MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fiskus sprawdza coraz więcej kont bankowych. Rośnie liczba blokad na rachunkach. W 2024 roku będzie podobnie

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Od sześciu lat w Polsce działa system STIR, dzięki któremu Urząd Skarbowy ma prawo lustrowania systemu bankowego i kont wszystkich Polaków.
Od sześciu lat w Polsce działa system STIR, dzięki któremu Urząd Skarbowy ma prawo lustrowania systemu bankowego i kont wszystkich Polaków. 123RF bartusp
Ponad 440 mln zł na kilku tysiącach rachunków bankowych zablokował w ostatnich latach fiskus. To efekt nowych uprawnień i podejrzeń, że mogło dojść do nadużyć podatkowych na ogromną skalę. Sprawdź, czy twoje konto może zostać zajęte i kiedy podatnik nie ma się czego obawiać.

Fiskus prześwietla konta Polaków

Działanie systemu STIR sprawiło, że z roku na rok rośnie liczba blokad na kontach bankowych Polaków. System teleinformatyczny izby rozliczeniowej (STIR) to tak naprawdę system wymiany informacji pomiędzy Krajową Administracją Skarbową a systemami bankowymi, który ma zapobiegać wyłudzeniom skarbowym, w tym głównie wyłudzeniom podatku VAT. Dziennik Gazeta Prawna donosi jednak, że z każdym kolejnym rokiem spada wysokość szacowanych uszczupleń podatkowych, choć kwoty są nadal wysokie. Od 2018 roku, kiedy STIR zaczął działać, doszło już do blokady 5223 kont bankowych na kwotę 443 mln zł. 

Najwięcej blokad było w ubiegłym roku - 1188. Dotyczyły one 312 podmiotów - pisze Dziennik. 

Ministerstwo Finansów podaje, że liczba blokad rachunków bankowych wzrosła w 2023 roku o 4,4 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. W całym 2023 roku zablokowano łącznie ponad 88 mln zł.

Wzrost liczby blokad środków na rachunkach bankowych to z pewnością efekt zdecydowanie lepszego typowania nieprawidłowości, łatwiejszego dostępu i transparentności do wykonywanych przez podatników czynności. Bez przesady można powiedzieć, że wszystkie uprawnienia i instrumenty, które ma KAS, dają bardzo dużą wiedzę -  mówi dr Jolanta Gałuszka, biegły sądowy cytowana przez portal iswinoujscie.pl.

Ekspertka uważa, że skala blokad w 2024 roku będzie bardzo podobna. Jej zdaniem zmiana władzy niewiele zmieni w relacjach kontrolerów skarbowych z podatnikami. 

Ile pieniędzy może zablokować skarbówka? Co robić, gdy dojdzie do blokady konta? Sprawdź w poprzednim artykule Strefy Biznesu.

Kto może zablokować konto bankowe?

Do blokady dochodzi w teorii przede wszystkim w uzasadnionych przypadkach. Może być ona dokonana w oparciu o wskaźnik ryzyka, który opracowywany jest automatycznie przez niejawne algorytmy. To na ich podstawie urząd skarbowy najpierw uprawdopodabnia podejrzenie wykorzystania danego rachunku bankowego do wyłudzeń skarbowych

Blokady konta bankowego może dokonać Krajowa Administracja Skarbowa i naczelnicy niektórych innych urzędów celno-skarbowych z województw:

  • mazowieckiego, 

  • łódzkiego, 

  • wielkopolskiego, 

  • podlaskiego, 

  • dolnośląskiego.

Od połowy 2022 roku naczelnik urzędu skarbowego ma jednak prawo żądania dostępu do konta danego podatnika bez uzasadnionego podejrzenia. Aby doszło do kontroli i zajęcia konta, podatnik nie musi już być podejrzanym, a jedynie osobą fizyczną. To efekt zmian, które weszły w życie wraz z Polskim Ładem. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fiskus sprawdza coraz więcej kont bankowych. Rośnie liczba blokad na rachunkach. W 2024 roku będzie podobnie - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński