Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekstremalna wyprawa dookoła wyspy Uznam

mdr
Kajakarze opłyną wyspę Uznam.
Kajakarze opłyną wyspę Uznam. Archiwum
Start w sobotę. Celem wyprawy jest opłynięcie jednej z ciekawszych wysp na południowego Bałtyku. Potrwa siedem dni i prowadzić będzie przez dziewicze tereny. Będzie to pierwsze szczecińskie opłynięcie tej wyspy. Do tej pory tylko nieliczna grupa polskich kajakarzy przepłynęła całą trasę pokonując wody Bałtyku, Zalewu Szczecińskiego i rozlewiska Piany.

- Ciekawostką jest to, że zamierzamy wypłynąć w morze i dopłynąć do leżącej na Bałtyku wyspy Ruden - mówi komandor wyprawy, Piotr Owczarski.

Uczestnikami wyprawy są młodzi kajakarze z Centrum Żeglarskiego w Szczecinie. Oczywiście, popłyną pod okiem doświadczonych szczecińskich kajakarzy. I nie bezpośrednio z marszu, a po wielomiesięcznych przygotowaniach i treningach, które musieli przejść.

Wyprawa będzie nie lada wyzwaniem. Kajakarze zmierzą się z wiatrem, falami i morzem oraz zmieniającą się na tym akwenie ciągle aurą. Trasa spływu biegnie równolegle do niemieckiego wybrzeża morskiego, między innymi obok urwisk Natur Park Insel Usedom, wzdłuż znanych niemieckich uzdrowisk oraz dzikich plaż i miejsc, które bardzo rzadko są odwiedzane przez ludzi.

Najciekawszą częścią wyprawy będzie opłynięcie północno - zachodniego cypla wyspy Uznam - Peenmunder Haken. Są tam między innymi wychodzące daleko w morze mielizny, na których wypiętrzają się fale. To ptasi raj i rezerwat przyrody.

Dopłyną też do innego, zamkniętego obszaru. To dziewiczy teren dla turystyki, do którego nie ma dostępu od strony lądu. Każdy, kto próbował tu dotrzeć natrafia na zasieki z drutu kolczastego, pozostałość wojskowej bazy jeszcze z czasów NRD. A także wcześniejszej, III Rzeszy, gdy testowano tu broń rakietową. Miejsce ma też bardzo ciekawą historię powojenną. To stąd Rosjanie wysyłali rakiety w kierunku Skandynawii. Bazowano na niemieckich jeszcze pociskach, ale tak przekonstruowanych, aby w końcówce lotu rakieta rozpadała się w pył.

Wpłynięcie na otwarte wody morskie nastąpi za cyplem Peenmunder Haken. Tam kajakarze wyjdą w morze i powiosłują na wyspę Ruden. Następnie przepłyną zatokę Spandowerhagener Wiek i dotrą do Cieśniny Piany. Potem zawiną do Peenemunde, Wolgast, Lassan oraz Karnin, gdzie znajdują się ruiny zwodzonego mostu zniszczonego w 1945 roku. Dalej wpłyną na wody Zalewu Szczecińskiego.

- Tu zmierzymy się z kolejnym wyzwaniem, trudnymi wodami Zalewu opowiada komandor Owczarski. - Będziemy płynąć wzdłuż południowych brzegów wyspy Uznam. Dotrzemy do miasta Uznam, dawnej stolicy książąt Pomorskich i portu Kamminke. W ostatnim dniu ekspedycji pokonamy Kanał Piastowski i tak zamkniemy pętlę w Świnoujściu -Karsiborzu.

Organizatorem wyprawy jest Centrum Żeglarskie. Zakończenie wyprawy planowane jest na 5 lipca około godziny 18. Cała trasa liczy około 170 kilometrów długości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński