Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie wystąpiła z pismem do Narodowego Funduszu Zdrowia, w którym zwraca uwagę na sytuację gabinetów stomatologicznych. To odpowiedź na komunikat wystosowany przez NFZ, przypominający o obowiązku "do niezwłocznego podjęcia czynności w celu zachowania ciągłości udzielania świadczeń". Jak czytamy w piśmie:
"W związku z powyższym, niedopuszczalne jest bezpodstawne całkowite zamykanie miejsc udzielania świadczeń, a tym samym pozbawianie pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej lub ambulatoryjnej opieki specjalistycznej".
OIL w swojej odpowiedzi podkreśla, że w przypadku stomatologów to zachowanie ciągłości w wielu wypadkach nie jest realne, głównie ze względu na niedostępność środków ochrony indywidualnej (maseczek, rękawic, gogli, przyłbic) na rynku. Lekarze nie mają możliwości zabezpieczenia siebie przed ryzykiem transmisji.
ZOBACZ TEŻ:
Najlepszy dentysta w Szczecinie? Ranking 20 stomatologów pol...
Pismo adresowane do Adama Niedzielskiego, prezesa NFZ, zostało podpisane przez Łukasza Tyszlera, wiceprezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie, radnego i stomatologa. Dokument trafił również do wiadomości dyrektora wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie - Piotra Brombera.
- Jesteśmy w stałym kontakcie, rozmawiamy niemal codziennie. Staramy się wypracować odpowiednią interpretację komunikatu - mówi Łukasz Tyszler.
KORONAWIRUS W SZCZECINIE I REGIONIE:
Sytuacja stomatologów nie jest łatwa. Ci, prowadzący prywatne gabinety, niemający kontraktów z NFZ działają jak przedsiębiorcy. Jeśli zabrakło im pracowników, bo np. opiekują się obecnie dzieckiem, lub nie mają środków ochrony, muszą zamknąć praktykę. Ci, z kontraktami z funduszem mają wynikające z tego zobowiązania i to właśnie ich dotyczy wspomniana korespondencja.
Mają oni trzy możliwości. Mogą świadczyć usługi jak do tej pory, ale z zaleceniami ministerstwa zdrowia. Mogą częściowo zawiesić świadczenie usług planowych do stanów nagłych, albo całkowicie zaprzestać usług, jeśli nie są w stanie się zabezpieczyć, a z tym jest właśnie kłopot:
- Największy problem dentyści mają z zapewnieniem sobie środków ochrony indywidualnej. Gabinety są na tyle małymi podmiotami, że nie są w centrum zainteresowania hurtowni, czy dużych pośredników. Nie są w stanie zamawiać w dziesiątkach tysięcy sztuk, są skazani na wyłapywanie z rynku tego, co jeszcze zostało. Dlatego próbujemy ułatwić działanie tym, którzy chcą pracować i pomóc pacjentom - wyjaśnia Łukasz Tyszler.
Śledź na żywo
Na bazie dialogu pomiędzy NFZ a OIL, w środę, na stronie szczecińskiego oddziału funduszu, pojawił się wykaz gabinetów stomatologicznych, w których istnieje możliwość otrzymania świadczenia zdrowotnego - po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.
Wspieramy Lokalny Biznes!
Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej
ZOBACZ TEŻ:
ZOBACZ TEŻ:
Podejrzewasz, że masz koronawiursa?
Ilu jest zakażonych?
Zobacz koniecznie:
warto wiedzieć:
- Sprawdź, które placówki POZ udzielają teleporad w Twoim regionie: Województwo Zachodniopomorskie
Bądź na bieżąco i obserwuj:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?