MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjalista ze Stargardu gra Chopina. Wygrał międzynarodowy konkurs w Estonii

Emilia Chanczewska [email protected]
Artur Haftman grał w koncercie laureatów na zamku w Narwie oraz w koncercie galowym w Filharmonii Tallińskiej.
Artur Haftman grał w koncercie laureatów na zamku w Narwie oraz w koncercie galowym w Filharmonii Tallińskiej. Fot. Archiwum prywatne
Szesnastoletni gimnazjalista ze Stargardu zdobył pierwsze miejsce w VIII Międzynarodowym Konkursie Fryderyka Chopina w estońskiej Narwie. Artur Haftman na fortepianie gra od siódmego roku życia.

W konkursie udział wzięli młodzi pianiści z Estonii, Portugalii, Danii, Szwecji, Finlandii, Chin, Uzbekistanu, Rosji, Litwy, Ukrainy, Łotwy i Białorusi. Podzielony był na trzy kategorie wiekowe: pierwsza do lat 12, druga 13-15 lat i trzecia 16-18. Artur nie ma jeszcze skończonych 16 lat, kwalifikowany był więc w kategorii drugiej.

Zmagania konkursowe odbywały się w dwóch etapach. Artur Haftman wykonał w I etapie Preludium i fugę B-dur Jana Sebastiana Bacha oraz Etiudę Ges-dur op.10 nr 5, Nokturn Fis-dur op.15 nr 2 i Walca As-dur op.34 nr 1 Fryderyka Chopina. Zaś w II etapie zagrał Balladę As-dur op. 47 i Brillante Variations B-dur op.12 F. Chopina.

- Konkurs był doskonale zorganizowany, było dużo uczestników, dwie tury przesłuchań i koncerty - opowiada mama Artura, która towarzyszyła mu w Estonii. - Czas był tak wypełniony, że brakowało go na przygotowane rozrywki, kręgle, czy wycieczkę do zamku. Z Narwy do Talina jechaliśmy cztery godziny autobusem, z marszu na koncert w filharmonii. Konkurencja była bardzo duża, wysoki poziom, przyjechały najlepsze dzieci i, co ciekawe, reprezentanci Danii czy Finlandii byli skośnoocy. Poprzeczka była ustawiona naprawdę wysoko, a uczestnicy musieli potrafić opanować wielkie emocje.

Stargardzianin oprócz I nagrody dostał dyplom za najlepsze wykonanie Nokturnu Fryderyka Chopina oraz zaproszenie do udziału w koncercie w Warszawie, w czasie obchodów Dni Chopinowskich i nagrodę od ambasadora Francji. W jury zasiadali profesorowie z Litwy, Rosji, Polski, Estonii i Łotwy.

Artur Haftman na co dzień uczy się w III klasie Gimnazjum Integracyjnego oraz w III klasie Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie fortepianu, w Stargardzie. Od ośmiu lat bierze udział w konkursach, przeglądach i festiwalach pianistycznych na szczeblu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym, zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Najważniejsze sukcesy międzynarodowe, to I miejsce w Concours International De Piano w Paryżu i I miejsce w niemiecko-polskim konkursie pianistycznym w Gorlitz.

Bądź na bieżąco - zasubskrybuj news'y ze Stargardu

Czytaj też na mmstargard.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński