MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dentyści mają problem z prowadzeniem gabinetów. Wyjaśniają NFZ z czym się borykają

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Na zdjęciu gabinet Agnieszki Ruchały-Tyszler
Na zdjęciu gabinet Agnieszki Ruchały-Tyszler Sebastian Wołosz
Największy problem dentyści mają z zapewnieniem sobie środków ochrony indywidualnej. Gabinety są na tyle małymi podmiotami, że nie są w centrum zainteresowania hurtowni, czy dużych pośredników.

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie wystąpiła z pismem do Narodowego Funduszu Zdrowia, w którym zwraca uwagę na sytuację gabinetów stomatologicznych. To odpowiedź na komunikat wystosowany przez NFZ, przypominający o obowiązku "do niezwłocznego podjęcia czynności w celu zachowania ciągłości udzielania świadczeń". Jak czytamy w piśmie:

"W związku z powyższym, niedopuszczalne jest bezpodstawne całkowite zamykanie miejsc udzielania świadczeń, a tym samym pozbawianie pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej lub ambulatoryjnej opieki specjalistycznej".

OIL w swojej odpowiedzi podkreśla, że w przypadku stomatologów to zachowanie ciągłości w wielu wypadkach nie jest realne, głównie ze względu na niedostępność środków ochrony indywidualnej (maseczek, rękawic, gogli, przyłbic) na rynku. Lekarze nie mają możliwości zabezpieczenia siebie przed ryzykiem transmisji.

ZOBACZ TEŻ:

Zobacz najpopularniejszych dentystów w Szczecinie na kolejnych podstronach.Stomatolog z największą liczbą pozytywnych opinii znajduje się na końcu.Szukasz dobrego dentysty w Poznaniu? Zdaj się na opinie innych pacjentów. Oto 20 najlepszych stomatologów, którzy mają najwięcej pozytywnych opinii w serwisie ZnanyLekarz.pl. W rankingu znajdziesz ich nazwiska, adresy gabinetów oraz ceny wybranych usług.

Najlepszy dentysta w Szczecinie? Ranking 20 stomatologów pol...

Pismo adresowane do Adama Niedzielskiego, prezesa NFZ, zostało podpisane przez Łukasza Tyszlera, wiceprezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie, radnego i stomatologa. Dokument trafił również do wiadomości dyrektora wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie - Piotra Brombera.

- Jesteśmy w stałym kontakcie, rozmawiamy niemal codziennie. Staramy się wypracować odpowiednią interpretację komunikatu - mówi Łukasz Tyszler.

Sytuacja stomatologów nie jest łatwa. Ci, prowadzący prywatne gabinety, niemający kontraktów z NFZ działają jak przedsiębiorcy. Jeśli zabrakło im pracowników, bo np. opiekują się obecnie dzieckiem, lub nie mają środków ochrony, muszą zamknąć praktykę. Ci, z kontraktami z funduszem mają wynikające z tego zobowiązania i to właśnie ich dotyczy wspomniana korespondencja.

Mają oni trzy możliwości. Mogą świadczyć usługi jak do tej pory, ale z zaleceniami ministerstwa zdrowia. Mogą częściowo zawiesić świadczenie usług planowych do stanów nagłych, albo całkowicie zaprzestać usług, jeśli nie są w stanie się zabezpieczyć, a z tym jest właśnie kłopot:

- Największy problem dentyści mają z zapewnieniem sobie środków ochrony indywidualnej. Gabinety są na tyle małymi podmiotami, że nie są w centrum zainteresowania hurtowni, czy dużych pośredników. Nie są w stanie zamawiać w dziesiątkach tysięcy sztuk, są skazani na wyłapywanie z rynku tego, co jeszcze zostało. Dlatego próbujemy ułatwić działanie tym, którzy chcą pracować i pomóc pacjentom - wyjaśnia Łukasz Tyszler.

Na bazie dialogu pomiędzy NFZ a OIL, w środę, na stronie szczecińskiego oddziału funduszu, pojawił się wykaz gabinetów stomatologicznych, w których istnieje możliwość otrzymania świadczenia zdrowotnego - po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:


  • Podejrzewasz, że masz koronawiursa?

  • Ilu jest zakażonych?

  • Zobacz koniecznie:

warto wiedzieć:


Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński