Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długi weekend w październiku! Pracownicy mają się z czego cieszyć. Będą mieli do odebrania wolne 30.10.2023

MS
Kalendarz na 2023 roku zapewnia pracownikom kilka długich weekendów bez uszczerbku na stracie dni urlopowych. Co ważne, kilkudniowy wypoczynek nadejdzie już bardzo blisko. Szykujcie się na odpoczynek w październiku.Szczegóły w naszej galerii >>>
Kalendarz na 2023 roku zapewnia pracownikom kilka długich weekendów bez uszczerbku na stracie dni urlopowych. Co ważne, kilkudniowy wypoczynek nadejdzie już bardzo blisko. Szykujcie się na odpoczynek w październiku.Szczegóły w naszej galerii >>>pexels
Kalendarz na 2023 roku zapewnia pracownikom kilka długich weekendów bez uszczerbku na stracie dni urlopowych. Co ważne, kilkudniowy wypoczynek nadejdzie już bardzo blisko. Szykujcie się na odpoczynek w październiku.

Długi weekend jeszcze w październiku? Dzień wolnego gratis

Urlop między weekendem a świętami wypadającymi w dni powszednie może okazać się wyjątkowo korzystną inwestycją. Eksperci z wyliczyli, że długich weekendów w 2023 roku może być nawet osiem. Najbliższą okazją do wypoczynku będzie ta w październiku. Szczegóły w naszej galerii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Zasady urlopów 2024 - zmiany w kodeksie pracy

Osobom zatrudnionym na pełnym etacie przysługuje 26 dni urlopu, a niektórzy mają szanse na więcej dni bez pracy!

Za dzień wolny wypadający w sobotę pracownikowi przysługuje wolny dzień w innym terminie. Taka sytuacja w 2024 roku będzie miała miejsce już w styczniu. Święto Trzech Króli, 6 stycznia w tym roku wypada właśnie w sobotę. Najczęściej pracodawcy dają wolny dzień w piątek dzień przed. Jednak nie jest to obowiązek. Pracodawca może dać pracownikom wolny dzień w innym terminie.

Dostosowanie polskiego prawa pracy do unijnych dyrektyw zakłada, że pracownikowi, oczywiście pod pewnymi warunkami, będzie przysługiwać więcej dni wolnych niż dotychczas. Wdrażane tych unijne przepisy dotyczą przejrzystych warunków pracy, ale przede wszystkim godzenia obowiązków zawodowych i rodzinnych.

Ile dni wolnych od pracy będziemy mieć w 2024 roku?

Maksymalnie pracownikom może przysługiwać aż 35 dni wolnych w roku, ale ta liczba dni urlopu nie będzie należała się wszystkim.

Dni wolne w październiku

Najbliższe dni ustawowo wolne od pracy wypadają w listopadzie (wspomnienie wszystkich świętych), to długi weekend można rozpocząć jeszcze w październiku. 1 listopada wypada w środę, zatem biorąc wolne 30 i 31 października można wykorzystać długi weekend i mieć pięć dni wolnego: 28 października – 1 listopada. Odpoczynek od pracy można wydłużyć, składając wniosek urlopowy na 2 i 3 listopada. Wówczas zapewnimy sobie dodatkowe 4 dni wolnego.

Co ważne, święto odzyskania niepodległości wypada w tym roku w sobotę, dzięki czemu pracownikom przysługiwać będzie dodatkowy dzień wolny, często wyznaczany jeszcze na ten sam miesiąc np. na piątek 10 listopada. Pracodawca może jednak zdecydować o „odbiorze” wolnego za 11 listopada w innym dniu.

- Niektórzy mogą być zdziwieni, ale jedna trzecia dni w roku potrafi być wolna od pracy. Skąd bierze się taka wartość? Jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko same soboty i niedziele, to w ten sposób otrzymamy aż 105 dni wolnych. Do tego dodać trzeba 9 dni świątecznych, które wypadają w dniach roboczych, ale z mocy ustawy są wolne od pracy. Dodatkowo mamy prawo do odebrania jednego dnia za święto wypadające w sobotę. Mowa tutaj o 11 listopada. W sumie mamy więc aż 115 dni wolnych od pracy wciąż nie wykorzystując urlopu – czytamy w komentarzu analityków z HRE Investments.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński