Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa czy przeziębienie?

Bogna Skarul
Jesienią i zimą chorujemy na wszelkie rodzaje infekcji górnych dróg oddechowych. Najczęściej są to przeziębienia i grypa. Mają wspólne pochodzenie (wirusy, chociaż inne) i łudząco podobne objawy. Żadnego z tych schorzeń nie wolno lekceważyć, ale o ile zwykłe przeziębienie raczej nie stanowi poważnego zagrożenia, to nieleczona grypa może dać poważne powikłania.

Przeziębienie i grypa to infekcje, czyli zakażenie górnych dróg oddechowych, do których należą nos, gardło i krtań. Termin zakażenie oznacza, że nasze drogi oddechowe zostały zaatakowane przez drobnoustroje (w tym wypadku wirusy). Zdrowy organizm broni się przed zakażeniem uruchamiając mechanizmy obronne. Większość odczuwalnych przez nas objawów grypy i przeziębienia to właściwie obrona organizmu przez drobnoustrojami, a nie bezpośrednie działanie wirusów.

Początki grypy i przeziębienia nie dają się łatwo odróżnić. Uczucie ogólnego rozbicia i zniechęcenia, pobolewanie mięśni i stawów występują bowiem jako objawy grypy, przeziębienia, a także wielu innych infekcji. Czasami przemijają samoistnie, a czasem rozwija się choroba. Dopiero po pełnym rozwinięciu się objawów można próbować na ich podstawie postawić diagnozę. Jednak już na tym wczesnym etapie można zrobić to, co podpowiada organizm i zdrowy rozsądek: ograniczyć zbędną aktywność, nie przeciążać organizmu, zadbać o prawidłowe odżywianie i sen.

Skąd wiadomo, że to przeziębienie

Objawy przeziębienia wywołuje aż 200 wirusów. Przeziębienie (zupełnie inaczej niż grypa) rozpoczyna się stopniowo, powoli, dwa, trzy dni po zakażeniu wirusem. Objawy przeziębienia to uczucie drapania i ból gardła, bóle mięśni i stawów, później także nieżyt nosa (katar) i czasami stan podgorączkowy (temperatura do 37 st. Celsjusza) lub gorączka, zwłaszcza u dzieci. Trochę później może też wystąpić kaszel. Objawy przeziębienia mijają dość szybko - w okresie od 2 do 7 dni.

Jak rozpoznać grypę

Grypę wywołuje określony typ wirusa, prowadzący do rozwoju ostrej choroby zakaźnej, z objawami przypominającymi objawy przeziębienia, lecz zdecydowanie wyraźniej nasilonymi.
Grypa jest ostrą, bardzo zaraźliwą chorobą układu oddechowego, wywołaną przez RNA wirusy z rodziny Orthomyxoviridae. Objawy choroby to nagły ból głowy i wysoka gorączka (do 40 stopni C), suchy kaszel, dreszcze, bóle mięśni, pleców i nóg, często biegunka czy nieżyt żołądka oraz ogólne osłabienie. Jeśli nie występują powikłania, ostre objawy choroby utrzymują się 2-3 dni, gorączka do 5 dni. Osłabienie, zmęczenie, nadmierna potliwość mogą utrzymywać się około tygodnia.

Jak dochodzi do zakażenia

Grypą zarażamy się od drugiego człowieka. Zakażenie przenosi się najczęściej drogą kropelkową przez kaszel lub śluz z nosa. Zakażenie może także nastąpić przez kontakt bezpośredni, jeśli człowiek chory dotyka swych ust lub nosa, a następnie np. wita się z kimś przez podanie ręki. Wirusa możemy złapać także dotykając przedmiotów, które przed nami dotykał chory (klamki, słuchawka telefonu, klawiatura komputera).
Osoba zakażona wydala wirusa już na 1-6 dni przed wystąpieniem objawów chorobowych i aż do tygodnia po ich ustąpieniu.

Czy grozi nam świńska grypa?

Oprócz grypy sezonowej i w tym roku, tak jak w ubiegłym, grozi nam dodatkowo wirus A/H1N1, czyli wirus wywołujący tzw. świńską grypę. Niestety, świńskiej grypy od sezonowej nie da się odróżnić po samych objawach, bo są prawie identyczne, z tym, że - jak podkreślają lekarze - bóle brzucha i biegunki przy świńskiej grypie występują częściej. Niestety też, osoby, które chorowały na grypę rok temu czy jeszcze wcześniej, wcale nie są uodpornione. Wirusy zmieniają się (mutują) błyskawicznie, więc na grypę możemy w ciągu całego życia zachorować kilka razy.

Jak leczyć infekcje

Wyróżnia się trzy metody leczenia grypy:
* leczenie przyczynowe (zażywanie leków niszczących wirusy wywołujących grypę),
* leczenie objawów grypy (zażywanie medykamentów mających działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne, zmniejszające obrzęk błon śluzowych nosa i gardła),
* leczenie powikłań infekcji wirusowej (zależne od rodzaju powikłania).

Domowe sposoby na grypę i przeziębienie

Ból gardła
* Mleko z miodem i czosnkiem
Do gorącego mleka dodać łyżkę masła i miodu. Zamieszać i wrzucić rozgnieciony ząbek czosnku. Przecedzić przez sitko i wypić gorący napój.
* Syrop z czerwonego buraka
Dużego buraka ćwikłowego obrać, pokroić w drobną kostkę i zasypać 4 łyżkami cukru. Odstawić na 1 dzień. Pić 2 razy dziennie 1 łyżeczkę.
* Okłady z liści kapusty
Kapusta zawiera związki siarki i sól potasową, które przynoszą ulgę w stanach zapalnych. Liście kapusty zanurz w gorącej wodzie, wyjmij, rozbij tłuczkiem do mięsa, przyłóż do szyi i owiń szalikiem. Poczekaj 20 minut. Przeciwbólowo będą działały wszelkie ciepłe okłady na gardło. Możesz więc ugotować woreczek ryżu, lekko go ostudzić, przyłożyć do gardła, owinąć szalikiem i trzymać, dopóki nie ostygnie.

Kaszel
* Herbatka z kwiatu lipy (1)
2 łyżeczki suszonych kwiatów lipy zalać wrzątkiem, parzyć po* przykryciem przez około 10 minut, przecedzić. Można dodać miód, sok z cytryny, sok malinowy. Podawać kilka razy dziennie.
* Herbatka z kwiatu lipy (2)
Do szklanki włożyć łyżkę miodu i gotować 10 minut. Dosypać łyżkę kwiatów lipy. Przykryć i odstawić na 10 minut. Przecedzić. Podawać 3 razy dziennie po łyżeczce.
* Syrop z cebuli
2 duże cebule obrać, pokroić w plasterki, warstwami układać w słoiku, przesypując cukrem (lub miodem), można też dodać kilka posiekanych ząbków czosnku. Po kilku godzinach syrop można zlać. Podawać łyżkę kilka razy dziennie. Syrop można przechowywać w lodówce 1-2 dni.
* Ziołowa herbata na kaszel
Wziąć po jednej części kwiatów lipy, kwiatów czarnego bzu, babki lancetowatej i szałwi. Dwie łyżeczki mieszanki zalać szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem przez około 10 minut, przecedzić. Osłodzić miodem. Pić 3-4 razy dziennie po 1 filiżance (młodszym dzieciom podawać 3-4 razy dziennie po 1-2 łyżki).
* Napar z tymianku
2 łyżeczki tymianku zalać wrzątkiem, parzyć pod przykryciem przez około 10 minut, przecedzić. Osłodzić miodem, dodanie cynamonu poprawia smak. Pić 3-4 razy dziennie. Ułatwia odkrztuszanie.

Katar
* Inhalacja z rumianku
2 torebki rumianku zaparzyć w 1 litrze wody. Inhalację robić przez około 10 minut (dzieci 5 minut - wcześniej nieco napar przestudzić). W identyczny sposób można przygotować inhalację z szałwi.
* Chusteczki nasączone olejkami
W sklepie zielarskim kup aromatyczne olejki: miętowy (o działaniu przeciwbakteryjnym), eukaliptusowy (rozrzedzi wydzielinę) i goździkowy (ma właściwości lekko znieczulające). Kilkoma kroplami olejków nasącz chusteczkę, po czym przykładaj ją do nosa i wdychaj co jakiś czas.

Czego unikać podczas epidemii grypy
Profilaktyka Lekarze twierdzą, że chociaż nie ma 100-procentowej recepty na uniknięcie grypy, prostymi sposobami można zminimalizować zagrożenie zakażeniem.
Pamiętaj, że zarazki po kichnięciu przez osobę chorą roznoszą się na odległość około jednego metra. W okresie epidemii wystrzegaj się dużych skupisk ludzi. Jeśli możesz, nie chodź do sklepów i supermarketów w porach, kiedy jest tam sporo kupujących. Lepiej też przed wyjściem do znajomych zapytaj, czy domownicy nie chorują. Jeśli tak, odłóż wizytę. Nie chodź raczej do kina czy restauracji. Wystrzegaj się kolejek. Jeśli możesz, nie korzystaj też ze środków komunikacji miejskiej. Jeśli już musisz do pracy podjechać autobusem, włóż rękawiczki
Pamiętaj, że wirus grypy jest aktywny na przedmiotach nawet dwie godziny. Unikaj kontaktu z osobami chorymi. Jeśli ktoś w twoim towarzystwie kicha i kaszle, zwróć mu uwagę i raczej nie przebywaj w jego towarzystwie. Jeśli sam kichasz czy kaszlesz, to zakrywaj usta nie ręką, lecz chusteczką higieniczną (zaraz potem wyrzuć ją).
Pamiętaj, że higiena jest twoim sprzymierzeńcem. Myj często ręce w ciepłej wodzie z mydłem. Są bowiem naukowe dowody na to, że jest to jedna z najskuteczniejszych metod obrony przed wirusem grypy. Podczas sezonu grypowego warto też mieć przy sobie preparaty do mycia, których nie trzeba spłukiwać. Takie środki szybko parują, więc nie musisz wycierać dłoni ręcznikiem. Płyny te usuwają bakterie, wirusy, a nawet zarodniki grzybów. Stosuje się je na suche ręce. Mycie powinno trwać 30 sekund.

Najczęstsze powikłania pogrypowe
* zapalenie płuc i oskrzeli
* zakażenie menigokokowe
* zaostrzenie astmy
* zapalenie ucha środkowego
* zapalenie mięśnia serca i osierdzia
* zespół wstrząsu toksycznego
* zapalenie mięśni
* pogrypowe kłębuszkowe zapalenie nerek
* powikłania ze strony ośrodkowego układu nerwowego
* u osób po transplantacji dochodzi do odrzucenia przeszczepu.

Powikłania pogrypowe u dzieci
* dysfunkcje receptora słuchowego, w tym częściowa utrata słuchu, a nawet głuchota
* zaostrzenie przebiegu astmy i mukowiscydozy
* bóle brzucha, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, biegunka czy wymioty, niejednokrotnie imitujące zapalenie wyrostka robaczkowego
* bóle mięśniowe i zapalenie mięśni oraz powikłania neurologiczne, np. zapalenie mózgu i opon mózgowych.
Uwaga! Powikłania pojawiają się najczęściej po 12-18 dniach o* zachorowania na grypę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński