roku i uczestniczyć w powstaniu warszawskim. Elementy graficzne, takie jak stroje, mundury, wyposażenie, broń i pojazdy, a także misje, wydarzenia historyczne i odzywki głosowe występujących postaci w ich ojczystych językach nawiązują do historycznych pierwowzorów. Kolejny z projektów to „Szybowcowa ‘87” przybliżającą dzieje tajnej wrocławskiej drukarni Solidarności Walczącej.

Ponadto uczestnicy mogli posłuchać wspomnień Andrzeja Gwiazdy oraz Krzysztofa Wyszkowskiego o działalności w antykomunistycznej opozycji. Wszystko to z pomocą technologii digital human, czyli przenoszenia rzeczywistych osób do świata wirtualnego. Dzięki systemowi złożonemu z ponad czterdziestu precyzyjnych kamer, w połączeniu ze skomplikowanymi algorytmami, zeskanowano ruch twarzy naszych bohaterów, a następnie stworzono na tej podstawie w sposób automatyczny, modele cyfrowe zeskanowanych osób, w pełni oddające ich unikatowe cechy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński