MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dolnośląski kościół, który zachwycił UNESCO. Co skrywa ten niezwykły klejnot Dolnego Śląska?

Patrycja Seklecka
Wideo
od 7 lat
Ma na koncie liczne wyróżnienia i tytuły, choć powstawał w czasie religijnych konfliktów, a jego przyszłość była bardzo niepewna – odkryj zachwycający klejnot Dolnego Śląska, który zachwycił cały świat i znalazł się na prestiżowej liście UNESCO. Jeśli należysz do grupy Polaków, która nie słyszała o tym wspaniałym zabytku, lepiej szybko nadrób zaległości i zorganizuj wycieczkę do jednego z najwspanialszych miejsc w Polsce.

Spis treści

Niesamowity skarb Dolnego Śląska

Kościół Pokoju w Świdnicy to unikat na skalę światową. Budowla może poszczycić się wieloma tytułami i wyróżnieniami: jest najstarszą drewnianą świątynią barokową w Europie, Pomnikiem Historii, zabytkiem wpisanym na Światową listę dziedzictwa UNESCO i – według niektórych źródeł – jednym z siedmiu nowych cudów Polski.

Prspekt organowy
To miejsce musisz zobaczyć, jeśli wybierasz się na Dolny Śląsk.

CC BY-SA 3.0 plWikipedia.org / Jar.ciurus / CC BY-SA 3.0 pl

Budowa tak ogromnego obiektu zakończyła się w 1657 roku i prawdopodobnie potrwałaby znacznie dłużej, gdyby nie pomoc lokalnych mieszkańców. Jako protestanci, wierni spotkali się z wieloma restrykcjami dotyczącymi budowy, narzuconymi przez katolickich Habsburgów. Świdniczanie do budowy mogli używać tylko drewna, piasku, słomy czy gliny, a projekt świątyni nie mógł przypominać tradycyjnego kościoła. Przedstawione warunki miały najpewniej utrudnić budowę i sprawić, że obiekt nie wytrzyma próby czasu. Dodatkowo, na zbudowanie Kościoła Pokoju mieli tylko rok – a jednak udało im się tego dokonać i... stworzyć miejsce, które do dziś zachwyca cały świat.

Kościół w Świdnicy jest europejskim symbolem pokoju, choć jego powstanie to wynik religijnych konfliktów. Podobne obiekty, możliwe do wybudowania tylko dzięki naciskom Szwedów na katolickiego króla Ferdynanda III Habsburga, stanęły w Jaworze oraz Głogowie. Niestety, ten ostatni uległ zniszczeniu w wyniku pożaru w 1758 roku.

Świdnicki zabytek został w 2001 roku doceniony przez Komitet UNESCO, dołączając do najważniejszych i najpiękniejszych obiektów historycznych na naszych ziemiach. Jeżeli planujesz wyjazd na Dolny Śląsk, koniecznie uwzględnij tę świątynię w swoim planie zwiedzania – to jedna ze wspanialszych atrakcji całego regionu, do której przybywają goście z całego świata.

Kościół Pokoju w Świdnicy: zwiedzanie

Kościół Pokoju jest otwarty dla zwiedzających niemal przez cały rok w godz.:

  • od kwietnia do października: poniedziałek – sobota: 9:00-18:00 / niedziela i święta: 12:00-18:00
  • w listopadzie: poniedziałek – sobota: 9:00 – 16:30 / niedziela i święta: 12:00-16:30
  • od grudnia do marca: poniedziałek – sobota: 10:00 – 15:00 / niedziela i święta: 12:00-15:00

Wyjątek stanowią święta takie jak Wielki Piątek, Wszystkich Świętych czy Wigilia – w te dni świątynia jest niedostępna dla turystów.

Ile kosztuje wejście do Kościoła Pokoju? Bilety i cennik 2024

Za wejście na teren świątyni trzeba zapłacić:

  • Bilet normalny: 15 zł (zwiedzanie indywidualne) / 12 zł (zwiedzanie w grupie zorganizowanej);
  • Bilet ulgowy: 12 zł (studenci, emeryci);
  • Dzieci, młodzież: 8 zł;
  • Bilet rodzinny: 35 zł (2 dorosłych + dzieci do lat 18).

Gdzie jest Kościół Pokoju? Mapa

Kościół Pokoju mieści się w Świdnicy (woj. dolnośląskie), przy placu Pokoju 6.

Noclegi, jedzenie i koncert zmysłów

Zwiedzanie Kościoła Pokoju w Świdnicy nie kończy się na obejściu placu i zlokalizowanej przy nim świątyni. To miejsce, w którym ukoisz zmysły, delektując się wspaniałymi przysmakami, wypoczywając w ciszy i wsłuchując się w przepiękne melodie.

Jeśli zgłodniejesz, możesz skorzystać z usług tamtejszej kawiarni, a nawet zarezerwować nocleg w jednym z zabytkowych budynków na placu Pokoju.

Jeśli odpowiednio się przygotujesz lub będziesz mieć odrobinę szczęścia, podczas wizyty w Świdnicy możesz trafić na niezwykły koncert – ze względu na świetną akustykę, kościelne mury są jednym z najlepszych miejsc do organizacji tego typu przedsięwzięć.

O tym, jak sprawdza się wyjątkowa akustyka drewnianej świątyni, najlepiej można się przekonać w lipcu podczas Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego, który powstał w 2000 r. z okazji 250-lecia śmierci Johanna Sebastiana Bacha. Dlaczego w Świdnicy? Kantorem naszej świątyni był Christian Gottlob Wecker, uczeń Bacha. Kościół Pokoju jest najważniejszym miejscem festiwalu rozgrywanego w kilku świątyniach Świdnicy i okolic. Jego barokowe wnętrze doskonale współgra z dziełami mistrza z Lipska, a dopełnieniem zmysłowej atmosfery festiwalu jest często towarzyszący mu piknik – czytamy na oficjalnej stronie świątyni.

W 2024 roku Międzynarodowy Festiwal Bachowski rozpocznie się 18, a zakończy 28 lipca.

Zobacz też: Dolny Śląsk na weekend. 20 ciekawych pomysłów na wycieczki blisko Wrocławia. Zaskakujące atrakcje, tajemnicze zamki, nietypowe noclegi

Źródło:: Kościół Pokoju

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dolnośląski kościół, który zachwycił UNESCO. Co skrywa ten niezwykły klejnot Dolnego Śląska? - Strona Podróży

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński