MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Decyzja zapadła. Spora część osób straci prawo do otrzymywania 800 plus. Zmiany mają nastąpić w drugiej połowie 2024 roku

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Szykują się spore zmiany w wypłatach świadczenia 800 plus. We wrześniu prawo do pomocy finansowej straci spora część osób. Rząd ma pracować nad nowymi zasadami wsparcia dla części świadczeniobiorców. W tej sprawie głos właśnie zabrał Paweł Kowal, pełnomocnik rządu ds. odbudowy Ukrainy.

Spis treści

Ukraińcy najprawdopodobniej od września stracą prawo do świadczenia 800 plus.
Prawo do polskich świadczeń obywatelom Ukrainy wygasa na początku marca, a rząd planuje jej przedłużenie do września 2024 roku.
MB/ Polska Press

500 plus dla Ukraińców

Uchodźcom z Ukrainy, którzy uciekli do Polski w związku z wybuchem wojny, przysługuje prawo do pobierania świadczeń rodzinnych. Po zalegalizowaniu pobytu osoby te mogą ubiegać się między innymi o wypłatę świadczenia 500 plus, które od stycznia 2024 zmieniło się w 800 plus.

Przedłużona pomoc będzie obowiązywać jednak tylko do września. Co później? - Nie wiem, co będzie we wrześniu, ale w naszym interesie jest, aby ci, którzy są u nas, czuli się bezpiecznie i jeśli chcą zostać i budować sobie życie dlatego, że nawiązali tutaj więzi, czy założyli biznesy, to powinniśmy pragmatycznie na to patrzeć – mówił na antenie TVN24 Paweł Kowal.

Dopytywany, o to, czy wypłaty zostaną utrzymane, zaznaczył, że pomoc socjalną dostaną, ale prawdopodobnie w innym kształcie. - Czy 800+ po wrześniu zostanie, tego nie wiem - zaznaczył.

W 2022 roku obywatelom Ukrainy wypłacono w Polsce świadczenia rodzinne w kwocie 130,5 mln zł – wynika z danych głównego Urzędu Statystycznego. GUS przekazał również, że „wydatki na świadczenie wychowawcze dla obywateli z Ukrainy wyniosła 1737,1 mln zł”. Na koniec 2022 roku środki wypłacono na 298,8 tys. ukraińskich dzieci.

– Największą kwotę wypłacono w województwie mazowieckim – 331,6 mln zł, co stanowiło 19,1 proc. wydatków poniesionych przez Polskę. Kolejnymi województwami były dolnośląskie oraz śląskie (po 10,6 proc.) i wielkopolskie (9,7 proc.). Najmniejszą kwotę wypłacono w województwach podlaskim oraz świętokrzyskim (po 1,7 proc.) – przekazał Urząd.

Wraz z przyznaniem świadczeń dla obywateli Ukrainy podkreślano, że będzie to tymczasowa forma pomocy związana z wybuchem wojny.

Ukraińcy stracą 800 plus?

„Rzeczpospolita" przypomina, że prawo do polskich świadczeń uchodźcom z Ukrainy wygasa 4 marca, a rząd planuje jej przedłużenie o pół roku. Z informacji dziennika wynika, że po tym terminie mają zostać wprowadzone inne formy pomocy, jednak nie są jeszcze jasne ich szczegóły.

– Oznacza to, że uchodźcy z Ukrainy mogą stracić niektóre przywileje, w tym prawo do 800 plus. Dotychczas mógł otrzymać to świadczenie każdy, kto legalnie przebywał w Polsce i opiekował się uprawnionym dzieckiem – wskazuje „Rz".

Jednocześnie dziennik przypomina, że nie tylko nasz kraj ogranicza pomoc obywatelom Ukrainy. Na taki krok już zdecydowała się Norwegia, a kolejne kraje „planują zmniejszyć wsparcie, uzależniając je od podjęcia pracy przez uchodźców".

– Zmiany są bardzo potrzebne. Długodystansowa finansowa pomoc państwa powinna iść wyłącznie wobec osób chorych, niesamodzielnych, niepełnosprawnych, głównie ze wschodu Ukrainy – tłumaczy Aneta Żochowska, dyrektor Fundacji Leny Grochowskiej, cytowana przez „Rzeczpospolitą".

Polacy coraz mniej entuzjastycznie nastawieni do Ukraińców

Co piąty Polak (22 proc.) ma negatywny stosunek do Ukraińców – wynika z opublikowanego w końcówce 2023 r. "Barometru Polskiego Rynku Pracy" Personnel Service. To o 8 pkt proc. więcej niż w poprzedniej edycji badania (z marca 2023 r.). Z kolei neutralnie o naszych wschodnich sąsiadach myśli 38 proc. Polaków, jednak to o 8 pkt proc. mniej niż w badaniu z marca 2023 roku. Pozytywny stosunek do Ukraińców deklaruje prawie co trzeci respondent.

– Z naszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” wynika wprost, że sentyment Polaków do Ukraińców osłabł. Zwiększyły się też obawy o to, że pracownicy z Ukrainy stanowią dla nas konkurencję na rynku pracy. Tego typu strach widać zwłaszcza wśród młodych, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy, założyciel Personnel Service.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Decyzja zapadła. Spora część osób straci prawo do otrzymywania 800 plus. Zmiany mają nastąpić w drugiej połowie 2024 roku - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński