Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Dzień Maszynisty. Spotkaliśmy jednego w lokomotywowni [wideo]

Anna Folkman
Anna Folkman
Nie są doceniani, ale to właśnie bez nich pociąg w ogóle nie ruszyłby a my nie dotarlibyśmy w odległe zakątki Polski i nie tylko. To odpowiedzialny zawód i wymaga systematycznego szkolenia. Maszyny są coraz bardziej nowoczesne.

- Maszynista musi zapewnić pasażerom komfortową, bezpieczną i punktualną podróż. Do tego pracuje w nieregularnym trybie pracy i jest narażony na m.in. hałas, wstrząsy, stres, działanie pola magnetycznego. Zawód maszynisty jest zaliczany jako niebezpieczny i szczególnie uciążliwy - czytamy na portalu kalbi.pl. - Maszynista idzie na “służbę”, nie do pracy. Wywodzi się to z tego, że przed wojną praca w kolei była służbą mundurową. Dawno temu, zawód kolejarski cieszył się wielkim szacunkiem i uznaniem, niemal jak obecnie pilot samolotu. Licencję zdobywali nawet królowie.

Europejski Dzień Maszynisty Kolejowego świętujemy 16 września.

Inicjatorem Europejskiego Dnia Maszynisty Kolejowego jest międzynarodowy związek maszynistów ALE. Powołano go do życia w 1988 roku. Należą do niego organizacje z takich krajów, jak: Niemcy, Słowacja, Czechy, Chorwacja, Bułgaria, Rumunia, Węgry, Serbia, Hiszpania, Włochy, Portugalia, Szwajcaria, Holandia, Słowenia, Grecja, Belgia i Polska. Dziś ALE zrzesza ponad 110 tysięcy europejskich maszynistów.

Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce jest członkiem tej organizacji od 1991 roku. Pierwsze Centralne Obchody Europejskiego Dnia Maszynisty Kolejowego odbyły się W Polsce w 1996 roku.

Polecamy na gs24.pl:

Pogodno jako całośćPrzez wielu uchodzi za najpiękniejszą dzielnice willową w Polsce. Warto wybrać się tu na spacer. Można chodzić wąskimi uliczkami godzinami i podziwiać mnóstwo pięknych domów schowanych pośród zieleni. Mieszka tu około 25 tysięcy szczecinian. Polską nazwę Pogodno wprowadzono urzędowo w 1947 roku. Do 1945 tereny na wschód od ul. Traugutta nosiły nazwę (niem.) Ackermannshöhe ("Wzgórze Ackermanna"), na cześć ówczesnego nadburmistrza miasta. Część pomiędzy obecnymi ul. Czorsztyńską i Poniatowskiego nosiła nazwę Braunsfelde ("Pole Brauna").Centralną osią dzielnicy jest ul. Mickiewicza (na zdjęciu), dwupasmowa arteria, w środku której jeżdżą tramwaje w stronę centrum Szczecina.

7 cudów szczecińskich osiedli. Na początek Pogodno [nowy cykl gs24.pl]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński