Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziecko samo w aucie? Reaguj!

Anna Folkman
Nie zostawiajcie dzieci w nagrzanych od słońca samochodach. Narażacie je nawet na śmierć. W lipcu i sierpniu potrwa akcja profilaktyczna. Pojawią się plakaty i ulotki informacyjne

Akcja organizowana jest przez Wydział Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Plakaty i ulotki ze wskazówkami jak postępować, kiedy już zauważymy dziecko pozostawione w rozgrzanym pojeździe będą rozdawane i eksponowane w czasie całych wakacji. W przedsięwzięciu udział bierze portal „Dziecko siedzi z tyłu” oraz sklepy sieci Netto.

Plakaty informacje zostaną rozdysponowane we wszystkich 65 sklepach Netto na terenie województwa zachodniopomorskiego i umieszczone przy głównych, wejściowych szybach sklepów. Partnerem akcji jest także Głos Szczeciński z portalem gs24.pl

- W akcji „Dziecko w samochodzie”, inicjowanej przez Wydział Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, bierzemy udział po raz drugi z pełnym przekonaniem, że jest to bardzo potrzebna inicjatywa - zauważa Mariola Skolimowska z Netto Sp. z.o. - Niestety, media - latem, podczas upałów - nadal dość często donoszą o dzieciach pozostawionych w samochodach przez rodziców, którzy robią zakupy. Dzięki kampaniom społecznym, właśnie takim, jak ta organizowana przez Urząd Marszałkowski, problem ten jest coraz częściej zauważany, a rodzice mają większą świadomość tego, że lekkomyślność może prowadzić do tragedii. Doskonałym miejscem dla tego typu kampanii jest właśnie sklep - już na samym wejściu rodzic, który zobaczy plakat z przypomnieniem o zagrożeniu, ma szansę, aby uruchomić wyobraźnię i uświadomić sobie ewentualne konsekwencje swojego postępowania, a co za tym idzie - wrócić do samochodu i zabrać dziecko ze sobą. Ta kampania z całą pewnością ma wielki sens i jest skuteczna. Według naszych badań aż 80 procent klientów Netto to rodziny z dziećmi w różnym wieku - także z małymi. Rodzice mogą zabrać je ze sobą na zakupy. W naszych sklepach są szerokie alejki między półkami. Wózek zmieści się bez problemów, można też skorzystać z wózka zakupowego z siedziskiem. Oczywiście, sklep nie jest miejscem do zabawy, ale dziecko na pewno będzie bezpieczniejsze pod okiem dorosłego, niż pozostawione w samochodzie. Nasi pracownicy są bardzo dobrze przeszkoleni w zakresie reagowania na wszelkie sytuacje niebezpieczne dla zdrowia czy życia - niejednokrotnie to udowodnili, że wiedzą, co robić i nie tracą zimnej krwi, ale oczywiście nie mają możliwości, aby sprawdzać, czy w zaparkowanych na parkingu samochodach nie pozostawiono dzieci. Rozpoczynając każdą akcję w sklepach, informujemy naszych pracowników, czego będzie dotyczyć i z jakimi czynnościami z ich strony będzie się wiązała - w tym przypadku załogi również dostaną wszelkie niezbędne informacje na ten temat. Na pewno zwiększy to ich wrażliwośc w tym temacie.

Jak postępować?

Kiedy zauważysz dziecko pozostawione w samochodzie po pierwsze zatelefonuj pod policyjny numer 997 lub alarmowy 112. Poproś świadka do pomocy.

Jeżeli wszystkie drzwi w samochodzie są zamknięte, a pozostawione dziecko w samochodzie jest osowiałe i nie reaguje na twój głos, ani stukanie- wybij szybę!

Wybij odpowiednią szybę
Pamiętaj jednak, by nigdy nie wybijać tej, która jest najbliżej dziecka! Szkło może spowodować dodatkowe obrażenia. Wybij tę, która jest od niego najdalej. Nigdy nie rzucaj przedmiotami w szybę samochodu, jako narzędzie, wykorzystaj kamień, gaśnicę, klucz do kół samochodowych i uderzaj wyłącznie w najsłabsze miejsce - rogi szyby. Podczas,gdy ty uwalniasz dziecko, zleć wskazanej osobie wezwanie pogotowia ratunkowego.

Pierwsza pomoc

Jeżeli dziecko nie reaguje głośno wołaj o pomoc, udrożnij drogi oddechowe i sprawdź oddech. Kiedy nie oddycha prawidłowo wykonaj 5 oddechów ratowniczych. Jesli nadal widzisz brak oznak życia u dziecka wykonaj 15 uciśnięć klatki piersiowej, 2 oddechy ratownicze, 15 uciśnięć... Wykonuj czynność na płaskiej, twardej powierzchni.

Jeżeli dziecko oddycha rozbierz je, połóż płasko na ziemi z lekko uniesionymi nogami, nie tul go, spryskuj chłodną wodą, jeżeli jest przytomne można schłodzić dziecko w chłodnej kąpieli, jeżeli chce mu się pić podawaj zimną wodę lub klarowne płyny małymi łyczkami.

Warto wiedzieć

Zgodnie przepisami karnymi rodzice/opiekunowie mają obowiązek sprawowania stałej opieki nad dzieckiem do lat 7, co oznacza, że nie można takiego dziecka zostawić samego nigdzie, tym bardziej w samochodzie. Za pozostawienie dziecka bez opieki i tym samym narażenie go na bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia, może grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Dzieci mają naprawdę różne pomysły, na które my dorośli często nie wpadniemy. Jesli chodzi o wybicie szyby to osoba, która ratuje życie/zdrowie drugiej osoby, nie poniesie odpowiedzialności. Życie jest wartością nadrzędną i jeżeli przy tym dojdzie do uszkodzenia tylko mienia to w myśl przepisów prawa jest to stan wyższej konieczności. Apelujemy zatem rodziców/opiekunów o sprawowanie właściwej/odpowiedzialnej opieki nad swoimi pociechami. Nie zostawiajmy dzieci samych nigdzie, w aucie, na plaży, w domu.

Asp.szt. Anna Gembala z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie

Dziecko samo w aucie? Reaguj!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński