MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie zarażamy się koronawirusem? Naukowcy wskazali miejsca ryzyka. Tu prawdopodobieństwo jest ogromne. Na liście m.in. siłownie

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Wideo
od 16 lat
Amerykanie przeanalizowali dane z niemal 100 mln telefonów komórkowych. Zebrali informacje, gdzie najczęściej się logowały i czy ich właściciele zachorowali na COVID-19. Po weryfikacji okazało się, że do zakażeń dochodziło najczęściej w restauracjach, siłowniach i hotelach. Nie ma aktualnych polskich badań na ten temat, ale ze wzrostu zakażeń wynika, że obecnie najczęściej zakażają Polaków uczniowie, którzy na moment wrócili do szkół. Raport GIS z początków pandemii mówił, że głównym źródłem zakażeń były szpitale i przychodnie.

Gdzie najczęściej zarażamy się koronawirusem

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu w Northwestern na podstawie analizy przemieszczania się niemal 100 mln ludzi poprzez dane zamieszczone w telefonach komórkowych ustalili, że najczęściej do zakażeń dochodzi w trzech miejscach, gdzie trudno o zachownie dystansu, a rozprzestrzenianie się koronawirusa wydzielanego przez aerozole przez zakażonego jest ułatwione.

W TYCH MIEJSCACH NAJCZĘŚCIEJ ZAKAŻAMY SIĘ KORONAWIRUSEM
ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W Polsce restauracje obecnie działają tylko na wynos, siłownie są nieczynne, a hotele dostępne tylko dla podróżujących w celach służbowych. To dziś jedyne wyjście biorąc pod uwagę, że, co ustalili Amerykanie, otwarcie samych restauracji w jednym mieście, konkretnie w Chicago, doprowadziłoby do ...ponad pół miliona nowych zakażeń.

Jak twierdzą eksperci, w tym dr Paweł Grzesiowski, doradca Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie covid-19, w Polsce do znacznie zwiększonej liczby zakażeń w ostatnim okresie przyczyniło się otwarcie szkół. Młodzież i dzieci zakażają dorosłych i do ponad 60 proc. zakażeń dochodzi w domach.

Przede wszystkim jednak wykonuje się więcej testów i to u osób z objawami, choć by przerwać łańcuch zakażeń powinno się testować bezobjawowych, a roznoszących koronawirusa.

Jak dotąd jedyny raport Głównego Inspektoratu Sanitarnego na temat źródła zakażeń z początków pandemii mówił, że najczęściej w Polsce dochodzi do zakażeń w placówkach zdrowia (30 proc. ) szpitalach i przychodniach. Dlatego wprowadzono m.in. zakaz odwiedzić w szpitalach i teleporady w podstawowej opiece zdrowotnej.

Gdzie zarażamy się koronawirusem?Naukowcy z Uniwersytetu  Stanforda i Uniwersytetu w Northwestern na podstawie analizy przemieszczania się niemal 100 mln ludzi poprzez dane zamieszczone w telefonach komórkowych ustalili, że najczęściej do zakażeń dochodzi w trzech miejscach, gdzie trudno o zachownie dystansu, a rozprzestrzenianie się koronawirusa wydzielanego przez aerozole przez zakażonego jest ułatwione.SPRAWDŹ KOLEJNE MIEJSCA, W KTÓRYCH ZARAŻAMY SIE KORONAWIRUSEMZobacz kolejne miejsca. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Gdzie zarażamy się koronawirusem? Naukowcy wskazali miejsca ...

Kolejna grupa zarażonych, to osoby, które koronawirusa złapały od osób przebywających na kwarantannie (26,6 proc.) lub przebywających na przymusowej kwarantannie związanej z powrotem z zagranicy (8,9 proc.)
Wysoki procent zakażonych występował i występuje u osób przebywających w domach pomocy społecznej.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński