MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert: Polska może stać się centrum rozwoju nowych technologii w Europie. To kwestia warta miliardy euro

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W technologii metaverse leży olbrzymi potencjał rozwoju gospodarczego Polski na następne dekady. – Uważamy, że Polska ma dzisiaj wyjątkową okazję stać się centrum rozwoju nowych technologii w Europie – mówi nam Michał Kanownik, Prezes Związku Cyfrowa Polska. Wartość polskiego rynku metawersum może sięgać od 5 do 10 mld euro w 2035 roku, a jego potencjalny wzrost, nawet 40 procent w skali roku.

Spis treści

Metawersum dla nauki, kultury i biznesu

– Przygotowaliśmy raport zawierający propozycję stworzenia strategii rozwoju metawersum – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. – Uważamy, że Polska ma dzisiaj wyjątkową okazję stać się centrum rozwoju nowych technologii w Europie – dodaje.

Eksperci rekomendują stworzenie rządowego programu Metawersum dla Biznesu
Narodowa strategia metawersum powinna zmierzać do utworzenia i wspierania dynamicznego ekosystemu biznesowo-technologicznego, który połączy polskie firmy, startupy, uniwersytety, instytucje badawcze oraz dostawców technologii. Unsplash/ Christian Wiediger

Jak wyjaśnia, metawersum może być wykorzystywany w wielu firmach, w celu poprawy efektywności swojej pracy, dotarcia do klienta, czy wreszcie stworzenia nowych możliwości warsztatowych oraz szkoleniowych. – Spektrum wykorzystania tej technologii jest bardzo szerokie – mówi i dodaje, że tego, czego potrzebują obecnie polskie firmy w tym zakresie, to wiedza i informacja, jak i gdzie można z tego skorzystać.

Mamy w Polsce ciekawe i skuteczne wdrożenia tego tupu technologii, czy to w bankach, firmach ubezpieczeniowych, czy firmach produkcyjnych – wymienia. Kanownik podkreśla, że „kolejny przykład technologii, który może pozytywnie zmienić polską gospodarkę”.

Wydanie raportu „Metawersum: Nowa era cyfrowego rozwoju Polski” ma stanowić podstawę pod budowę narodowej strategii rozwoju metawersum. Jego autorzy zalecają oprzeć działania w tym obszarze na konkretnych sześciu filarach:

  • społeczeństwa,
  • innowacyjnego biznesu,
  • nauki,
  • edukacji,
  • sektora publicznego,
  • współpracy międzynarodowej.

Jak Polska może wykorzystać swój potencjał?

Rozwój metawersum otwiera nowe horyzonty dla Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie w 20 państwach leżących między trzema morzami mieszka ponad 170 milionów ludzi, oferując możliwości wzrostu gospodarczego w wielu sektorach – oceniają specjaliści w raporcie.

Co więcej, jak wskazano, Polska jest jednym z dziesięciu państw regionu, które ze względu na cyfrowy potencjał mogą być postrzegane jako tzw. Digital Challengers. – Nasz kraj ma szansę skorzystać na cyfrowej transformacji, stymulując wzrost, innowacje i zrównoważony rozwój w nadchodzących latach – wynika z raportu.

Kanownik przyznaje w rozmowie z nami, że zarówno w Europie, jak i na świecie mamy wiele przykładów upowszechnienia technologii metawersum. – Żeby była jasność, Polska ma wyjątkową okazję, ponieważ jest dużym rynkiem, dużym krajem i dzięki temu mamy szansę regionalnym epicentrum rozwoju tej technologii i ekspansji pomysłów, produktów i usług opartych na tej technologii na inne kraje europejskie – podsumowuje.

Czy polscy przedsiębiorcy są gotowi korzystać z tego typu narzędzi? Prezes Związku Cyfrowa Polska przyznaje, że zainteresowanie, jaki wykazują polscy przedsiębiorcy, pokazuje, że polskie firmy są głodne nowych technologii. – Są bardzo chętne i otwarte do wdrażania nowych pomysłów, innowacyjnych rozwiązań do swoich działalności, zarówno w zakresie optymalizacji zarządzania firmą, jak i tworzenia nowych produktów i usług – mówi.

Jednocześnie podkreśla, że z drugiej strony polscy przedsiębiorcy mają świadomość, że świat pędzi do przodu i muszą dopasować się do tego ,co dzieje się na globalnym rynku”. – Warto tę świadomość i poczucie konieczności dziejowej wykorzystać – zaznacza.

Zastosowanie metawersum

Eksperci w raporcie zwracają uwagę, że „w dyskusji o przełomowych technologiach metawersum pojawia się jeszcze dość rzadko, przynajmniej w porównaniu do sztucznej inteligencji". Jednak metawersum, czyli swego rodzaju równoległa rzeczywistość technologiczna, to zagadnienie dużo szersze, do którego budowy wykorzystuje się technologie takie jak AI, Internet rzeczy, 5G, a także technologie immersyjne, czyli rzeczywistość wirtualną (VR), i rozszerzoną (AR oraz XR).

Dlatego w ich ocenie niezbędne jest w tym zakresie dążenie do harmonizacji przepisów z rynkiem cyfrowym UE, co pozwoli bezproblemowe nawiązywanie współpracy zagranicznej oraz przeciwdziałanie fragmentaryzacji tego rynku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ekspert: Polska może stać się centrum rozwoju nowych technologii w Europie. To kwestia warta miliardy euro - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński