Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekologiczne zarządzanie energią

Źródło: onboard
Kolektory słoneczne z powodzeniem stosowane są już w budownictwie mieszkaniowym.
Kolektory słoneczne z powodzeniem stosowane są już w budownictwie mieszkaniowym. Fot. Archiwum
Efektywne zarządzanie energią w domu wcale nie jest trudne, choć potrzeba na to trochę pieniędzy. Eksperci twierdzą, że korzystanie z ekologicznych rozwiązań wcale nie musi być drogie, a wręcz może przyczynić się do obniżenia rachunków za energię.

- Ekologiczne rozwiązania w naszym domu postrzegane są często jako drogie i niepraktyczne. Tymczasem korzystanie z nich przynosi ogromne korzyści zwłaszcza w perspektywie kilku lat, po których inwestycja może się nie tylko zwrócić, ale i na stałe zmniejszyć nasze opłaty za energię - przekonuje Bożena Wróblewska, ekspert Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych "Gaspol kibicuje klimatowi"

Kolektory: do 60 proc. kosztów mniej

Jednym ze sposobów na zastosowanie odnawialnych źródeł energii w domu są kolektory słoneczne. Wykorzystują one energię słoneczną i umożliwiają zaoszczędzenie nawet do 60 proc. kosztów tradycyjnych nośników energii przeznaczonych do ogrzewania wody.

- Zestawy solarne pozwalają nie tylko obniżyć koszty energii w domu. Latem można niemal całkowicie uniezależnieć się od dostawcy energii dla gospodarstwa domowego - mówi Wróblewska.

Wszystko dla klimatu

Umiejętne zarządzenie energią jest jednym z zagadnień Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych "Gaspol kibicuje klimatowi", realizowanego pod patronatem Ministerstwa Gospodarki.

W ramach programu zorganizowane zostaną m.in. warsztaty "Dobrego klimatu" dla gmin oraz ogłoszony konkurs na "Gminę przyszłości". Więcej informacji o programie znaleźć można na stronie www.kibicujklimatowi.pl

Izolacja: oszczędzamy do 20 proc.

Koszty ogrzewania można też zmniejszyć nawet o 20 proc., inwestując w izolację budynku i poprawiając jego szczelność.

Prawidłowa izolacja budynku jest też niezbędna dla skutecznego zastosowania innych rozwiązań, takich jak niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe czy wysoko sprawny kocioł kondensacyjny, który zużywa mniej paliwa niż tradycyjny kocioł.

Dodatkowe oszczędności zapewni nam instalacja tzw. automatyki pogodowej. Steruje ona funkcjami kotła, dzięki czemu nie pracuje on bez przerwy, a temperatura w domu pozostaje zawsze taka sama.

Zmiana wentylacji: koszty niższe nawet o 25 proc.

Dodatkowym rozwiązaniem technicznym, które możemy zastosować w naszym domu dla większej oszczędności energii, jest wymiana tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej na wentylację mechaniczną z odzyskaniem ciepła. System ten zmniejsza zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu nawet o 25 proc. w skali rocznej.

- Przy wentylacji grawitacyjnej zimne powietrze w niekontrolowanych ilościach napływa do środka, a ciepłe ucieka na zewnątrz. Powoduje to niepotrzebne wyziębianie pomieszczeń i zwiększa koszty ogrzewania - ostrzega dr inż. Arkadiusz Węglarz, ekspert programu, członek Krajowej Agencji Poszanowania Energii.

Mostkom wara!

Przy budowie lub remoncie budynku ważne jest zadbanie o ciągłość termoizolacji i nie dopuszczenie do powstania mostków termicznych, przez które ucieka ciepło.

W takich miejscach, najczęściej wokół okien oraz przy połączeniu dachu ze ścianami, dochodzi do wykraplania się pary wodnej, a nawet rozwoju grzybów i pleśni. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o uszczelnienie ścian, podłóg i okien.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński