Emerytura 2019: Czy musisz iść na emeryturę? Niekoniecznie. Emerytura to prawo, nie obowiązek 23.07.2019

Fitz
Emerytura 2019
Emerytura 2019 archiwum
Emerytura 2019. Zasady Kiedy osiągniesz wiek emerytalny, masz prawo zrezygnować z pracy i przejść na emeryturę. Możesz jednak wciąż pracować, odkładając korzystanie z uprawnień emerytalnych, albo pracować i zarazem pobierać świadczenie emerytalne. Wybór w dużej mierze zależy od ciebie. 23.07.2019

Emerytura 2019: Co zrobić, żeby nadal pracować

Nic, pracować. Pracodawca cię nie zwolni, ponieważ nie można nikogo zwolnić z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego – byłaby to dyskryminacja ze względu na metrykę, bo przecież nikt nie staje się niezdolny do wypełnienia zadań zawodowych z dnia na dzień, nieprzydatny, bo akurat nabył uprawnienia emerytalne. Oczywiście każdemu można wypowiedzieć umowę o pracę, ale gdy jest ona na czas nieokreślony, trzeba to uzasadnić, a w razie sporu udowodnić przed sądem np. niewłaściwe wykonywanie obowiązków pracowniczych czy ciągłe nieobecności. Gdyby pracodawca dał ci wypowiedzenie z powodu wieku emerytalnego, miałbyś duże szanse wybronić się przed sądem pracy, który może uznać, iż nastąpiło naruszenie prawa, a w konsekwencji orzec bezskuteczność wypowiedzenia i przywrócić cię do pracy na dotychczasowych warunkach, a nawet zasądzić odszkodowanie.

„Łatwiej” zwolnić pracownika, gdy przyczyna leży po stronie pracodawcy: redukcja etatów z powodu pogorszenia się sytuacji firmy, ograniczenia działalności lub zmiany profilu. Ale i wtedy mógłbyś się bronić, gdyby np. zwolnienie dotknęło tylko ciebie, a podany powód okazał się fikcyjny.

Osiągnięcie wieku emerytalnego nie oznacza kresu twojej pracy, jeśli tego nie chcesz. Pracodawca nie może cię zwolnić właśnie z tego powodu.

Jak wziąć emeryturę i pracować

To już wymaga zgody pracodawcy. Musisz bowiem przynajmniej na jeden dzień rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron w związku z przejściem na emeryturę. To po to, by przekazać ZUS-owi świadectwo pracy – inaczej nie dostaniesz emerytury. Pracodawca wypłaci ci nawet odprawę w wysokości miesięcznego wynagrodzenia, jednak naturalnie tylko za jego aprobatą znów podejmiesz zatrudnienie w dniu, od którego ZUS przyzna ci prawo do świadczeń emerytalnych.

Ile można dorobić, żeby nie stracić emerytury lub jej części? W przypadku osiągnięcia wieku emerytalnego ZUS nie ma prawa zmniejszyć ani zawiesić świadczenia bez względu na to, ile zarobi emeryt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Mam osiągnięty wiek emerytalny i nadal pracuje czy jest jakaś ochrona bo chce żeby była większa emerytura ale pracodawca ?

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie