Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Zdrowego Jedzenia. A wiesz, jak dobrze się odżywiać? [QUIZ]

Celina Wojda
123rf
8 listopada obchodzimy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Sprawdź swoją wiedzę o zdrowym żywieniu. O której najlepiej zjeść kolację, jakie przekąski są najzdrowsze, jaki jogurt najlepszy? Mamy też dla Was kilka zdrowych porad!

Przejdź do quizu ---> Quiz o zdrowym jedzeniu

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”), został zainicjowany w Unii Europejskiej w 2007 roku przez Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou. Dzień ten jest obchodzony w kilku krajach Europy Zachodniej, m.in. w Wielkiej Brytanii.

Jedź zdrowo i rozsądnie

Dieta odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. To co i jak jemy może zdecydować o naszym samopoczuciu oraz wydajności. Im szybciej zapanujemy nad naszą dietą tym lepiej dla nas. Zmieńmy nawyki na zdrowe, zarówno te związane z aktywnością fizyczną jak i żywieniem. Nie muszą to być od razu drastyczne diety, wystarczy tylko, że będziemy świadomi tego co jemy.

Zobacz więcej:

Zdrowa dieta

Każdy z nas powinien przestrzegać podstawowych zasady żywieniowych - 5 posiłków dziennie, osoby trenujące powinny jeść dodatkowo jeden posiłek potreningowy. Podstawą żywieniową powinny być warzywa, owoce, produkty z pełnego przemiału (kasze, ryże, makarony, pieczywo), nabiał, ryby, oleje.

- Po aktywności fizycznej zawsze powinniśmy spożyć posiłek – mówi dietetyk Zuzanna Janicka. - Zaleca się dostarczenie energii do 20 minut po zakończeniu treningu. Korzystnym jest spożycie posiłku węglowodanowo-białkowego, czyli np. banan z jogurtem naturalnym, baton musli z płatków owsianych. W produktach kupnych proszę uważać na skład-ogromne dodatki cukru, czy serek wiejski z owocami.

Pierwsze śniadanie w diecie powinno być białkowe, stad zaleca się spożycie twarogów, serków wiejskich, jaj, ryb. Oczywiście dodatkiem mogą być produkty węglowodanowe, czyli pieczywo pełnoziarniste, warzywa, owoce. Pierwsze śniadanie ma na celu nasycić nasz organizm na kilka godzin intensywnej pracy. Drugie śniadanie powinno składać się z 300 g owoców, świeżych soków, sałatek, koktajli.

Obiad w swoim składzie powinien posiadać źródła białka, węglowodanów i tłuszczy. Czyli porcja mięsa, warzywa i dodatek sycący (kasze, ryże, makarony) oraz orzechy, nasiona, oleje. Obiad powinien nas nasycić, ale nie obciążyć organizmu na tyle, że będziemy senni.

Podwieczorek to przekąska- warzywna, owocowa, czy też jogurtowa. To lekki posiłek, ale najprzystojniej, by było to wysokowitaminowe danie.

Kolacja, czyli ostatni posiłek w ciągu dnia. Można spożyć sałatki, zdrowe kanapki, zupy, a w upalne dni chłodniki. Na kolację nie zaleca się ogromnej ilości białka przez jego ciężkostrawne właściwości.

Czytaj więcej:

Produkty zakazane

W zdrowej diecie należy unikać żywności wysokoprzetworzonej oraz produktów ciężkostrawnych. Powinniśmy wyeliminować fastfoody, smażenie w panierkach, tłuste mięsa, dania instant, ale również słodycze. Oczywiście od czasu do czasu możemy pozwolić sobie na szaleństwo i zjeść kawałek tortu z bitą śmietaną czy tradycyjnego schabowego, jednak te produkty nie mogą mieć miejsca w codziennym jadłospisie. Niewskazany jest oczywiście alkohol, który obniża sprawność organizmu, a dodatkowo odwadnia.

- Słodycze i alkohol nie są wskazane w zdrowym stylu życia – radzi Janicka. - Oczywiście od czasu do czasu możemy sobie pozwolić na małe szaleństwo.

Czytaj więcej:

Oczyść swój organizm

Detoks warzywny pomoże oczyścić organizm z toksyn.

Do takiego oczyszczania musimy się odpowiednio przygotować. Jeśli planujemy przygotować swój organizm na wiosnę i zastosować kilkudniowy detoks, to przynajmniej tydzień wcześniej musimy rozpocząć przyzwyczajanie organizmu do takiego zabiegu. Oznacza to, że przez 7-10 dni stopniowo zmniejszamy produkty zbożowe i zastępujemy je warzywami. Tak by po takim przygotowaniu móc spokojnie zastosować dietę owocowo-warzywną.

Detoks warzywny polega na spożywaniu odpowiednio przygotowanych i dobranych warzyw i owoców. Posiłki, na których oparta jest dieta oczyszczająca nie powinny zawierać więcej niż 600 kalorii. W trakcie jej stosowania nie należy pić kawy, herbaty, alkoholu i palić papierosów.

Przykładowo dzień zaczynamy od szklanki ciepłej wody z wyciśniętym sokiem z cytryny. Później na drugie śniadanie wypijamy warzywny koktajl, np. z selera naciowego. Obiad to zupa krem, np. z pomidorów. Na podwieczorek przygotowujemy sobie sałatkę np. z młodego szpinaku, a na kolację 250 g duszonych warzyw z przyprawami.

Tego dnia zapominamy o kawie, nabiale, ziarnach zbóż i kaszach, słodkich owocach, słodyczach, alkoholu i papierosach. Ale pijemy dużo ciepłej wody np. z cytryną, melisę, odpoczywamy i zmniejszamy aktywność fizyczną.

Detoks warzywny można rozciągnąć na 3 dni. Jeżeli chcemy zastosować oczyszczenie dłużej lepiej jest wcześniej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Czytaj więcej:

Drugie śniadanie nie musi być nudne!

Do pracy przygotujmy sobie lunchboxy na cały dzień - zaplanowane posiłki nie będą nas kusiły do podjadania. Jeśli chcemy dobrze zjeść w pracy, a nie mamy już ochoty na zamawiany obiad przygotujmy sobie własne posiłki w lunchboxach. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą zdrowo się odżywiać.

Z takiego lunchboxu płyną same zalety. Po pierwsze sami przygotowujemy sobie posiłki i wiemy, co jemy i możemy skontrolować gramaturę naszego jedzenia. Po drugie nie podjadamy i nie zapychamy się słodyczami, bo mamy tyle posiłków, ile nam potrzeba. Po trzecie wyrabiamy w sobie nawyk zdrowego i regularnego jedzenia. A po czwarte zaoszczędzamy czas i pieniądze na wychodzenie z pracy i szukanie dobrej restauracji.

Pamiętajmy też o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Zielona herbata lub gorącą wodę z cytryną powinny być cały czas w pogotowiu. Aby wspomóc trawienie na czczo najlepiej jest wypić wodę z babką płesznik lub siemieniem lnianym. A na noc melisę, które ukoi wątrobę.

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński