MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowe pieniądze dla nauczycieli na wakacje. To nie tylko świadczenie urlopowe. Na jakie dodatki można liczyć w edukacji?

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Jakie świadczenia otrzymują na wakacje nauczyciele?
Jakie świadczenia otrzymują na wakacje nauczyciele?
Świadczenie urlopowe dla nauczycieli będzie w tym roku wyjątkowym zastrzykiem gotówki. Wyniesie bowiem 2417,14 zł brutto. Jakich innych świadczeń mogą spodziewać się nauczyciele jeszcze w wakacje? Nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni mają szansę otrzymać dodatkowe świadczenie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych – to tzw. wczasy pod gruszą. Kto ustala zasady? Jak otrzymać dodatkowe pieniądze? Wyjaśniamy.

Świadczenie urlopowe

Świadczenie urlopowe to jedno ze świadczeń należnych nauczycielom w okresie wakacyjnym. Do 31 sierpnia nauczycielom zostanie wypłacone świadczenie za rok szkolny 2023/2024 w najwyższej do tej pory kwocie – 2417,14 zł brutto.

Poza tym świadczeniem nauczycielom oraz innym pracownikom szkoły przysługuje świadczenie socjalne z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych nazywane potocznie wczasami pod gruszą.

Wczasy pod gruszą – świadczenie socjalne dla nauczycieli

W oświacie, podobnie jak w wielu innych miejscach pracy, pracownicy ubiegają się o świadczenia w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Świadczenia w ramach ZFŚS są przyznawane na podstawie regulaminów ustalonych w każdej placówce. Wysokość świadczenia jest uzależniona od wielu czynników. Wpływ ma sytuacja życiowa, materialna, rodzinna osoby, która jest uprawiona do korzystania z funduszu. Pieniądze z ZFŚS są wypłacane na wniosek zainteresowanego, świadczenia nie są obligatoryjne.

– Każda szkoła go opracowuje indywidualnie, ale ustawa wskazuje, jakie elementy muszą się w nim znaleźć – tłumaczy w Portalu Samorządowym Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego „Forum - Oświata”.

Wysokość świadczeń socjalnych

– Wysokość wsparcia jest tak naprawdę pochodną dwóch zmiennych – wysokość środków i liczba wniosków. Bo jeśli okaże się, że wszyscy pracownicy złożą takie wnioski, to dofinansowanie będzie proporcjonalnie niższe – wyjaśnia Sławomir Wittkowicz.

Jeśli pracownik spełnia kryterium dochodowe, wysokość wsparcia jest uzależniona od tego, jakie środki w budżecie ZFŚS są przeznaczone na dany cel. Warto również wiedzieć, że każda szkoła jest zobligowana do utworzenia funduszu świadczeń socjalnych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl

Źródło: Portal Samorządowy

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dodatkowe pieniądze dla nauczycieli na wakacje. To nie tylko świadczenie urlopowe. Na jakie dodatki można liczyć w edukacji? - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński