MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Diablo 4 – ujawniono wymagania sprzętowe. Kiedy premiera? Zobacz wszystkie informacje o grze w jednym miejscu

Kacper Derwisz
Lilith ma być głównym oponentem graczy w Diablo 4.
Lilith ma być głównym oponentem graczy w Diablo 4. Blizzard / materiały prasowe
Prace nad Diablo 4 prowadzone są od wielu lat i zostały właśnie z grubsza zakończone. Świadczy o tym fakt, ze twórcy właśnie ogłosili, że gra pokryła się złotem i trafiła do tłoczni. Po ogromnym sukcesie poprzednich części oczekiwania graczy są wysokie, tym bardziej że zapowiedziano powrót do mrocznego, brutalnego klimatu. Beta testy zakończyły się sporym sukcesem, jednak gracze obawiają się o przyszłość produkcji. Zobacz, co do tej pory wiemy na temat czwartej odsłony Diablo.

Spis treści

Diablo 4 – co wiemy?

Diablo 4 to reprezentant typowego dla serii gatunku RPG hack-n-slash z mrocznym klimatem i widokiem w rzucie izometrycznym. Co ciekawe, ma to być tytuł wymagający połączenia z internetem, także podczas ogrywania solowej kampanii. Spowodowane jest to możliwością dzielenia świata z innymi graczami, a połączenie sieciowe jest do tego niezbędne.

Kiedy premiera Diablo 4?

W czasie gali The Game Awards 2022 razem z oficjalnym zwiastunem przedstawiona została oficjalna data premiery nowego Diablo. Fani będą musieli poczekać jeszcze kilka tygodni, ponieważ gra pojawi się 6 czerwca 2023 roku.

Data premiery jest już pewna, gdyż na oficjalnym Twitterze Diablo pojawiła się informacja o tym, że gra pokryła się złotem. Oznacza to, że prace zostały zakończone i pliki zostały już przekazane do tłoczni oraz cyfrowych dystrybucji.

Diablo 4 – klasy postaci

Do tej pory potwierdzono następujące klasy postaci do wyboru:

 • Barbarzyńca – wytrzymały Barbarzyńca jest idealny dla osób o agresywnym stylu gry. Jest mistrzem broni dwuręcznej. Łączy swoje przerażające narzędzia z okrzykami wojennymi i wzmocnieniami zwiększającymi zdolności;
 • Czarodziej – ‎zadaje obrażenia dzięki swoim umiejętnościom opartym na żywiołach. Jej podstawowy zasób to mana;
 • Łotrzyk – ‎wykorzystuje łuk jako swoją podstawową broń, wraz z kolekcją śmiercionośnych noży i pułapkami. Łotrzyk jest idealny do zadawania ogromnych obrażeń z daleka;‎
 • Druid – ‎powraca ze swoją menażerią zwierzęcych towarzyszy. Dzięki umiejętnościom, które pozwalają skupić się na przywoływaniu stworzeń lub władaniu umiejętnościami żywiołów, Druid jest złotym środkiem między agresywną grą na dystans a walką na pierwszej linii frontu;
 • Nekromanta – ‎posiada dwa różne rodzaje zasobów, których używa: Esencję i Zwłoki. Inną funkcją zwłok jest fakt, że mogą być używane do przywoływania szkieletowych sługusów lub do zasilania różnych innych umiejętności. Oprócz pojawiania się, gdy wrogowie są zabijani w pobliżu nekromanty, zwłoki mogą być również generowane za pomocą różnych efektów, co daje dodatkową kontrolę nad tym, jak często chcesz z nimi wchodzić w interakcje. ‎Jeśli chodzi o broń i inny unikalny sprzęt, nekromanci używają mieczy, sztyletów, różdżek i tarcz.‎

Fabuła i świat

Nie należy się spodziewać rewolucji. Zapewne znów przyjdzie nam zmierzyć się z tytułowym Diablo, czy sprzymierzyć z Aniołami w słusznej sprawie. Z konkretnych informacji wiadomo tylko, że akcja toczyć się ma w krainie zwanej Sanktuarium, która ponownie zostanie obrana za cel przez siły Piekła. Armia dowodzona ma być przez demona o imieniu Lilith. Akcja gry ma się rozgrywać po wydarzeniach znanych z dodatku do Diablo 3 – Reaper of Souls. Regiony mają być od początku otwarte i to my mamy decydować, w jakiej kolejności je zwiedzimy. Oto one:

 • Scosglen
 • Hawezar
 • Kedżystan
 • Strzaskane Szczyty
 • Suche Stepy

Kilka nowych szczegółów na temat lokacji w grze deweloperzy podali w niedawnym komunikacie:

Opublikowany został również filmik omawiający konstrukcję świata Sanktuarium i przybliżający rodzaje przeciwników, z którymi gracz będzie musiał się zmierzyć:

Diablo 4 – rozgrywka

Cykl słynie z konkretnego rodzaju rozgrywki i nie spodziewałbym się dużych zmian. Naszym zadaniem będzie eksploracja świata i walka z ogromnymi ilościami wrogów, zbierając po drodze wypadające z nich przedmioty i złoto. Po drodze będziemy zyskiwać doświadczenie, dzięki któremu rozwiniemy nasze zdolności i statystyki. Każda klasa postaci ma swoje własne drzewko rozwoju, które rozbudujemy za pomocą expa, run i przedmiotów specjalnych.

Niedawno pojawił się materiał pokazujący innowacje w rozgrywce we wczesnej wersji beta:

Wygląda też na to, że po jednorazowym przejściu kampanii gracze będą mogli pominąć ją, jesli będą chceli sworzyć nową postać. Ta mechanika pozwoli na luźną rozgrykę kolejnymi klasami, bez potrzeby przechodzenia całej historii od nowa.

Mikropłatności w Diablo 4

Dodatkowo twórcy potwierdzili, że po ukończeniu gry konsumenci otrzymają masę zawartości dodatkowej i gra dopiero wtedy się rozpoczyna. Planowane są regularne eventy i aktualizacje przez wiele lat od wydania tytułu. Najnowszy film opublikowany przez deweloperów sprawił, że gracze wyrażają swoje zaniepokojenie tzw. endgamem z uwagi na możliwość pojawienia się mikrotransakcji, czyli dodatkowych opłat za ułatwienia rozgrywki.

Skąd obawa? W tej fazie rozgrywki progresja postaci za bardzo opiera się na statycznym wzroście statystyk. Istnieje tutaj więc spora obawa o płatne przyspieszenia i ulepszenia, które zakłócą balans sił. Mimo że twórcy zapewniają, że do tego nie dopuszczą.

Gra wieloosobowa w Diablo 4

Multiplayer w grze będzie działał podobnie jak w poprzedniej części cyklu. Diablo 4 tworzone jest jako gra-usługa, więc rozgrywka wieloosobowa będzie podzielona na sezony, by w każdym z nich wszyscy otrzymali świeży start. Jak zapowiadają twórcy, każdy nowy sezon to nie tylko rozpoczęcie zabawy od początku, ale również zupełnie nowa zawartość:

Każdy sezon zostanie wydany ze świeżymi, nowymi funkcjami rozgrywki i questem, który wprowadzi nowe wyzwania, tajemnice i możliwości do doświadczenia zdobywania poziomów.

Podobnie jak w obecnie najpopularniejszych grach wieloosobowych, balans pomiędzy postaciami i przedmiotami będzie regularnie zmieniany tak, aby nie dopuścić do tego, by jakaś kombinacja przedmiotów była zbyt silna.

Diablo 4 otrzyma też Przepustkę Sezonową, czyli pakiet dodatkowych bonusów dla gracza na dany sezon dostępny za pewną jednorazową opłatę. Jednocześnie twórcy zaznaczają, że w ramach płatnej paczki gracze nie otrzymają żadnych elementów dających płacącym graczom przewagę nad tymi niepłacącymi. Możliwe będą również zakupy elementów kosmetycznych w grze za wewnętrzną walutę:

Jak już wcześniej mówiliśmy, Diablo 4 będzie grą pełnopłatną, z zawartym sklepem ze skórkami i Przepustką Sezonową – z których nic nie oferuje opcji pay-for-power (ang. zapłać, by zyskać siłę). Naszym celem przy projektowaniu zakupów w grze jest stworzenie pięknych rzeczy, które zwiększają wartość doświadczenia w grze.

Grafika i wydajność

Deweloperzy odeszli od bardziej kreskówkowych tekstur Diablo III na rzecz tych mroczniejszych z poprzednich odsłon. Widać to m.in. na tym filmie:

Poza tym prawdopodobnie na konsolach nowej generacji zagramy w 4K i 30 FPS lub w trybie wydajności w FullHD i 60 FPS. Parametry rozgrywki na PC będą zależeć od mocy naszego sprzętu. Z uwagi na odległą premierę, nie wydaje się, by poprzednia generacja konsol miałaby otrzymać swoją wersję.

System towarzyszy

W Diablo 4 ma powrócić znany z drugiej części gry system towarzyszy. Tym razem jednak nie ma mowy o wynajmowaniu ich za pieniądze. Jak donoszą źródła, towarzysze dołączą do nas tylko na pewnych etapach w trakcie trwania kampanii.

Edycje i cena

Poznaliśmy już zarówno zawartość, jak i ceny wszystkich edycji, w których będzie dostępna gra.
Standardowa wersja cyfrowa (około 350,00 zł)

 • Gra Diablo IV na Battle.net;
 • Wczesny dostęp do otwartych beta-testów;
 • Skrzydła Inariusa oraz murlokowey zwierzak Inariusa w Diablo III;
 • Wierzchowiec Amalgamat Szału (Amalgam of Rage) w World of Warcraft;
 • Zestaw elementów ozdobnych Skrzydlatej Ciemności w Umbrze w Diablo Immortal.

Cyfrowa wersja Deluxe (około 410,00 zł)

 • Wszystko z zawartości standardowej wersji cyfrowej;
 • Wierzchowiec Światłosiewca w Diablo IV;
 • Maksymalnie 4-dniowy wczesny dostęp do Diablo IV;
 • Odblokowanie sezonowego karnetu bojowego premium w Diablo IV;
 • Pancerz dla wierzchowca Piekielna Skorupa w Diablo IV;
 • Wierzchowiec Pokusa w Diablo IV.

Cyfrowa wersja Ultimate (około 460,00 zł)

 • Cała zawartość cyfrowej wersji Deluxe;
 • Przyspieszone odblokowanie sezonowego karnetu bojowego w Diablo IV, zawierające odblokowanie sezonowego karnetu bojowego premium oraz 20 pominięć poziomów i element ozdobny;
 • Emotka skrzydeł w Diablo IV.

Limitowana edycja kolekcjonerska (brak gry w zestawie)

 • Świeca Stworzenia;
 • Mapa Sanktuarium na tkaninie;
 • Kolekcjonerski album z grafikami z Diablo IV;
 • Okultystyczna podkładka pod mysz;
 • Przypinka horadrimów;
 • Dwa matowe wydruki grafik w rozmiarze ok. 47 cm x 27,4 cm.
Co ciekawe, w "kolekcjonerce" nie znajdziemy samej gry.
Co ciekawe, w "kolekcjonerce" nie znajdziemy samej gry. Blizzard / materiały prasowe

Diablo 4 – polska wersja językowa

To już pewne, że Diablo 4 otrzyma pełną polską lokalizację, podobnie jak trójka. Ryszard Chojnowski, właściciel firmy Albion tłumaczącej gry dla Blizzarda zarówno podczas swoich transmisji w serwisie Twitch, jak i na swoim Twitterze poinformował, że spędził cały dzień na nagraniach do „pewnej dużej gry”. Oczywiście każdy się domyśla, o jaką grę chodzi.

Co więcej, wygląda na to, że aktor głosowy wcielający się w Geralta w grach z serii Wiedźmin użyczy głosu w Diablo 4 jednej z postaci.

Pierwsze wrażenia

Pierwsze media branżowe miały okazję zagrać już w Diablo 4. W sieci można znaleźć wstępne wrażenia z najnowszej produkcji Blizzarda, jak również przyjrzeć się kilkuminutowym materiałom z rozgrywki. Testerzy zauważają, że otwarty świat limitowany jest poziomem postaci, kampania jest nieliniowa i można ją poprowadzić wedle własnego uznania. Recenzenci potwierdzają również, że gra wróciła do swoich mrocznych korzeni.

Otwarta beta Diablo 4

Blizzard przygotował dwa darmowe weekendy z Diablo 4. Pierwszy z nich będzie dostępny jedynie dla graczy, którzy zakupili grę przedpremierowo, jednak w drugim terminie gra zostanie udostępniona dla wszystkich chętnych. Po więcej informacji zapraszamy do osobnego materiału:

Materiały zakulisowe

Z okazji zbliżającej się premiery twórcy udostępniają coraz więcej materiałów zakulisowych, ukazujących proces pracy nad grą. Najnowszy z nich pokazuje proces powstawania Katedry Diablo.

Wymagania sprzętowe Diablo 4

Potwierdzono już również oficjalne wymagania sprzętowe na PC:

Minimalne wymagania sprzętowe (1080p, niskie ustawienia graficzne, 30fps)

 • OS: 64-bit Windows 10 wersja 1909 lub nowsza
 • Procesor: Intel Core i5-2500K lub AMD FX-8350
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Grafika: NVIDIA GeForce GTX 660 lub AMD Radeon R9 280
 • Miejsce na dysku: SSD z 90 GB wolnego miejsca
 • Dostep do internetu

Zalecane wymagania sprzętowe (1080p, średnie ustawienia graficzne, 60fps)

 • OS: 64-bit Windows 10 wersja 1909 lub nowsza
 • Procesor: Intel Core i5-4670K lub AMD Ryzen 1300X
 • Pamięć: 16 GB RAM
 • Grafika: NVIDIA GeForce GTX 970 lub AMD Radeon RX 470
 • Miejsce na dysku: SSD z 90 GB wolnego miejsca
 • Dostep do internetu

Wysokie wymagania sprzętowe (1080p, wysokie ustawienia graficzne, 60fps)

 • OS: 64-bit Windows 10 wersja 1909 lub nowsza
 • Procesor: Intel Core i7-8700K lub AMD Ryzen 2700X
 • Pamięć: 16 GB RAM
 • Grafika: NVIDIA GeForce RTX 2060 lub AMD Radeon RX 5700 XT
 • Miejsce na dysku: SSD z 90 GB wolnego miejsca
 • Dostep do internetu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Diablo 4 – ujawniono wymagania sprzętowe. Kiedy premiera? Zobacz wszystkie informacje o grze w jednym miejscu - GRA.PL

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński