Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobry sąsiad najlepszym strażnikiem!

URSZULA KIELLER
Warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie drzwi wejściowych. Złodzieje nie śpią, nie ułatwiajmy im zadania.
Warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie drzwi wejściowych. Złodzieje nie śpią, nie ułatwiajmy im zadania. Maciej Kaczanowski
W czasie zimowych wyjazdów wzrasta liczba włamań do mieszkań i domów. Najczęściej złodzieje forsują drzwi i okna.

Aby nie zostać niemile zaskoczonym po powrocie, zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenia.

Wszyscy chcemy mieszkać tam, gdzie jest spokojnie i bez lęku można wyjść na ulicę, a dzieci puścić na podwórko. Bezpieczna dzielnica to druga po cenie cecha decydująca o zakupie mieszkania.

Budowane obecnie domy wyposażone są najczęściej w domofony, a czasami nawet są ogrodzone. Na zamówienie możemy sobie wstawić także drzwi antywłamaniowe albo bezpieczne okna. Wszystko to jednak kosztuje i często rezygnujemy z tych wydatków, patrząc na ogół poniesionych kosztów. I często potem żałujemy.

Zwykły domofon i ogrodzenie

Nowoczesne domofony mają zamki szyfrowe, które pozwalają otworzyć drzwi za pomocą wystukanego na klawiaturze kodu (bez użycia klucza). Coraz częściej montowane są wideofony, czyli domofony z kamerą, dzięki której widzimy osobę, która chce się do nas dostać.

Możemy także namówić sąsiadów do ogrodzenia budynku, w którym mieszkamy. Wcześniej jednak musimy uregulować wszystkie sprawy własnościowe związane z gruntem, na którym stoi dom. Na ogrodzenie nie trzeba mieć pozwolenia budowlanego. Jeśli jednak ma ono przylegać do tzw. obiektów użyteczności publicznej, jak drogi czy place, lub ma być wyższe niż 2,20 m, to zamiar budowy trzeba zgłosić w starostwie powiatowym. W zgłoszeniu musimy podać rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót oraz termin ich rozpoczęcia. Budowa takiego ogrodzenia, oczywiście w zależności od jego długości i materiałów, kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych.

A może monitoring?

Modne ostatnio jest także zakładanie monitoringu w mieszkaniu, czyli specjalnego systemu alarmowego. W razie włamania z mieszkania wysyłany jest sygnał do agencji ochrony. Po jego odebraniu agencja wysyła patrol interwencyjny. Monitoring będzie skuteczny, kiedy patrol pojawi się szybko, czyli w ciągu kilku minut po wezwaniu.

Drzwi nie do zdobycia

Jak podaje policja najczęściej włamania do mieszkań dokonywane są przez drzwi i okna. Dlatego też najbardziej należy zadbać o te elementy mieszkania. Wyważenie zwykłych drzwi zajmuje złodziejowi ok. 10 sekund! Przy małym zagrożeniu włamaniem wystarczy je wzmocnić - obić blachą, założyć blokady przeciwwyważeniowe, zamontować łańcuch i wizjer. Powinniśmy wymienić przynajmniej jeden zamek na atestowany klasy C (klasa C jest najwyższa). Kiedy istnieje duże zagrożenie włamaniem musimy wymienić drzwi na antywłamaniowe oraz dodatkowo wzmocnić drzwi balkonowe i okna. Takie drzwi muszą mieć atest Instytutu Mechaniki Precyzyjnej.

Włamywacze często dostają się do mieszkań przez drzwi balkonowe. Dlatego warto wybrać te wyposażone w klamki z zamkiem albo zasuwki. Jeszcze lepszym zabezpieczeniem, ale i kosztowniejszym, jest zamontowanie w oknach szyb antywłamaniowych. Mamy do wyboru kilka klas szyb antywłamaniowych. Najmniejsza wytrzymałość to P1 lub P2. Najwyższa - P8. Szyba musi być umocowana w odpowiedniej ramie i futrynie. Można również kupić folie antywłamaniowe. Nakleja się je na zwykłe okna. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, wybierzmy folie 300-700 mikronów.

Przyjazny sąsiad

Okazuje się, że nie ma lepszego zabezpieczenia od czujnego oka sąsiada. Dobry sąsiad to według policji najlepszy alarm. Kiedy nas nie ma przypilnuje mieszkania, zbierze z wycieraczki ulotki, wyjmie ze skrzynki listy itp. A przede wszystkim zadzwoni na policję, kiedy spostrzeże coś niepokojącego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński