MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fenomen gazetki szkolnej. Uczy, bawi, inspiruje i zdobi szkolne mury od lat. Oto 9 pomysłów na szkolne gazetki w nowym roku szkolnym

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Wideo
od 16 lat
Gazetki szkolne od lat zdobią ściany klas i korytarze placówek, stanowiąc integralną część tego szkolnego krajobrazu. Często powstają dzięki współpracy nauczycieli i uczniów, a także kreatywności samych dzieci. Jeśli zastanawiasz się, jak stworzyć efektowną gazetkę, oto kilka pomysłów. Zobacz 9 propozycji, po kilka dla różnych grup wiekowych. Przekonaj się, jak zaangażować dzieci do tworzenia gazetek ściennych.

Spis treści

Gazetka szkolna i jej fenomen

Nie wiadomo, kiedy gazetki ścienne w szkołach, nazywane dziś gazetkami szkolnymi, stały się modne i powszechne. Jak podaje Wikipedia, gazetki szczególnie popularne były w drugiej i trzeciej ćwierci XX wieku.

wystawa szkolna
Gazetka szkolna może być trójwymiarowa, a nawet przybrać formę instalacji. Wszytko zalezy od tematyki, zasobów szkolnych, kreatywności dzieci i przestrzeni. Tego typu instalacje sprawiają, że przestrzeń szkolna jest bardziej przyjazna uczniom! Unsplash

Jednak nie brakuje ich i dziś w szkolnej przestrzeni. Trudno znaleźć szkołę, w której ściany nie byłyby ozdobione korkowymi lub filcowymi tablicami, albo też gablotkami wypełnionymi kolorowymi rysunkami, ciekawostkami dotyczącymi np. życia szkoły.

Szkolne gazetki dziś to nie tylko ozdoba ścian, która na stałe wpisała się w wystrój placówek, ale też narzędzie edukacyjne. Dla uczniów to okazja do wspólnego tworzenia, rozwijania zainteresowań i rozbudzania kreatywności. Najlepiej, kiedy w ich tworzenie angażowani są wszyscy uczniowie, a przecież każdy może dać coś od siebie.

gazetka ścienna
Gazetka zawierająca zbiór Dobrych Rad z 1948 roku. To też pomysł na dzisiejsze prace! NAC

Nauczyciel może przy tym pamiętać, że każdy talent jest ważny, kiedy mówimy o tworzeniu i pracy zespołowej:

 • organizacja i planowanie,
 • rysowanie, malowanie,
 • projektowanie,
 • zakupy,
 • instalacja,
 • kolorowanie, wyklejanie,
 • wyszukiwanie informacji,
 • prezentacja.

Pomysły na gazetki dla edukacji wczesnoszkolnej

W tych młodszych grupach wiekowych warto skupić się na tematach ciekawych i zrozumiałych dla małych uczniów. Przygotujcie wspólnie gazetki poświęcone:

 • zwierzętom,
 • ulubionym baśniowym postaciom,
 • porom roku.

Użyjcie kolorowego brystolu i różnych technik plastycznych, by przyciągnąć uwagę dzieci. To doskonała okazja do rozwijania umiejętności manualnych oraz pierwszych prób pisania.

Praktycznym pomysłem jest także przedstawienie w formie ikonograficznej gazetki – instrukcji zasad obowiązujących w czasie lekcji, na przerwie, na podwórku itd.

3 pomysły na gazetki dla uczniów klas 4-6

Starsze dzieci mogą tworzyć gazetki na tematy, które ich pasjonują. Skupcie się na wydarzeniach historycznych, naukowych, pozwólmy dzieciom dzielić się swoim hobby, pamiętajmy o ciekawostkach lub aktualnych akcjach szkolnych. Włączcie elementy interaktywne, takie jak zagadki czy mini-quizy, by rozbudzić zainteresowanie. Uczniowie mogą także samodzielnie szukać informacji i wspólnie wybierać, co umieścić na gazetce. Oto 3 propozycje na gazetkę dla klas 4-6 szkół podstawowych:

 • Wszystko o szachach – sport dla mózgu (instrukcja gry w szachy, galeria wyjątkowych figur szachowych).
 • Przegląd lektur i ranking ulubionych (przeprowadzony wcześniej przez uczniów) + quiz – postacią, z jakiej lektury jesteś?
 • Tego o nich nie wiedzieliście! Sekrety nauczycieli z naszej szkoły – ciekawostki o każdym nauczycielu ze szkoły zebrane w rozmowach z nimi przez uczniów. Taka gazetka na pewno zainteresuje dzieci i młodzież.

3 inspiracje na gazetkę szkolną dla uczniów klas 7-8

Troszkę starsza młodzież ma jeszcze szersze horyzonty społeczne, dlatego ich gazetki mogą być bardziej zaawansowane. Można im pozwolić poruszać tematy lokalnej społeczności i szkoły, a także problemy globalne lub wydarzenia z kina, teatru, sceny muzyki.

Uczniowie mogą wyrażać swoje opinie poprzez rysunki, cytaty, artykuły lub wywiady. Fajne tematy to:

 • zdrowy styl życia oczami nastolatka,
 • ekologia według młodych,
 • wizja idealnej lekcji,
 • reportaż z wycieczki.

Co zrobić, aby gazetka szkolna nie była tylko nudnym obowiązkiem?

Każda grupa wiekowa może wykorzystać gazetki na swój sposób – od zabawy po głębsze przemyślenia. Ważna jest praca zespołowa. Można wspólnie (nawet całą klasą) wybrać temat, określić formę i dobrać odpowiednie materiały, by stworzyć wyjątkową przestrzeń edukacyjną, która nie tylko ożywi ściany, ale przede wszystkim sprawi uczniom satysfakcję z pracy.

Pozwólmy uczniom decydować o tematach i doceniajmy ich wkład w prezentację. Niech ci, którzy w danym tygodniu czy miesiącu nie tworzą gazetki, także docenią pracę kolegów i koleżanek. Na przykład można porozmawiać na lekcji wychowawczej o przedstawionym w gazetce temacie lub zapytać dzieci, co najbardziej im się podoba w gazetce przygotowanej przez resztę klasy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fenomen gazetki szkolnej. Uczy, bawi, inspiruje i zdobi szkolne mury od lat. Oto 9 pomysłów na szkolne gazetki w nowym roku szkolnym - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński