Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie - program. Jeden z największych w Europie

Celina Wojda
Tak na Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie było przed laty
Tak na Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie było przed laty
Jeden z największych festiwali tego typu w Europie właśnie dziś rozpoczyna się w Wolinie. To już jego 22. edycja. Festiwal Słowian i Wikingów ściąga ponad 2 tysiące samych uczestników.

Festiwal Słowian i Wikingów to jedna z najbardziej widowiskowych imprez w Zachodniopomorskiem. Każdy kto chociaż raz przyjedzie na to wydarzenie, nie będzie żałował. Nie trzeba być miłośnikiem historii, ani średniowiecza, czy czasów przedchrześcijańskich. Nie trzeba w ogóle wiedzieć na czym polegało życie Słowian i Wikingów w tamtych czasach. Tego wszystkiego można się dowiedzieć przekraczając bramy średniowiecznego grodu na wyspie Wolin.

Podróż w czasie

Już samo przejście się między straganami, namiotami, osadami wprowadza nas w niezwykłą atmosferę. Wioskę widać z daleka.

Na horyzoncie ukazują się bawełniane namioty i unoszący się dym z palenisk. W tle słychać muzykę, a nad miasteczkiem unosi się zapach pieczonego mięsiwa i pszennych placków. Zaraz przy wejściu do grodu swoje stoiska i stragany rozstawili rzemieślnicy: snycerze, powroźnicy, zielarze, stolarze. Są również warsztaty tkackie, garncarstwa, bednarstwa, kowalstwa, złotnictwa-jubilerstwa, szewstwa-skórnictwa, bursztyniarstwa, rogownictwa, wikliniarstwa, mennictwa. Można zobaczyć gotowe wyroby lub być świadkiem ich powstawania.

W oddali widać łuczników, którzy ćwiczą swoje umiejętności, słyszychać też odgłosu kutego żelaza. Gdzieś z boku mały, czteroletni chłopiec w drewnianym hełmie i z wystruganym mieczem pojedynkuje się ze swoim ojcem. Kobiety zaplatają warkocze córkom, a te przędą tkaniny. Wszyscy w oryginalnych słowiańskich i wikińskich strojach. Żyją dokładnie jak ich przodkowie przed wiekami.

Tu w Wolinie przynajmniej na kilka dni zapominają o pędzie codziennego życia, odkładają sprzęty elektryczne, powracają do macierzy.

Tegoroczny XXII Festiwal Słowian i Wikingów będzie nawiązywał do okrągłej rocznicy Chrztu Polski i jego przewodnim hasłem będzie „Chrzest Wolina”. Oto kilka najciekawszych wydarzeń

Wielka bitwa

Cały festiwal trwa trzy dni. Wydarzeń i atrakcji nie brakuje. Cały czas coś się dzieje. Jednak największe tłumy zjeżdżają na największe w regionie walki Słowian i Wikingów. Wielkie bitwy są wydarzeniem, które przyciągają widzów z całej Europy. To spektakularne widowisko, które mrozi krew w żyłach.

Na jednym polu swoje siły prezentuje od 400 do 600 wojów. Wielka bitwa to dawka prawdziwych emocji. Jest groźnie i nawet niebezpiecznie. Widzowie muszą przebywać w wyznaczonej strefie, tak żeby nikomu nic się nie stało. Wojowie z tarczami, toporami, dzidami i mieczami staczają walkę iście ze średniowiecza.

- W tym roku bitwy będą poprzedzały krótkie inscenizacje walk wojów - zapowiada Igor Górewicz. - Dopiero po nich rozpoczną się bitwy. Kto wygra w tym roku? W tym wypadku nie trzymamy się ściśle historii średniowiecznej - śmieje się. - Po prostu wygrywa ta drużyna, która jest lepsza.

Zobacz także:

XXII Festiwal Słowian i Wikingów. Program:

Piątek, 5 Sierpnia 2016 r.

Dwie wiary, jeden Wolin

godz. 10.00 Korowód oraz uroczyste rozpoczęcie festiwalu Korowód ruszy spod Katedry w Wolinie po ceremonii otwarcia Festiwalu niecenie ognia i ofiarowanie

godz. 11.30 Jak walczono w czasach Słowian i wikingów - inscenizacja bitwy w wykonaniu Armii Bolesława

godz. 12:30 Bitwa o most - eliminacje

godz. 14.00 Targ niewolników Kroniki mówią o Słowianach jako o ludziach handlujących osobami wziętymi w niewolę.

godz. 16.00 Bitwa Słowian i Wikingów (na polu bitwy rozgrywać się będą walki między dwoma obozami wojów. Weźmie w nich udział około 400 uczestników. Waleczniejsza i bardziej zaprawiona w boju armia pokona słabszą, a wynik nie będzie znany aż do ostatniego woja)

godz. 18.00 Bitwa Morska Repliki wczesnośredniowiecznych łodzi są stałym elementem festiwalu.

godz. 18.30 Eliminacje do turnieju walk indywidualnych o nagrodę Jarla Jomsborga

godz. 19.00 Występy grup muzycznych i nauka tańca

Sobota, 6 sierpnia 2016 r.

Nowa wiara rośnie w siłę

godz.10.00 Bitwa o most- finał

Turniej drużyn 5-osobowych przygotowany przez grupę SILVER WOLF z Moskwy

godz.11:30 Średniowieczny palant w wykonaniu grupy Krak

godz.12:00-15:00 Świątynia otwarta jest dla turystów (kapłan przeprowadzi wróżby, dokona postrzyżyn, złoży w ofierze przyniesiony symboliczny dar)

godz.13.30 Wczesnośredniowieczne gry i zabawy w wykonaniu szwedzkiej grupy Birka Boys

godz. 14.00 Turniej walk indywidualnych o nagrodę Jarla Jomsborga i wręczenie nagrody

godz. 14.30 Konkurs na strój kobiecy

godz.16.00 Bitwa Słowian i Wikingów

godz. 18.30 Rozstrzygnięcie konkursu na jadło wczesnośredniowieczne. Spośród wszystkich średniowiecznych potraw przygotowanych przez uczestników wyłonione zostaną te najsmaczniejsze

godz. 19.00 Konkurs na najdostojniejszą brodę wikińską oraz warkocz kobiecy- konkurs otwarty, w którym mogą wziąć udział zarówno uczestnicy, jak i turyści. Oceniana jest długość, kolor, uczesanie i inne ozdoby brody i warkocza kobiecego. Jury złożone z turystów zwiedzających festiwal.

godz. 19:30 Swaćba - obrzęd zaślubin - jeśli zgłosi się chętna para

Niedziela, 7 sierpnia 2016r.

Chrzest Wolina

godz. 11.30 Test wikinga - próba wody (wojownicy walczą kijami stojąc na desce pomiędzy dwiema łodziami. Wygrywa ten, który nie wpadnie do wody)

godz. 13.00 Pokaz sił słowiańskich i wikińskich okrętów

manewry na wodzie.

godz.15:00 „O chrzcie księcia Warcisława” synteza źródeł na temat chrystianizacji Wolina i wczesnośredniowiecznego obrządku chrztu

godz.15.00 Targ niewolnic (kroniki mówią o Słowianach jako o ludziach handlujących osobami wziętymi w niewolę. Będzie na co popatrzeć, a i niewolnicę zdatną do pracy zakupić)

godz. 16.00 Bitwa Słowian i Wikingów

godz. 17.00 Występ grupy muzyki dawnej

godz. 17:30 Rozstrzygnięcie turnieju łuczniczego

godz.18.00 Zakończenie Festiwalu Słowian i Wikingów

Zobacz także: Wielka bitwa, wieszanie złodzieja, targ niewolnic - Festiwal Słowian i Wikingów na Wyspie Ostrów

Polecamy na gs24.pl:

Zaglądamy do środka. Willa, która wraca do swojego dawnego życia

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński