Drugi krok w kierunku Paryża zrobiony! Biało-Czerwoni ograli Bułgarię!

Łukasz Konstanty
Łukasz Kaczmarek był jednym z najskuteczniejszych graczy naszej reprezentacji w meczu z Bułgarią. Fot. Imago-Images/Emmefoto
Drugie zwycięstwo odniosła reprezentacja Polski siatkarzy podczas odbywającego się w Chinach turnieju kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Paryżu. W niedzielę Biało-Czerwoni pokonali Bułgarię 3:0 (26:24, 25:20, 25:21).

Bułgarzy zmagania rozpoczęli od łatwego zwycięstwa nad gospodarzami turnieju - Chińczykami. Najwięcej punktów we wspomnianej potyczce zdobył Cwetan Sokołow (20), wydarzeniem dnia był jednak debiut w seniorskiej reprezentacji zaledwie szesnastoletniego Simeona Nikołowa.

Niewykorzystana szansa Bułgarów

Właśnie wspomniany młokos mógł zostać bohaterem pierwszego seta w potyczce z Biało-Czerwonymi. Przy stanie 23-23 właśnie on pojawił się w polu zagrywki. Pierwszy serwis przyniósł punkt, za drugim razem piłka została źle przyjęta przez nasz zespół, powędrowała na drugą stronę, a okazję na zakończenie partii miał Martin Atanasow, nieoczekiwanie jednak nie trafił w plac gry. Niewykorzystane sytuacje lubią się mścić i tak właśnie stało się tym razem. W dwóch kolejnych akcjach Polacy świetnie zagrali blokiem i ostatecznie zwyciężyli 26-24.

O ile pierwszy set był dość wyrównany, w kolejnej nasz zespół kontrolował sytuację. Biało-Czerwoni szybko wypracowali kilkupunktową przewagę i choć rywale w dalszej części rywalizacji zdołali niemal odrobić stratę, nasz zespół powstrzymał ich zapędy, by znów odskoczyć na bezpieczną odległość i bez większych kłopotów doprowadzić do szczęśliwego zakończenia w postaci pięciopunktowego triumfu.

Rewelacyjna Kanada kolejnym rywalem Biało-Czerwonych

Wydawało się, że równie spokojnie podopieczni Grbicia zwyciężą w trzecim secie, w którym prowadzili już nawet różnicą pięciu punktów (16-11). Słabsze chwile sprawiły jednak, że Bułgarzy odrobili straty. Na szczęście udana końcówka pozwoliła zwyciężyć także w trzeciej partii (25-21) i w całym spotkaniu 3:0.

Kolejnym rywalem aktualnych mistrzów Europy będzie reprezentacja Kanady (mecz we wtorek, 3 października, o godzinie 10.00), która jest rewelacją początku turnieju kwalifikacyjnego. Zespół z Ameryki Północnej w sobotę pokonał Holandię 3:2, a w niedzielę uporał się z Argentyną 3:1. Szykuje się więc niezwykle interesujące widowisko.

Turniej kwalifikacyjny do IO' 24 - 2. kolejka
Polska - Bułgaria 3:0 (26:24, 25:23, 25:21)

Polska: Bartosz Bednorz (16 punktów), Łukasz Kaczmarek (13), Kamil Semeniuk (13), Jakub Kochanowski (7), Norbert Huber (2), Marcin Janusz (1), Jakub Popiwczak (libero), a także Tomasz Fornal, Grzegorz Łomacz, Karol Kłos