MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dieta bez mięsa chroni przed rakiem. Wegetarianizm zmniejsza ryzyko rozwoju wszystkich typów nowotworów. Zobacz, jak działają odmiany diety

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Dieta zmniejszająca ryzyko rozwoju raka to na pewno jadłospis bez mięsa. Wyłączenie z diety tego produktu, a najlepiej również innych zwierzęcych pokarmów, to potwierdzona ochrona przed wszystkimi typami nowotworów. Skuteczność antyrakowa zależy od rodzaju menu. Zobacz, jak działają różne odmiany diety wegetariańskiej.
Młoda kobieta je bezmięsne danie
Posiłki bez mięsa są wciąż atrakcyjne i sycące. A jeśli komuś brakuje kiełbasek i kotletów, może łatwo kupić je w wersji roślinnej. pvproductions/freepik

Spis treści

Czy mięso jest rakotwórcze?

Wiele badań sugerowało już istotny związek między jedzeniem mięsa i zwiększonym prawdopodobieństwem rozwoju niektórych rodzajów nowotworów. To tylko jeden z powodów, dla których zaleca się zmniejszenie jego spożycia. Również polscy eksperci zalecają ograniczenie spożycia tego produktu. Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia (dziś NIZP – PZH) prawidłowa, prozdrowotna dieta powinna uwzględniać nie więcej niż pół kilograma mięsa tygodniowo, przy czym liczba ta dotyczy jego postaci surowej.

Zobacz też: Ten egzotyczny dodatek zastąpi sól i maggie. Od 2,5 tys. lat zachwyca intensywnym smakiem. Czy sos sojowy jest zdrowy?

Co więcej, w badaniach przeprowadzonych przez Uniwersytet Oksfordzki udało się potwierdzić, że osoby ograniczające mięso i inne produkty zwierzęce rzadziej zapadają na nowotwory jako takie.

Sprawdź też: Zmniejsz porcje mięsa o 50 g i wybieraj te produkty. Tak zmaleje ryzyko chorób serca i cukrzycy

Aby określić związek między różnym poziomem spożycia mięsa na prawdopodobieństwo zdiagnozowania raka, poddano analizie dane 472 377 osób z bazy UK Biobank, zbierane na przestrzeni 11,4 lat. Początkowo u żadnego uczestników, którymi były osoby w wieku 40-70 lat, nie stwierdzono choroby nowotworowej. Z biegiem lat rozwinęła się ona u 54 961 osób.

Polecamy także:

Dieta wegetariańska chroni przed rakiem piersi, prostaty i innymi

Aby oszacować zagrożenie zachorowaniem na najczęściej występujące nowotwory każdego z uczestników zakwalifikowano do jednej z grup na podstawie składu diety. Następnie obliczono to ryzyko w porównaniu z mięsożercami – tak zdefiniowano osoby jedzące czerwone i białe mięso, w tym również przetworzone w postaci wędlin, częściej niż 5 razy w tygodniu.

Oto wyniki, jakie otrzymano:

  • U osób o niskim spożyciu mięsa, które sięgały po te same produkty, co mięsożercy, ale najwyżej 5 razy w tygodniu, ryzyko rozwoju raka było o 2 proc. mniejsze niż w przypadku spożycia codziennego.
  • Peskatarianie, czyli osoby, które nie jedzą mięsa ssaków, ale nie unikają mięsa ryb, chorowały na nowotwory o 10 proc. rzadziej niż mięsożercy.
  • Wegetarianie, czyli osoby rezygnujące z mięsa, a zwłaszcza weganie (unikający wszystkich produktów odzwierzęcych), byli o 14 proc. mniej narażeni na rozwój nowotworów niż inne grupy.
  • Co więcej, dieta wegetariańska okazała się szczególnie korzystna dla kobiet po menopauzie, zmniejszając zagrożenie rakiem piersi o 18 proc.
  • U mężczyzn będących jaroszami zagrożenie rakiem prostaty było niższe o 31 proc., a u jedzących ryby – o 20 procent.
  • Samo zmniejszenie ilości mięsa i sięganie po nie nie częściej niż w pięć dni w tygodniu wiązało się też z mniejszym ryzykiem rozwoju raka jelita grubego (o 9 proc.)

Tak, jak w przypadku wszystkich analiz danych z brytyjskiego Biobank i podobnych baz, naukowcy podkreślają fakt stwierdzenia korelacji, a nie – związku typu przyczyna-skutek między badanymi z kwestiami. Badacze obserwują ponadto, że osoby ograniczające mięso i całkiem rezygnujące z jego spożycia stosują dodatkowo inne prozdrowotne strategie, a ich dieta jest ogólnie bardziej wartościowa niż w przypadku mięsożerców. Niemniej nie można pomijać tak ważnych wniosków, które mogą znacząco wspomóc profilaktykę chorób nowotworowych.

Dowiedz się także na temat:

Może pora na nową patelnię?

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dieta bez mięsa chroni przed rakiem. Wegetarianizm zmniejsza ryzyko rozwoju wszystkich typów nowotworów. Zobacz, jak działają odmiany diety - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński