MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Diwali 2023 – magiczne święto światła. Kiedy wypada, jak się je obchodzi? Ile kosztuje wycieczka do Indii na obchody Diwali? Sprawdźcie

Emil Hoff
Emil Hoff
Zbliża się jedno z największych świąt Azji, obchodzone w Indiach i kilku innych krajach od prawie 2 tys. lat. To Diwali, święto światła. Co jest w nim niezwykłego, jakie tradycje się z nim wiążą i ile kosztuje wycieczka dla Indii na obchody Diwali 2023? Przekonajcie się - zapraszamy do informatora.
Zbliża się jedno z największych świąt Azji, obchodzone w Indiach i kilku innych krajach od prawie 2 tys. lat. To Diwali, święto światła. Co jest w nim niezwykłego, jakie tradycje się z nim wiążą i ile kosztuje wycieczka dla Indii na obchody Diwali 2023? Przekonajcie się - zapraszamy do informatora. subodhsathe, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne
Czym jest Diwali, hinduskie święto światła? Kiedy się je obchodzi? Co symbolizują miliony oliwnych lampek, jakie jeszcze tradycje wiążą się z Diwali i czy warto polecieć do Indii specjalnie po to, by zobaczyć na własne oczy niezwykłe obchody święta światła? Na te i więcej pytań odpowiadamy w naszym informatorze dla turystów: Diwali 2023 – znaczenie i tradycje. Przekonajcie się też, ile kosztuje weekendowa wycieczka do Indii dla dwojga w okresie święta Diwali.

Spis treści

Diwali – co to jest za święto?

Diwali, zwane też Dipawali, to święto światła, obchodzone bardzo hucznie w Indiach i wielu innych krajach. Diwali symbolizuje triumf dobra nad złem, światła nad ciemnością, wiedzy i oświecenia nad ignorancją. To czas radości, gdy ciemną noc w czasie nowiu księżyca rozświetlają miliony oliwnych lampek i pokazy sztucznych ogni.

Pierwotnie Diwali było świętem wyznawców hinduizmu, ale w wielkich i różnorodnych Indiach obyczaj szybko został przyjęty także wśród wyznawców innych religii. Dziś Diwali to święto państwowe w Indiach, Malezji, Mjanmie, Nepalu, na Sri Lance, w Singapurze, Pakistanie, Surinamie, Trinidadzie i Tobago, Gujanie, na Fidżi i Mauritiusie. Obchodzi je także diaspora Hindusów w wielu krajach, w tym USA.

Obchody Diwali są tak spektakularne, że cieszą się dużym zainteresowaniem także wśród turystów, którzy w tym czasie chętnie odwiedzają Indie, by na własne oczy zobaczyć, jak święci się to niezwykłe święto.

Do miejsc, w których najhuczniej obchodzi się Diwali w Indiach, należą np.:

 • Waranasi,
 • Jaipur,
 • Kalkuta,
 • Amritsar,
 • Udajpur,
 • Goa,
 • Delhi,
 • Ahmadabad.
Święto Diwali w Waranasi
Diwali obchodzi się szczególnie widowiskowo w Waranasi, jednym ze starożytnych centrów hinduizmu. Na zdjęciu celebracja Diwali nad Gangesem.

Zdjęcie na licencji CC BY 2.0. Matt Zimmerman, Flickr.com,

Czytaj też: Jarmark bożonarodzeniowy w twoim mieście. Kiedy są jarmarki w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i innych miastach? Podajemy daty i adresy

Kiedy obchodzone jest święto Diwali w 2023 r.?

Najważniejszy dzień święta Diwali w 2023 r. wypada w niedzielę 12 listopada.

Diwali obchodzone jest każdego roku w innym dniu, na przełomie października i listopada. Data święta wyznaczana jest na podstawie hinduskiego kalendarza księżycowego. Diwali trwa 5 dni, od 13. do 17. dnia miesiąca kartika. Kulminacja święta, trzeci dzień, nazywany Lakshmi Puja (lub właściwe święto Diwali), wypada w noc nowiu księżyca, uznawaną za najciemniejszą w roku. To także koniec roku według rachuby religijnej hinduistów.

W różnych regionach Indii można spotkać różne warianty interpretacji, zwyczajów, a nawet długości trwania święta Diwali. Np. w stanach Maharasztra i Gudżarat święto światła obchodzi się dłużej.

tradycyjne lampki oliwne diya
Diya, tradycyjne lampki, to główne źródło światła w czasie obchodów Diwali. Światło symbolizuje zwycięstwo dobra nad złem i mądrości nad ignorancją. phive2015, iStock / Getty Images Plus

Skąd wzięło się Diwali? Święto światła w czterech religiach

Uczeni uważają, że współczesne Diwali wywodzi się od pierwotnych, pradawnych hinduskich świąt, odprawianych na zakończenie zbiorów jako podzięka dla bogów.

Nazwa Diwali lub Dipawali (tę drugą stosuje się w południowych stanach Indii, na Sri Lance, w Malezji, Singapurze i RPA) oznacza „rząd lamp” i dobrze oddaje główny element celebracji – lampki rozświetlające noc.

Samo święto dedykowane jest różnym bogom hinduizmu i innych wielkich religii Indii. Przede wszystkim poświęcone jest bogini Lakszmi, przynoszącej szczęście i dobrobyt. Czci się także boga mądrości Ganeszę. W wielu częściach Indii w czasie obchodów Diwali dominują inne prominentne bóstwa, takie jak boginie Kali i Saraswati, bogowie Wisznu, Kriszna czy Hanuman.

Posąg boga Ganeszy
Bogini Lakszmi w czasie obchodów Diwali często towarzyszy Ganesza, bóg mądrości, przedstawiany z głową słonia. Photo by Shubham Bombarde on Unsplash

Wielu Hindusów łączy też Diwali z wielkim poematem „Ramajana”, według którego właśnie w noc święta światła do swego królestwa Ajodja powrócić miał Rama wraz z żoną i bratem po zwycięstwie w wojnie z królem demonów Rawaną.

Nie tylko wyznawcy hinduizmu obchodzą święto światła Diwali. Ma ono także swoje interpretacje w trzech innych religiach.

 • Wyznawcy dżinizmu widzą w nim pamiątkę nirwany założyciela tej religii, Mahawiry.
 • W sikhizmie Diwali jest pamiątką wyzwolenia z więzienia guru Hargobinda, jednego z duchowych przywódców sikhizmu.
 • Odmiana buddyzmu z Nepalu – newar – także znana jest ze świętowania Diwali przez modlitwy do Lakszmi i Ganeszy (nietypowo dla buddystów, którzy z reguły nie przejmują się przesadnie bogami, uznawanymi za byty hierarchicznie niższe od buddów).

Zobaczcie krótki film w języku angielskim, wyjaśniający, skąd wzięło się święto Diwali:

Zwyczaje związane ze świętem światła. Jak obchodzi się Diwali?

Diwali jest trochę jak połączenie świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra. Zobaczcie, jak ten 5-dniowy festiwal obchodzi się tradycyjnie w Indiach:

 • Dzień 1: w pierwszym dniu obchodów Diwali Hindusi sprzątają swoje domy i pozbywają się wszystkich starych i niepotrzebnych przedmiotów. Zaraz potem rzucają się w wir zakupów i nabywają nowe sprzęty. Bogini Lakszmi patronuje tym nabytkom i przynosi szczęście kupującym.
 • Dzień 2: w tym dniu w Indiach dekoruje się domy. Charakterystyczne są zwłaszcza piękne, wzorzyste kobierce, nazywane rangoli, układane z piasku i kwiatów przed wejściami do domów, świątyń, a nawet biur. Rangoli są nietrwałe i po Diwali zostaną błyskawicznie zniszczone – to także rytualny gest, służący uzmysłowieniu przemijalności świata. Powodzeniem cieszą się też wzorzyste pasma materiały, zawieszane pod sufitami, nazywane dżalar.
 • Dzień 3: Lakshmi Puja to najważniejszy dzień (i noc) święta światła. Rodziny spotykają się na wspólnej uczcie. Odbywają się także liczne imprezy towarzyskie, zjazdy grup zawodowych, organizowane są wydarzenia kulturalne, w parkach odgrywane są spontaniczne koncerty i pokazy tańca, a na wsiach organizuje się jarmarki. W nocy w całych Indiach zapala się gliniane lampki oliwne, nazywane diya, na powitanie bogini Lakszmi. Popularną atrakcją są także pokazy sztucznych ogni.
 • Dzień 4: to początek nowego roku. Hindusi odwiedzają swoje rodziny i obdarowują się podarkami, przeważnie słodyczami.
 • Dzień 5: poświęcony jest więzom między rodzeństwem. Bracia powinni odwiedzić swoje zamężne siostry, które z kolei powinny przyjąć ich ucztą.
Chłopiec zapala lampki w czasie święta Diwali
W dniu Lakszmi Puja w całych Indiach zapala się miliony lampek na powitanie Lakszmi, bogini szczęścia i dobrobytu. SAURABH1223, pixabay.com
Sztuczne ognie z okazji święta Diwali
Sztuczne ognie są jedną z atrakcji w czasie kulminacji święta Diwali w Lakszmi Puja. Europejczykom Diwali może przypominać połączenie Bożego Narodzenia z sylwestrem. Photo by Anirudh on Unsplash

Czytaj też: Tajlandia na jesień i zimę 2023/24: ceny wycieczek all inclusive, najlepsze atrakcje, pogoda, praktyczne porady

Weekend w Indiach na święto Diwali. Ile kosztują przelot i nocleg?

Jeśli chcecie zobaczyć obchody święta Diwali na własne oczy, możecie zaplanować podróż do Indii na drugi weekend listopada 2023. Ile może kosztować taka wycieczka?

Święto trwa 5 dni, ale podróż może być dość długa. Dlatego policzyliśmy koszty wycieczki, przyjmując datę wylotu 9 listopada i powrotu 15 listopada, a także 3 noce w hotelu 3-gwiazdkowym. Startujecie z Warszawy, Diwali spędzacie w mieście Delhi.

Wszystkie koszty wyliczono dla dwóch dorosłych osób.

 • Najtańszy przelot z Warszawy do Delhi: 4675 zł (lot z przesiadkami, cała podróż potrwa ponad 30 godzin w jedną stronę).
 • Tani hotel 3-gwiazdkowy: ok. 200 zł za 3 noce niedaleko centrum miasta.
 • Wyżywienie: koszty życia w Delhi są prawie o połowę niższe niż w Warszawie. Dzienne wyżywienie dla dwóch osób nie powinno kosztować więcej niż ok. 160 zł. Dla trzech dni pobytu kwota może wynieść ok. 500 zł.
 • Łączne koszty wycieczki na święto Diwali do Indii: ok. 5500 zł.

Zobacz zdjęcia ukazujące obchody święta Diwali:

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Diwali 2023 – magiczne święto światła. Kiedy wypada, jak się je obchodzi? Ile kosztuje wycieczka do Indii na obchody Diwali? Sprawdźcie - Strona Podróży

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński