Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe badania dla mieszkańców całego województwa

Anna Miszczyk
Na bezpłatne badania może liczyć prawie każdy.
Na bezpłatne badania może liczyć prawie każdy. Fot. sxc.hu
Do 27 listopada w Szczecinie można wykonać za darmo badania wykrywające HIV, kiłę, wirusa zapalenia wątroby i chlamydię.

Bezpłatne badania organizuje Poradnia Nabytych Niedoborów Immunologicznych przy ul. Broniewskiego 12 w Szczecinie. Zgłaszać należy się we wtorki i czwartki w godz. 14-18 . Trzeba być osobą płnoletnią.
Aby skorzystać z bezpłatnych badań, nie trzeba mieć skierowania ani być ubezpieczonym. W przypadku HIV i chlamydii badania wykonywane są anonimowo. Przy badaniu w kierunku kiły i antyHCV (wirus zapalenia wątroby) trzeba okazać dokument tożsamości. - Jeśli stwierdzimy zakażenie, jest obowiązek leczenia takiej osoby i tutaj nie możemy naginać prawa - wyjaśnia Małgorzata Kłys-Rachwalska, szefowa poradni i zapewnia, że informacje o zakażeniu są objęte tajemnicą zawodową. Nie ma więc możliwości, aby poznała je osoba postronna.

Badania w kierunku HIV powinny wykonać osoby, które miały przypadkowe kontakty seksualne albo których stan zdrowia wskazuje na to, że trzeba je wykonać. Specjaliści podkreślają, że powinny się im poddać nie tylko ludzie młodzi. W ostatnim czasie w naszym województwie stwierdzono HIV u osób 50-60-letnich. Zakaziły się one od partnerów, którzy nie powiedzieli im o własnym zakażeniu. Jeśli ryzykowne zachowanie seksualne było wczoraj, badanie należy wykonać dopiero po 4-6 tygodniach (muszą bowiem wytworzyć się przeciwciała, które wykrywa test). W razie jakichkolwiek wątpliwości poradą służy doradca, z którym należy porozmawiać przed badaniem. Taka rozmowa odbywa się także po otrzymaniu wyniku.
Pacjent, który przebada się we wtorek, dostanie wyniki w czwartek. Są one potwierdzane w specjalistycznym ośrodku. W prywatnych placówkach często się tego nie robi i pacjenci dostają fałszywe wyniki (dodatnie lub ujemne). Badania zostaną sfinansowane z polsko-niemieckiego projektu profilaktycznego.

Co to za choroby?

chlamydioza - infekcja układu moczowo-płciowego spowodowana przez drobnoustroje chlamydii.

wirusowe zapalenie wątroby typu C - wywołuje je wirus HCV, może doprowadzić do raka i marskości wątroby.

kiła - choroba weneryczna, która prowadzi m.in. do uszkodzenia układu nerwowego, krążenia, kości i stawów, utraty wzroku, zaburzeń psychicznych, a nawet śmierci. Zakazić można się nawet przez pocałunek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński